בעבור רבים, הסיבה שאינם אוהבים תמרים נובעת מהדמיון של לתיקנים - האחראיים על לא מעט סיוטים בחיינו. וכמה חבל שכך. בדומה לנו, גם הג'וקים/המקקים/התיקנים מחפשים מקום טוב לנפוש בו בחופשת הכל כלול בעונה החמה וזו הסיבה שאנחנו נתקלים יותר ויותר ביצורים הללו שמתעורים משנת החורף שלהם ויוצאים לחפש להם מקורות מזון חדשים. 

אז מה ניתן לעשות? יש מדריכים למכביר, כמו זה למשל. אבל אנחנו כאן לתת קצת אינפורמציה על הקטנים הללו שגורמים לנו להשתנק בבהלה. אולי אם נכיר אותם טוב יותר - נוכל לחיות כאן ביחד בבטחה (ובכן, פחות). הנה חמישה דברים שאולי תרצו לדעת עליהם. ואולי לא. 

הם ממש, אבל ממש מהירים

הניחו רגע את הכפכף ותקשיבו – תיקן אמריקאי (הג'וק המוכר בישראל) יכול להגיע למהירות של עד 5.4 קמ"ש. זה אולי לא נשמע הרבה, אבל מדובר בכ-40 מרחקי גוף בשנייה. אם מתרגמים את זה למונחי בני אדם, מדובר במהירות של יותר מ-300 קמ"ש, וגם אם לא מתרגמים את זה, זה לא שיש לכם כוח לרוץ עכשיו על 5 קמ"ש עם כפכף.

הם יכולים לעוף

אולי לא ידעתם, אבל לתיקנים יש כנפיים. בטח תהיתם מאיפה לעזאזל הם מגיעים, אז מלבד השתלטות עוינת מהביוב או מהחצר, הם יכולים להתעופף פנימה דרך החלון, וזה מפחיד כמו שזה נשמע. ואם כבר יכולות מסתוריות – גם כשהם על הגב ונראים מתים, הם יכולים להתהפך חזרה. נחים? משחקים אותה? לא ברור, אבל שלא תגידו שלא אמרנו.כנראה נתקלתם בתיק ביצים של תיקנית

רוב הסיכויים שיצא לכם לראות בבית את הדבר החום הקטנטן שבתמונה. אנחנו לא יודעים מה חשבתם שזה בזמן אמת, אבל מדובר בתיק ביצים (שממנו התיקן קיבל את השם שלו), ובפנים נמצאים 14-16 תיקנים שעומדים לצאת לאוויר העולם – כן, בתוך הבית שלכם. זה ייקח להם 6-8 שבועות, אז זה הזמן להיפטר מהתיק הזה כמה שיותר מהר.

הם אוכלי כל

וכשאנחנו אומרים כל, אנחנו מתכוונים להכל: דבק, טפטים לקירות ואפילו את הקירות עצמם, בשר רקוב, גללים של חיות אחרות, וכמובן כל סוג של אוכל שתשאירו בחוץ – וגם כזה שתחביאו טוב טוב בפנים. בקיצור, עכשיו ברור איך הם שורדים על כדור הארץ כבר יותר מ-400 מיליון שנה – מה שמביא אותנו לסעיף הבא.יש גם דבר אחד מעודד, הם לא עמידים לקרינה רדיואקטיבית

הטענה הכי מפורסמת לגבי ג'וקים היא שהם יישארו אחרי כולנו, כי הם יכולים לשרוד פצצת אטום, או ליתר דיוק את הקרינה הרדיואקטיבית שהיא תשאיר. ובכן, אנחנו שמחים להודיע שמדובר במיתוס, ולמעשה תיקנים עמידים לקרינה רק קצת יותר מבני אדם. נכון, זה לא יעזור לנו, אבל אם אנחנו הולכים אז גם הם, ופייר, זה קצת מעודד.