החום הכבד שהורגש בימים האחרונים ברחבי הארץ הגיע היום (שני) לשיאו, והטמפרטורות גבוהות ב-10 עד 15 מעלות מהממוצע לעונה. עם זאת, שיא הטמפרטורות ככל הנראה לא יישבר הפעם, וממחר תחול הקלה בחום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשל החום הכבד, אישה בת 90 אותרה במצב קשה עם סימני מכת חום בתחנת אוטובוס ברמלה. צוותי מד"א העניקו לה טיפול רפואי ופינו אותה לבית החולים שמיר אסף הרופא. מוקדם יותר פרצה שרפת קוצים במושב כפר טרומן, הסמוך לנמל התעופה בן גוריון. צוותים רבים של לוחמי האש פעלו במקום במטרה להשתלט על האש המתפשטת בחסות תנאי מזג האוויר שמסכנת מחסנים במושב.

התחזית המלאה:

בעקבות השרב החריג חצתה היום צריכת החשמל הלאומית את רף עשרת אלפים המגה-ואט. בשעות הצוהריים המוקדמות היא עמדה על מעט יותר מ-10,000, ושיאה צפוי להגיע בסמוך לשעה 14:00. יחד עם זאת, אנחנו עדיין רחוקים מהשיא, שבדרך כלל מגיע במהלך חודשי הקיץ ונקבע בפעם האחרונה על יותר מ-14 אלף מגה-ואט.

הבוקר הורגשו השפעותיו של מזג האוויר גם באזור חבל מודיעין לאחר שנחש צפע הכיש גבר בן 63 מחוץ לבית הכנסת שבו הוא מתפלל. טל פלג, הפרמדיק שטיפל בפצוע, סיפר כי האירוע התרחש בעת שהגבר החנה את רכבו סמוך לבית הכנסת שבו הוא מתפלל: "ברגע שהניח את רגל שמאל על הכביש, הוא הרגיש נשיכה חזקה בקרסול. הוא הספיק לראות את הנחש מתרחק וזיהה אותו כנחש צפע".

הגבר הזעיק למקום את אשתו, שפינתה אותו למוקד טרם-רפואה דחופה במודיעין, שם קיבל משככי כאבים ונוזלים לייצוב ראשוני, והועבר לבית החולים תל השומר להמשך טיפול ולקבלת נסיוב נגד הארס.

לדברי ד"ר עותמן קראמה, רופא המוקד, בימים חמים נחשים פעילים גם בשעות היום ולכן מתרחשות יותר הכשות בימי השרב. הוא הסביר שבעת הכשת נחש חשוב מאוד למנוע החמרה של הפציעה: "אין להניח חוסם עורקים, לא לנסות למצוץ את הארס ולא לחתוך את אזור ההכשה בניסיון להוציא את הארס".

"כמו כן", הוסיף ד"ר קראמה, "אין לקרר את מקום ההכשה. הפעולה היחידה היא להפשיט את הביגוד מאזור ההכשה ולהעביר את האדם מהר ככל האפשר לטיפול רפואי".

במד"א פרסמו שורת הנחיות והמלצות לציבור לקראת החום הכבד, ביניהן קריאה להרבות בשתיית מים ולצמצם למינימום את הפעילות הגופנית באוויר הפתוח בשעות העומס. בנוסף, במד"א קוראים להעניק תשומת לב מיוחדת לילדים, קשישים ומוגבלים וכן לתת דגש נוסף לתופעת שכחת הילדים ברכבים, לרבות השארתם ברכב עם חלונות פתוחים או מזגן פועל.

הטמפרטורות המקסימליות שנמדדו עד כה בצל: חיפה 35, כנרת 39, בית הערבה 38, הכפר הירוק 40, תל אביב 33, ירושלים 35, פארן 41, אילת 37, באר שבע 38, עין הבשור 42, שדה בוקר 37 ואשדוד 32‎.