מקלחת (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
יום יום או רק כשצריך? | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

באיזו תדירות אנחנו באמת צריכים להתרחץ ומה הן המשמעויות האסתטיות והרפואיות של מקלחת מידי יום? בעוד שבימים עברו זו הייתה יכולה להיות שאלה קריטית, כיום לרובנו המכריע יש אספקה שוטפת של מים, קרים או לוהטים, מתי וכמה שרק נרצה. אז האם יש סיבות בריאותיות להקפיד "לא" להתקלח מידי יום? במהלך השבועות האחרונים התנהל דיון מקלחת אמיתי בקרב מפורסמים, לאחר שכמה סלבס הודו בגלוי שהם לא מתקלחים באופן קבוע, ועוררו תגובות מעורבות לצד דיון רציני על חשיבות המקלחות לבריאות הגוף והנפש שלנו.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

קוניס
קוניס, קוצ'ר ושני ילדיהם

מי שפתחו את הדיון הנוכחי היו מילה קוניס ואשטון קוצ'ר ששיתפו בריאיון זוגי כי הם נוהגים לעשות מקלחת לילדיהם רק מידי כמה ימים. "אני לא שוטפת את הגוף שלי בסבון כל יום", שיתפה קוניס, והוסיפה שהיא עושה את אותו הדבר עבור ילדיה. “לא היו לי מים חמים שגדלתי בילדותי ולכן לא התקלחתי הרבה". אשטון סיכם בקצרה ש"אם אתה יכול לראות את הלכלוך עליהם, נקה אותם. אחרת, אין טעם". גם ביחס לעצמו, סיפר אשטון שהוא שוטף את בתי השחי ואת המפשעה מדי יום, ותו לא.

בהמשך קוניס העלתה סרטון שבה היא וקוצ'ר רוחצים את שני ילדיהם תוך כדי שהם יורדים בציניות על כל מי שעשה מהם צחוק. בין היתר קוצ'ר תועד שהוא צועק: "למה את שופכת מים על הילדים, מה את מנסה להמיס אותם??.. זו כבר פעם רביעית השבוע שאת עושה את זה, השמנים של הגוף שלהם הולכים להיהרס".

View this post on Instagram

A post shared by Ashton Kutcher (@aplusk)

השיתוף האישי של זוג הסלבריטאים ייצר תגובת שרשרת של סלבס רבים שחשו בנוח לשתף בהרגלי ההיגיינה שלהם. צמד השחקנים דקס שפרד וקריסטן בל התלוצצו על כך שלפעמים עברו חמישה או שישה ימים לפני שהם עשו אמבטיה. קריסטן אף הודתה כי היא לא רוחצת את הילדים עד שהם מריחים את הסירחון, "ברגע שאתה קולט ריח, זו הדרך של הביולוגיה ליידע אותך שאתה צריך לנקות את זה" הסבירה בל.

גם השחקן ג'ייק ג'ילנהול תיאר שהוא מוצא יותר ויותר שהרחצה פחות נחוצה לו. "אני כן מאמין, שנימוסים טובים וריח רע מהפה לא מביאים אותך לשום מקום. אז אני עושה את זה. אבל אני גם חושב שיש עולם שלם נטול רחצה שהוא גם מאוד מועיל לתחזוק העור, ואנחנו באופן טבעי מנקים את עצמנו". 

ג'ייק ג'ילנהול, 2019 (צילום: Jeff Spicer/Getty Images for Sony)
ג'ייק ג'ילנהול במראה מטופח למדי | צילום: Jeff Spicer/Getty Images for Sony

מהצד שני היו לא מעט תגובות של סלבס שטרחו לבדל את עצמם ולהדגיש את הרגלי הניקיון שלהם. השחקן דוויין 'דה רוק' ג'ונסון, פירט בציוץ בטוויטר איך ומתי הוא מתקלח כל יום:

גם הראפרית והיוצרת קארדי בי שיתפה לראווה את קולקציית הסבונים שלה, תוך כדי שהיא מפנה שאלה כללית 'האם היית מתקלח אצלי' :

עוד ב-mako בריאות:
>> כל היתרונות הבריאותים של הדבש
>>מה תורם לקמטים על הפנים?
>> מדענים: צפויה ירידה דרמטית במספר הנשים בעולם

היגיינה בזמן קורונה

לא רק אצל הסלבס. נדמה שתקופת הסגרים והריחוק החברתי גרמה לאנשים יותר להתבודד ופחות להתקלח. הדיילי מייל הבריטי דיווח בסוף השנה שעברה כי רבע מהבריטים הודו שהם הפסיקו להתקלח מידי יום במהלך המגיפה ובכללי הם פחות מוטרדים מהמראה הכללי שלהם, בעיקר בתקופות השיא של המגיפה. גם הניו יורק טיימס דיווח על התופעה שהתפשטה בארה"ב בתקופת הקורונה וחידדה את הסוגייה החברתית/בריאותית שרלוונטית לכולנו.

בעוד שאנשים רבים מאמינים שמקלחת מידי יום חיונית להיגיינה של גופנו, יש כאלו שגורסים שיותר מידי מים מייבשים את העור ומנטרלים את השומנים הטבעיים והבריאים שלנו. בנוסף לשאלת הבריאות הגופנית, מינון המקלחות משפיע על היבטים נוספים. מקלחת ממוצעת גורמת לבזבוז של 17 ליטר מים. מה שאומר פחות מקלחות שווה לחיסכון משמעותי במים כמו גם השפעות סביבתיות של מים ממוחזרים.

הפקה אורבנית אמבטיה ג (צילום: אורית ארנון)
שעה של פינוק בטוח | צילום: אורית ארנון

מה המקלחת עושה לעור?

העור שלנו מפריש שומן שמסייע לו לשמור על שלמותו. כאשר השומן פוחת, נוצרת תחושת יובש שגורמת לגרד וגם עלולה להכניס חיידקים מזיקים לגוף. מקלחות תכופות ושימוש מוגזם בסבון עלולים לפגוע בשכבת השומן.

מהי התדירות המומלצת להתקלח?

רחצה יומית אינה חיונית אך עדיף לא לחכות יותר מיומיים, אנו נחשפים כל הזמן לחומרים מזהמים והשארתם על העור שלנו לתקופות ממושכות בוודאי שלא מועילה. מה שבטוח, אם בא לכם להתפנק על אמבטיה טובה בסוף יום עם כוס יין ומוזיקה טובה ברקע, אין שום סיבה לחשוש.

האם זה בטוח להשתמש במגבונים לחים?

אם אתם שוקלים להחליף מקלחת או שתיים בהתרעננות באמצעות מגבון לח, תחשבו שוב. הכימיקלים שמכילים המגבונים עלולים לגרום לפריחה ואדמומיות ואינם מומלצים לשימוש קבוע על עור יבש.

מים חמים או קרים?

מקלחות בטמפרטורה גבוהה מדי עלולות לגרום לגירוי יתר של העור, הסרת השמנים והחלבונים הטבעיים ואפילו להתקלפות. רופאי עור ממליצים להתקלח במים חמימים ולסיים את המקלחת עם זרם של מים קרים כדי לסגור את נקבוביות העור.