כמעט כולנו כבר היינו שם: הוא יכול להתחיל בזחילה איטית ומרומזת או בהפתעה גמורה – אבל כשהוא מופיע, אנחנו מיד רצים לגוגל כדי לחפש, להשוות, לנסות להירגע. כאב גב הוא אחד הכאבים הכי מושמצים – וגם הכי נפוצים – בעולם המודרני. מה הדבר הנכון ביותר לעשות כשהגב נתפס ולמה זה קורה לנו? 
 שירי לויןרכזת ארצית של פיזיותרפיה מקוונת ומנהלת מכון פיזיותרפיה של מכבי שירותי בריאות ברמלה עם כמה מהמיתוסים הנפוצים על כאבי גב.

1.  צילום רנטגן או הדמייתCT  יגלו לי למה כואב לי הגב - לא נכון

"יש אנשים שהממצא לגביהם מעיד על בלט או פריצת דיסק, אולם הם לא חשים כאבים כלל ויש מי שכל ההדמיות שלהם תקינות לחלוטין, אבל סובלים מכאבים עזים. במילים פשוטות: הממצאים מההדמייה לא בהכרח מסבירים מדוע כואב לכם. עם זאת, לעתים יפנה אתכם הרופא או הפיזיותרפיסט לצילום רנטגן, CT ו-MRI  על מנת לאבחן מצבים מסוימים הדורשים ברור רפואי נוסף".  

  

2. אם הגב כואב, סימן שנגרם לי נזק - לא נכון

"זה שעשיתם תנועה מסוימת והתעורר כאב חד – ממש לא אומר שנגרם נזק לרקמה. כל זה לא אומר כמובן שבמצב של כאב חריף עליכם להשתתף בתחרות נינג'ה ישראל, אבל מצד שני – אל תחששו מלהמשיך לנוע"

3. אם אתכופף קדימה או ארים משהו בזמן שכואב לי הגב, הכאב רק יחמיר - לא נכון

"הגב שלנו נועד לעשות בדיוק את הפעולה הזו: להתכופף. למעשה, רבות מפעילויות היומיום שלנו כרוכות בכיפוף. אנו 'מתוכנתים' לכך. אז נכון שבמצבי כאב מסוימים הגב לא יאפשר לנו להתכופף – וזה בדיוק הזמן לבצע תנועות עדינות עד להקלה. כך או אחרת, פעולות כיפוף (אם הן נעשות באופן מתון ולא בהגזמה) יכולות אמנם לכאוב, אבל מצד שני – יש תועלת ניכרת בפיתוח כוח וגמישות. וזו עוד סיבה מצוינת לשמור על אורח חיים בריא ופעיל, ולבצע אימוני כוח באופן מסודר ובהתאם למצב הרפואי שלכם". 

 

 

4. כשהגב כואב, הכי טוב זה להישאר במיטה - לא נכון

"ההיפך הוא הנכון. הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעולל לגב שלכם הוא לשכב במיטה ימים ארוכים. אז כן, אם כאב חריף במיוחד פקד אתכם, אפשר להפחית בפעילות. אבל אחרי יומיים-שלושה מומלץ לחזור לפעילות שגרתית בהדרגה. מתחילים עם הליכה עדינה ומוסיפים עוד ועוד תנועתיות מדי יום".

5. כדי להעלים או לשפר את מצב הכאב בגב התחתון, יש לעבור ניתוח - לא נכון

"לשמחתנו, הרפואה המערבית מספקת כלים להתמודדות עם מצבי קצה, ואכן קיימים מצבים כאלו בגב התחתון, אבל הסימפטום העיקרי במקרים אלו הוא לאו דווקא הכאב החריף. רוב כאבי הגב אינם זקוקים לניתוח, ויש מקרים שבהם ניתוח עלול לפגוע ביכולת ההחלמה. ניתוח נדרש במקרים נדירים למדי, בהם יש פגיעה נוירולוגית, מחלה חמורה, פציעה וכדומה".  

 6. אין פתרון לכאב הגב שלי - לא נכון

"בהחלט יש פתרון לכאב ואפשר להגיע למצב של שליטה בו, כמו גם למצב שבו הוא יופיע בהתקפים קלים. הענקת משמעות חמורה יתר על המידה לכאב יוצרת מעגל של התנהגות הימנעותית, כאב ומוגבלות. כדי לצאת מהמעגל הזה – יש לאמץ אורח חיים תנועתי יותר, כמו גם לפנות לייעוץ ו/או טיפול פיזיותרפיה. בהקשר זה ראוי לציין כי הגוף והנפש כרוכים זה בזה. בתקופות קשות או לחוצות – כואב לנו יותר. מומלץ להיות מודע גם לרובד הזה כאשר אנו מבקשים להקל על עצמנו את הכאב".

7. חגורות גב תמיד עוזרות - לא נכון

"במקרים רבים, חגורות גב רק מקבעות את המצב ולא מאפשרות גמישות או עבודה של השרירים. נכון, יש מצבים נקודתיים וזמניים שבהם חגורות גב יכולות לסייע (למשל נשים בהיריון עם כאבי גב תחתון חזקים). אבל חגורת גב באופן גורף או קבוע? ממש לא".