נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר היום (שבת) כי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו על האפשרות של קידום ברית הגנה משותפת בין שתי המדינות. "שוחחתי היום עם ראש הממשלה נתניהו על האפשרות לקדם ברית הגנה משותפת בין ארצות הברית לישראל שתעודד את הברית האדירה בין שתי המדינות שלנו", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "אני מצפה להמשך הדיונים לאחר הבחירות בישראל, כשניפגש באו"ם בהמשך החודש".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה נתניהו בירך על הודעת טראמפ ומסר: "תודה ידידי היקר הנשיא טראמפ. למדינת היהודים מעולם לא היה חבר טוב יותר בבית הלבן. אני מצפה לקידום ברית הגנה היסטורית בין ארה"ב לישראל בפגישתנו באו"ם. נמשיך יחד במלוא העוצמה את המאבק המשותף שלנו בטרור. מזל טוב על ההצלחה האחרונה שלך נגד בנו של בן לאדן".

מוקדם יותר החודש דווח בעיתון "הארץ" כי בין ראש הממשלה נתניהו לבין הנשיא טראמפ התנהלו מגעים לחתימה על מזכר הבנות ביטחוניות. על פי הדיווח, בשבועות האחרונים התקיימו מגעים אינטנסיביים בין כמה מיועציו הבכירים של נתניהו לבין גורמים בממשל טראמפ לגבי פרסום הצהרה מטעם הנשיא האמריקני. במסגרת ההצהרה, טראמפ יתחייב להגן על ישראל מפני איום קיומי עתידי על המדינה.

רעיון ההצהרה הנשיאותית האמריקנית נולד מתוך יוזמה רחבה יותר לגבש "ברית הגנה" בין ישראל לבין ארה"ב. אחת המשמעויות של ברית הגנה היא ששתי המדינות יתחייבו לסייע זו לזו, אם אחת מהן נקלעת לעימות צבאי.

היוזמה צצה שוב בחודשים האחרונים, לאחר שנדונה בין בכירים בשתי המדינות והיא זוכה לתמיכתם של מספר סנטורים במפלגה הדמוקרטית. במקביל במערכת הביטחון הישראלית ישנו חשש גדול שהסכם זה יכבול בעתיד את ידיה של ישראל. בשל הקשיים בגיבוש הסכם הגנה בזמן הקצר שנותר, אחת האפשרויות שבדקו יועציו של נתניהו היא לפרסם הצהרת כוונות לקראת גיבוש הסכם הגנה - מבלי להתחייב לדבר.