אנחנו משתדלים לשמור על אורח חיים בריא: לאכול נכון, לבצע פעילות גופנית, לאזן בין הגוף לנפש. לרופא אנחנו מגיעים רק כשיש "תקלה במערכת" ואנו זקוקים למרשם או ייעוץ. בימים אלה מציינים את שבוע המודעות לקידום בריאות וזו הזדמנות מצוינת להזכיר לכם את כל הבדיקות שכדאי לכם לעשות כדי לשמור על עצמכם בריאים וחיוניים בכל גיל.

"בכל גיל, צעיר כמבוגר, חשוב לזכור ולהיות מודעים לכך שישנן בדיקות מסוימות שבעזרתן ניתן לאבחן ולגלות מחלות קשות בשלב מוקדם ולמנוע התפתחות שלהן", אומרת ד"ר אריאלה פרמדר רופאת משפחה במכבי שירותי בריאות, "הבדיקות האלו מאפשרות לנו לאתר את המחלה בשלב בו ניתן לטפל בה ולחזור לשגרת חיים תוך זמן קצר". הנה כמה מהבדיקות המומלצות שנחוץ להכניס ללו"ז השנתי:

 1. בדיקת BMI  

  "רצוי לבצע בדיקת משקל וגובה בתדירות שונה יחסית לגיל", אומר ד"ר פרמדר ומסבירה שעד גיל 39 צריך לבצע אותה באופן חד-פעמי ומגיל 55 ומעלה אחת ל-5 שנים. מגיל 65 ומעלה רצוי לבצע את הבדיקה אחת לשנה כדי להעריך האם המשקל תקין. "בגילאים מבוגרים ירידה או עלייה חדה במשקל עלולה להיות תמרור אזהרה למחלות אחרות שמתפתחות בגוף כמו סרטן או אפילו סימן לדיכאון. בדיקת BMI ניתן לבצע במרפאת הרופא, אצל אחות וגם בבית בתנאי שמדווחים לרופא על מנת שיעריך האם המשקל תקין".
 2. בדיקת לחץ דם: החל מגיל 20

  "לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון למחלות לב, כליות ואירועי מוח ולכן חשוב לבדוק לחץ דם בתדירות שונה יחסית לגילאים", מדגישה ד"ר פרמדר, "רצוי לבצע בדיקת לחץ דם החל מגיל 20. תדירות ביצוע הבדיקה משתנה ביחס לגיל ולמצב הרפואי של כל מטופל בהתאם להמלצת רופא המשפחה. בדיקת לחץ דם מתבצעת בחדרי האחיות במרפאות או אצל רופא המשפחה".

 3. בדיקת שומנים בדם: החל מגיל 35

  ד"ר פרמדר מסבירה שערכי כולסטרול גבוהים בדם בגיל צעיר עשויים לגרום להתפתחות של טרשת עורקים, לכן מגיל 35 רצוי לבצע אחת לחמש שנים בדיקת שומנים בדם באמצעות בדיקת דם כדי לוודא שערכי הכולסטרול תקינים. אם הם לא תקינים יש לבצע טיפול והתערבות מוקדמת.
 4. בדיקת PAP / HPV: החל מגיל 25

  "כ-200 נשים בשנה מאובחנות בישראל כחולות בסרטן צוואר הרחם. הגורם העיקרי להתפתחות סרטן צוואר הרחם הוא וירוס הפפילומה, ולכן חשוב לזהות הדבקה מווירוס זה, על מנת לעשות מעקב צמוד מותאם אישית ולמנוע התפתחות של הסרטן. סרטן צוואר הרחם בדומה לסרטן המעי הגס, ניתן לטיפול והחלמה אם מאתרים אותו בשלב מוקדם ולכן חשוב לבצע בדיקה ומעקב שגרתי", אומרת ד"ר פרמדר, "רצוי לבצע בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן צוואר הרחם מגיל 25 כל שלוש שנים. כיום הבדיקה מתבצעת אצל רופא נשים אך בקרוב נשים יוכלו לבצע את הבדיקה גם באופן עצמאי בבית. חשוב לציין, שבדיקה עצמית אינה פוטרת ממעקב רופא".

 5. בדיקת שומות: החל מגיל 20

  לדברי ד"ר פרמדר, אם יש לכם סיפור משפחתי של מלנומה או במקרה שאתם נחשפים לשמש באופן תדיר, כדאי להתחיל לבדוק את השומות כבר בגיל 20 בתדירות של אחת לכמה שנים, לצורך איתור מוקדם של נגעים סרטניים בעור. למי שלא נחשף לשמש באופן תדיר, מומלץ להיבדק בתדירות על פי המלצת רופא.
  מה יכול להיות סימן האזהרה שלכם? אם יש לכם נגעים חדשים שמחליפים צבעים או מתפתחים בצורה מהירה, כדאי להיבדק.
 6. בדיקת המוגלובין: לאחר לידה

  "מחסור כרוני וממושך בברזל עלול לגרום לעייפות רבה ולקושי בתפקוד היומיומי", אומרת ד"ר פרמדר, "לכן ההמלצה לנשים היא לבצע בדיקת המוגלובין שנועדה לאיתור אנמיה ומחסור בברזל באמצעות בדיקת דם כחודש לאחר הלידה. אגב, יש לבצע את הבדיקה מחדש אחרי כל היריון".
 7. בדיקת צפיפות העצם: החל מגיל 60 לנשים ו-65 לגברים

  אוסטאופורוזיס - דלדול העצם היא מחלה כרונית שקטה המתאפיינת בירידה של מסה ואיכות העצם מה שגורם להיווצרות שברים בעצמות לאחר נפילות או טראומות פשוטות. "את בדיקת צפיפות העצם, לאיתור מוקדם של מחלת האוסטאופורוזיס, מומלץ לבצע אחת לחמש שנים לנשים מעל גיל 60 ולגברים מעל גיל 65. הבדיקה מתבצעת במכונים מיוחדים באמצעות מכשיר שמדמה צילום רנטגן".

 8. ממוגרפיה: נשים החל מגיל 50, אלא אם כן יש רקע משפחתי

  בישראל מתגלים כל שנה כ- 4500 מקרים חדשים של סרטן שד. בדיקת ממוגרפיה היא בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן השד. "מומלץ לכל אישה מעל גיל 50 לבצע את הבדיקה אחת לשנתיים. חשוב לבצע את בדיקת הממוגרפיה כי היא בדיקה שמצילה חיים הלכה למעשה. ניתן  לטפל ולהחלים מסרטן השד סרטן במידה ומאתרים אותו בשלב מוקדם", אומרת ד"ר פרמדר, "לנשים עם רקע משפחתי של סרטן השד מומלץ להתחיל לבצע את הבדיקה מגיל 40 או לפני כן בהתאם להמלצת הרופא המטפל. מומלצת גם בדיקה אצל כירורג שד אחת לשנה".
 9. דם סמוי בצואה: החל מגיל 50

  אחת הבדיקות שאנחנו נוטים להתחמק ולדחות אך היא דרמטית בתרומתה לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס היא בדיקת דם סמוי בצואה. "מומלץ לבצע אותה פעם בשנה מגיל 50 ומעלה", אומרת ד"ר פרמדר ומציינת שבישראל מתגלים כ-3,500 מקרים חדשים לשנה של סרטן המעי הגס. "מאז ביצוע בדיקת דם סמוי בצואה, ירדה בישראל התמותה של חולי סרטן במעי הגס לכן גילוי מוקדם של המחלה מאפשר טיפול וריפוי מהמחלה. במידה ואותר ממצא בבדיקת הדם הסמוי, תבוצע בדיקת קולונוסקופיה לאנשים עם רקע משפחתי של סרטן המעי הגס, מומלץ לבצע קולונוסקופיה לאחר התייעצות והמלצת הרופא המטפל".

 10. סקר האאורטה: לגברים החל מגיל 65

  "זוהי בדיקה לאיתור מוקדם של מפרצת אבי העורקים - התרחבות לא רצויה של עורק ראשי. מפרצת נובעת מהיחלשות של דפנות העורק. הבדיקה מיועדת לגברים מעשנים או מעשנים לשעבר מעל גיל 65. היא מבוצעת על ידי בדיקת אולטרסאונד פשוטה וחד-פעמית.  מפרצת אבי העורקים שכיחה ביותר בקרב גברים ונדירה בקרב נשים ולכן הבדיקה מומלצת רק לגברים" מציינת ד"ר פרמדר, "בנוסף, במחקר שנעשה בקרב נשים נמצא כי הבדיקה לא מסייעת באיתור מוקדם של מפרצת בקרב נשים. למפרצת באבי העורקים אין סימנים מוקדמים ולכן היא נחשבת קטלנית. בדרך כלל כשמגיע הסימן למפרצת, שמתבטא בכאב חד בגב שמקרין לשכמות מדובר במצב שכבר לא ניתן לטפל ולא בר הצלה".