אהבתם או לא אהבתם, מה ששלה שלה - אחרי חודשים של יח"צ וחודש של הקרנות בקולנוע, "ברבי" הסרט הוא כבר חלק בלתי נפרד מהקיץ הנוכחי של כולנו, לטוב ולמוטב. מביקורות נלהבות, דיונים על פמיניזם וטענות על שנאת גברים ועד חוויה ממוזגת של פאן בוורוד עם מרגו רובי וראיין גוסלינג, הבובה שקמה לתחייה בשנות ה-60 ומאז לא עזבה, מופיעה שוב מעודכנת, מותאמת ומצליחה להוכיח שאין כזה דבר אסקפיזם זול.

"כל הפילוסופיה של ברבי הייתה שבאמצעות הבובה, ילדה קטנה יכולה להיות כל דבר שהיא רוצה להיות", אמרה בעבר רות הנדלר, ממציאת הבובה. הגרסה הנוכחית של ברבי מתעמתת גם עם הפילוסופיה הזו, ומציגה, לא יאמן, כפות רגליים שטוחות. איך מתקדמים מכאן? אחד הפריימים שבלטו בשלב הטריילרים הציג את כפות הרגליים המקושתות של מרגו רובי מחליקות מהעקבים וממשיכות ללכת באלגנטיות על קצות הבהונות. בשביל עשרות מיליוני המעריצות (והמעריצים) של ברבי ברשתות החברתיות, זה מספיק כדי להכריז על המודל הבלתי אפשרי כחי וקיים ואפילו מופיע בצורה של טרנד ויראלי. מה יותר אמיתי מזה?

להאשטאג #BarbieFeet יש כבר עשרות מיליוני צפיות והוא כולל סרטונים מושקעים שמשחזרים את סצנת העקבים. לכל מי שפקפק באמינות המקור, רובי עצמה סיפרה שמדובר ברגליים שלה, ושהסצנה לא דרשה הרבה ניסיונות: "זה לקח שמונה טייקים, הדביקו בסרט דו צדדי את הנעליים לרצפה כדי שהן לא יזוזו במהלך הסצנה, וגם החזקתי תוך כדי בשולחן". אבל האם בניגוד לגרסת המקור המאובטחת, מדובר בעוד טרנד מסוג "אל תנסו את זה בבית" או שאין שום סיבה להשבית את השמחה?

@fandango Margot Robbie breaks down the high heel scene from the #BarbieTheMovie trailer in our latest #BigTicketInterview. Don't miss #Barbie only in theaters July 21! #margotrobbie #movietok #filmtok ♬ original sound - Fandango

אין סיכון בביצוע חד פעמי

מומחים שהתייחסו לטרנד טענו ש"הליכת ברבי" באופן חד פעמי לא אמורה להזיק אבל הליכה על קצות האצבעות באופן קבוע ולאורך תקופה, עלולה להוביל לסיכונים שונים כמו עומס בשרירי הגב, נקעים בקרסול ואפילו סיכון להתהפכות לא אלגנטית. היו כאלו שהזהירו במיוחד את בנות הנוער בטענה שזה עלול לעכב את ההתפתחות התקינה של שרירי כף הרגל והרגליים, ושהחשש גבוה יותר מהליכה ממושכת על נעלי עקב, כי בעוד שהעקבים מוסיפים תמיכה לעקב ולחלק האחורי של כף הרגל, במקרה של "רגלי ברבי" אין לכף הרגל שום תמיכה חיצונית.

אבל בניגוד לאזהרות, יש מומחים שמסרבים להתרגש. כך ד"ר ניסים אוחנה, מנהל המערך האורתופדי במרכז רפואי מאיר שמרגיע וקובע כי, "אין בעמידה הזו שום סיכון בריאותי, בטח כשמדובר בילדות או נערות שלא סובלות מבעיות בגידים או במפרקים".

לדבריו, "יש משמעות לפעולות פיזיות שמתרחשות באופן עקבי במשך שנים ויכולות לייצר שחיקה לגוף אבל כשמדובר בביצוע חד פעמי או אפילו על פני מספר ימים או שבועות למשך מספר דקות כל פעם, אני לא רואה בזה סיכון. לסיכום, הליכה על קצות האצבעות לא אמורה להזיק ויש אפילו כאלו שמתעסקות בזה באופן מקצועי כמו בבלט ולא סובלות בגלל זה מכאבים או בעיות אחרות".

והאם יש קשר בין ההליכה הברבית להליכה ממושכת בנעלי עקב? לדברי ד"ר אוחנה נעלי עקב זה סיפור שונה. "במקרה של נעלי עקב זה לא עניין של להעמיס על קצות האצבעות, כי כף הרגל נתמכת בנעל, מדובר על לחץ שיכול להיווצר על שרירי הגב התחתון שמאזנים את ההליכה במצב של הליכה או עמידה ממושכת בנעלי עקב".

ברבי הסרט (צילום: Courtesy Warner Bros. Pictures)
ברבי הסרט | צילום: Courtesy Warner Bros. Pictures

האם הליכת ברבי יכולה לשנות את מבנה הרגל?

חשש בריאותי נוסף שהועלה בשבועות האחרונים היה מהיווצרות של קשת גבוהה בכף הרגל כתוצאה מהליכת ברבי, מה שנקרא במינוח רפואי "Pes Cavus". גם כאן מבקש ד"ר אוחנה להרגיע. "קשת גבוהה היא עניין גנטי שמתפתח עם השנים, לא משהו שיכול להתפתח לא מהליכת ברבי ולא מסוג הליכה אחרת, זה עניין נוירולוגי נטו".

למבנה של קשת גבוהה עשוי להיות השלכה של עומס שמתרכז בעקבים ובקדמת כף הרגל, עומס שיכול לגרום לכאבים בכף הרגל, בברכיים או בגב. הדרך הפשוטה לזהות אם יש לכם קשתות גבוהות היא להרטיב את הרגליים ולעמוד על משטח חלק כמו בטון. אחרי עמידה של מספר שניות, תוכלו לזוז ולבדוק איזו צורה השארתם. אנשים עם קשתות גבוהות יראו רק טביעה של העקב ושל החלק הקדמי של כף הרגל בלי שום דבר באמצע. על פי רוב, הטיפול העיקרי לבעיות של קשתות הוא שימוש במדרסים אורתופדיים, ובמקרה של כאבים שלא נפתרים יש גם הליך של ניתוח.