מאז פרצה המתקפה על יישובי העוטף ב-7 באוקטובר, רבים מאתנו חווים תחושות מתח וחרדה. גם החורף שבפתח ושעות החשכה המוקדמות שמגיעות איתו, צפויים לגרום לנו להישאר יותר בבית ולהיחשף פחות לשמש.
על מנת לשמור על הבריאות, חשוב להקפיד על פעילות גופנית סדירה, שעות שינה רצופות ולהימנע מעישון. כמו כן, חשוב שהגוף שלנו יקבל את כל הוויטמינים הדרושים לו. אחד החיוניים ביותר שבהם הוא ויטמין D.

למה ויטמין D כל כך חשוב לגוף?

מדובר בוויטמין חשוב שמשפיע על תהליכים רבים בגוף: יצירת העצם והשינויים בה, פעילות השרירים, לחץ הדם, המערכת החיסונית ועוד. קולטנים לוויטמין זה נמצאים בכל תא בגוף. ניתן לקבלו משמש, ממזון ובאמצעות תוספי תזונה. למרות מחקרים רבים בנושא, אין קונצנזוס לגבי הרמה התקינה של הוויטמין בדם והתועלת שבנטילתו.

הנה כמה מיתרונותיו העיקריים:
חיזוק העצמות ומניעת שברים – הוויטמין הזה משפיע על יצירת העצם ועל יכולת הגוף לספוג ולהשתמש בסידן, שהוא למעשה אבן הבניין העיקרית של העצם. כמות מספקת של הוויטמין בגוף תסייע גם במניעת נפילות בקרב קשישים.
חיזוק מערכת החיסון - ויטמין D משפיע על פעילות המערכת החיסונית ויכולת הגוף להתמודד עם זיהומים ומחלות (נצפה לאחרונה בעת התפרצות הקורונה, בין השאר במחקר גדול שיצא מקופת חולים כללית: ככל שרמת ויטמין D הייתה גבוהה יותר, המטופלים חלו פחות, ואלו שחלו היו עם מחלה קלה יותר. לציין שחלק מהמחקרים המאוחרים יותר לא הצליחו לשחזר את התוצאה).
שיפור מצב הרוח - לוויטמין D תפקיד במערכת העצבים ובפעילות המוח. הוא עשוי לשפר את מצב הרוח, להפחית דיכאון ולשפר את התפקוד המוחי.
שיפור בכאבי שרירים - ככל הנראה יתרון זה רלוונטי רק במקרים שבהם רמות הוויטמין בגוף היו נמוכות מאוד.

כיצד ניתן לקבל ויטמין D מהשמש?
השמש היא מקור טבעי מצוין לוויטמין .D כשהגוף חשוף לקרני השמש, הוא מפעיל את התהליכים הכימיים שמעודדים יצירת ויטמין D בעור. כדי לקבל כמות מספקת של ויטמין D מהשמש, יש להיחשף אליה כ-10 דקות ביום קיץ (ללא קרם הגנה) ובאופן משמעותי יותר בחורף. עם זאת, חשוב להימנע משהייה ממושכת בשמש ומכוויות עקב החשש לסרטן עור.

מהם מקורות המזון העשירים בוויטמין D?

דגים שומניים (כגון: סלמון, סרדינים וטונה) ביצים, חלב ומוצריו, פטריות ועוד.


מהו המינון המומלץ?
המינון המקובל נמדד ביחידות יחב"ל (יחידות בינלאומיות)
מלידה עד גיל שנה: 400 IU
מבוגרים: ניתן לשקול נטילה של 600 IU לאחר ייעוץ עם רופא המשפחה. מגיל ניתן לשקול IU 1000-800 עבור אנשים שאינם נחשפים מדי יום לשמש לפחות במשך 10 דקות.
עבור נשים החוות ירידה בצפיפות עצם: 800 IU. במקרה שהחסר משמעותי, יתכנו מינונים גבוהים יותר ולכן יש להתייעץ עם רופא המשפחה.

לסיכום: כדי להשיג כמות מספקת של ויטמין D יש להיחשף לשמש בכמות מספקת, לאכול תזונה מאוזנת, ובמידת הצורך, לאחר יעוץ עם רופא משפחה, יש לשקול תוספת ויטמין D. 

הכותב הוא ד"ר מיכאל יושפה, מומחה ברפואת המשפחה בכללית מחוז ירושלים