זה כבר שנים רבות  שהזרקות הן עניין שבשגרה עבור הרבה מאוד אנשים, כל אחד וסיבותיו שלו. הזרקות מיועדות ברוב המקרים לטיפול בקמטי הבעה, לשיפור המצב האסתטי הנוכחי או לשימורו, לצד לא מעט שימושים נוספים ורפואיים (החל משיפור החיוך, טיפול בהזעת יתר ועוד).

דומה שאחרי שעשיתם את המחקר הראשוני ומצאתם את הרופא המועדף עליכם - הכל מאוד פשוט. באים, מזריקים, הולכים ולרוב גם מדובר במינימום זמן החלמה. נשמע פשוט, לא? אז זהו שלא בדיוק. לא כולם יודעים, אבל יש לא מעט פעולות ופעילויות שממש לא מומלץ לעשות לפני שבוחרים לטפל בעזרת המזרק.  ד"ר רונן גלזינגר, מומחה בכירורגיה פלסטית, עם כמה איסורים שחשוב לשים עליהם דגש. 

אסור: למלא את הלו"ז אחרי טיפול

"בטיפולי הזרקות של חומרי מילוי יש לקחת בחשבון כי קיים סיכוי של נפיחות או שטף דם מקומי ולכן יש לוודא שאין התחייבות גדולה לאחר הטיפול" מסביר ד"ר גלזינגר ומדגיש כי חשוב לשמור על לוח הזמנים די פנוי למקרה של שינויים או תיקונים אחרי טיפול. "אלה נעשים בדרך כלל בתום השבועיים, בעת הגעה למרפאה לצורך ביקורת".

אסור: לקחת מדללי דם

ד"ר גלזינגר מסביר כי חשוב להימנע ממדללי דם כבר כמה ימים לפני הטיפול בהזרקה (מדללי דם לדוגמה: אספירין, אדוויל, ויטמין E). "הימנעות מהם תשפר את תהליך ההחלמה. יתרה מכך, מטופלים עם רקע של קרישיות דם כבר מבינים שהם רגישים יותר להופעת שיטפי דם בצורת סימנים כחולים", מסביר ד"ר גלזינגר, "אף פעם לא אייעץ שמטופל יפסיק לקחת כדורים טיפוליים מסוג זה בלי להתייעץ עם רופא המשפחה, זאת על מנת לוודא שהסיכון הטמון בירידה של מדללי דם לא עולה על הסיכונים של סימני החבלה במקום ההזרקה".
כמו כן, ישנם תוספי תזונה שגם הם מדללים את הדם ולכן מומלץ שלא לצרוך. כמו למשל: שמן דגים, מולטי ויטמינים, תה ירוק, קינמון, ג'ינג'ר ויין אדום שבוע שלם לפני הטיפול.

אסור: לוותר על שיחת תיאום ציפיות

ֹ בחירת מומחה לטיפול אסתטי היא פעולה שצריכה להתבצע בקפידה ובזהירות שכן, מדובר בהליך פולשני לכל דבר. "יש להיפגש עם הרופא להתרשמות אישית, קבלת הסבר מפורט על הטיפול, ההחלמה והסיבוכים שעלולים להיות ומשך הזמן שחומר המילוי ישאר. בנוסף, בירור פרטים חשובים כמו המיקום בו יבוצע הטיפול, האם המומחה רשום ומאושר על ידי משרד הבריאות ומה ניסיון הרופא המבצע. נתונים אלו חשובים שכדאי לדעת מראש. ד"ר גלזינגר מסביר כי חשוב לנהל שיחה מקיפה עם הרופא המטפל טרם הטיפול. "לפני הזרקה ישנן בחירות ועובדות חשובות שחייבים לדבר עליהן כמו למשל: מהם החששות איתם הגיעו המטופלים? סדר עדיפויות - מה הכי חשוב למטופל ומה הכי פחות? האם יש אירוע ספציפי (כגון חתונה) שלקראתו הם רוצים לעבור את הטיפול? האם טיפול בהזרקות הוא למעשה הבחירה הטובה ביותר לטיפול בנושא? אלה חלק מהשאלות שחשוב לשאול ונושאים שחשוב להעלות לדיון. "פתיחות וכנות עם הרופא המטפל תתרום להבטחת תוצאות מוצלחות". 

אסור: להתאמץ ולהזיע

 לאחר הזרקת בוטוקס ד"ר גלזינגר ממליץ לא לבצע פעילות ספורטיבית למשך 24 שעות וכן להימנע מעיבוי המקום כמו למשל ניגוב או מריחת קרם.  אסור: ללכת לרופא השיניים לפני הטיפול

טיפול שיניים, כולל ניקוי שיניים אצל שיננית, יכול להגדיל באופן משמעותי את הסיכון לזיהומים וחיידקים. אם בכל מקרה אין ברירה והטיפולים יתבצעו באותה תקופה, מומלץ לעשות הפרדה של שבוע בין שני הטיפולים השונים.

אסור: להתעלם מההיסטוריה הרפואית

"כדי שבעיות רפואיות קודמות לא יחזרו על עצמן, חשוב לדון אם המטופל פיתח בעבר תגובות להזרקה ומה היו ההשלכות". אומר ד"ר גלזינגר. כמה שאלות שהוא שואל את המטופלים שלו כדי להבטיח בטיחות אופטימלית: "האם ישנן אלרגיות לחומרים מסיומים? האם הייתה בעבר תגובה לא רצויה להזרקה? האם אי פעם עברת טיפול שגרם להרגיש שהתוצאות היו מוגזמות או לחלופין לא נראות לעין?

חשוב ליידע את הרופא המטפל על תכנון קבלת חיסון (שפעת, קורונה) בסמוך לזמן הטיפול, שכן יכול להיות שהרופא יעדיף להפריד שבועיים בין החיסון לבין הטיפול. "חשוב גם לעקוב אחר סוג חומרי המילוי והיכן הם ממוקמים. במקרה של תגובה דלקתית מאוחרת, מידע זה יכול לסייע בהנחיית הטיפול, שעשוי לכלול המסת חומר המילוי. ישנן הוכחות טובות לכך שחומרי מילוי יכולים להשאר בגוף זמן רב, כך שגם אם מתרחשת תגובה בהמשך, המידע הרפואי של המטופל יכול לעזור!" מסביר ד"ר גלזינגר.

אסור: לקלף את השפתיים לפני הזרקה

אין לקלף את השפתיים לפני זריקות שפתיים, לא משנה כמה יבשות הן. ד"ר רונן גלזינגר מסביר: "פילינג יכול להגביר את הרגישות לא רק למחט של המזרק, אלא גם לקרם המקהה שנמרח לפני הטיפול שלך" ובכללי – מוטב שלא לגעת ולהתעסק באזורי הטיפול על מנת לא להחליש את האזור והאפקט.

אסור: להתעלם מהמחיר

הזרקה אסתטית אינה הליך זול. הדרך הטובה ביותר לקבל הערכה מדויקת היא להתייעץ עם מומחה בעל ניסיון והמלצות בתחום. מעבר לכך, יש טווח עצום של מחירים המבוססים על אזור ההזרקה, כמות החומר ומומחה (חלקם עשויים לגבות יותר עבור טכניקות מיוחדות או טיפולים ממוקדים). במידה והמחיר נשמע זול מידי, מצב זה עלול להיות מסוכן. קיים שוק שחור, כך שאנשים מקבלים בוטוקס וחומרי מילוי שנראים כמו המוצר המקורי, אבל מזויפים ועלולים לגרום לנזק בלתי הפיך.

מומלץ: לא להתאפר לפני הטיפוללפני כל זריקה, הרופא המבצע יבחן את פני המטופל וינקה אותם בעזרת אלכוהול חיטוי, על מנת למנוע סיכונים לזיהומים. "אין תחליף לפנים שטופות, נטולות איפור, כבסיס התחלתי לטיפול" אומר ד"ר גלזינגר ומוסיף, "להתחיל עם עור נקי יבטיח ששום דבר לא ייכנס לעור של המטופל מלבד הטיפול עצמו".