ג'ו ביידן, הנשיא ה-46 של ארצות הברית, חגג לא מזמן את יום הולדתנו ה-81. הוא אמנם איטי בהליכתו, אולם ניכר כי בכל הקשור למראה פניו, הוא לגמרי דהר קדימה עם כל מה שיש לעולם האסתטיקה להציע, גם עמוק בעשור התשיעי לחייו. ספקולציות לגבי המראה שלו וכיצד השיג אותם תמיד ריחפו שם כאשר פלסטיקאים אמריקאים  סבורים שהוא דואג לשמור על אטרקטיביות וחיוניות גם בגילו המכובד. עד איזה גיל ניתן לבצע הליכים קוסמטיים, הזרקות ומילויים והאם אלו לא מהווים סיכון? 

נתחיל במספרים שכן ביידן לא לבד. מסתבר שניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים הופכים יותר ויותר מבוקשים בגיל השלישי. "על פי האגודה האמריקאית לכירורגים פלסטיים (ASPS)  יותר אמריקאים בני 55 ומעלה מחפשים טיפולים קוסמטיים שיעזרו להם להפיק את המיטב מעצמם", אומר ד"ר אברי רווה, מומחה לכירורגיה פלסטית. "הם לא מחפשים להחזיר את השעון הביולוגי לאחור לשנות העשרים לחייהם - הם רק רוצים להיראות 'צעירים ותוססים מבחוץ כפי שהם מרגישים מבפנים'. ויש מגוון רחב של הליכים אשר יעזרו להם להשיג את המטרה הזו, מניתוח ועד לשינויים קטנים שניתן לעשות בהפסקת הצהריים שלהם".

לפי הנתונים הסטטיסטיים שפורסמו לאחרונה, בוצעו בארה"ב כ- 50,000 הליכים קוסמטיים יותר! בבני 55 ומעלה בשנת 2018 מאשר בשנה הקודמת. כמו כן פרוצדורות כירורגיות כגון  ניתוח הרמת עפעפיים, שאיבת שומן, השתלת שיער והגדלת חזה, קל וחומר הליכים זעיר פולשניים כמו-  הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי. "קבוצת גיל זו גם הייתה אחראית לכמעט מחצית מכלל ניתוחי העפעפיים ושני שליש ממתיחת הפנים שבוצעו בשנה שעברה", אומר ד"ר רווה ומוסיף שב-2022 נרשמה עליה מאוד משמעותית בכל ההליכים, בטווח הגיל המבוגר, לרבות זריקות וחומרי מילוי.   

לטיפולים וניתוחים קיימות גם תופעות לוואי, האם אפשר לבצע אותם בכל גיל ללא הגבלה?
רווה: "תמיד יש יתרונות וחסרונות לטיפולים וניתוחים בגיל מאוחר מאוד, אולם באופן כללי אין מניעה לבצע גם ניתוח מתיחת פנים בגיל 80, כשאין בעיה רפואית. כשמבצעים את הניתוחים  בגיל צעיר יותר, השינוי החיצוני לא מאוד גדול, הצלקות פחות קשות, ההחלמה יותר קלה, ותוצאות הניתוח מחזיקות יותר זמן. ישנם שלבים שבהם מצב העור פחות אידאלי, ואז התוצאה יכולה להחזיק פחות שנים, או להיראות פחות טוב. זה נכון שמבחינת התוצאה, יש עדיפות לעבור ניתוח או טיפול אסתטי דווקא בגילים הצעירים יותר, ולא מומלץ להמתין לגיל 80. אולם, אין מניעה לעשות ניתוח או הזרקה, אלא אם כן מדובר במבוגר עם בעיות רפואיות, המחייבות התייחסות כמו למשל: חולי סוכרת, או חולים שנוטלים מדללי דם, או מעשנים שלא מפסיקים לעשן גם בתקופת טרום ניתוח ולאחריה. בכל ניתוח שהוא, נדרש המטופל לעבור בדיקות שיוודאו את כשירותם הרפואית לעבור ניתוח".

מהו הניתוח הכי פופולארי בקרב הגיל השלישי?

רווה: "ניתוח הרמת עפעפיים שנחשב למעשה גם הליך רפואי הוא הנפוץ ביותר בשכבת הגיל הזו. הסיבה היא שעפעפיים נפולים פוגעים גם בשדה הראייה שלנו. בקרב גברים הוא נחשב פופולרי ביותר, בעיקר כי גברים מפורסמים בעשורים האחרונים שיתפו את העולם בניתוח שעשו, ובמראה הרענן שקיבלו בזכותו. עפעפיים נפולים גורמים למראה עייף וכבוי, ועל כן הביקוש לניתוח הזה גבוה ועולה בהתמדה. התוצאה לניתוח כזה היא מראה רענן וחיוני, ועל כן גם יחול שיפור כללי במראה ובהרגשה. חשוב להבין שהרמת עפעפיים בהיותו ניתוח בהרדמה, טומן בחובו את הסיכונים הרגילים הנעוצים בעצם ההרדמה, והם עלולים להוות גורם יותר משמעותי בגיל המבוגר".

מה בנוגע למתיחת פנים?

רווה: "גם ניתוח זה הוא פופולארי שכן עם הזמן והגיל, הפנים מאבדות את המראה הטבעי והצעיר שלהן, העור מאבד מגמישותו, הוא נמתח וצונח מטה. ניתוח מתיחת פנים הוא ניתוח לטיפול בעור רפוי וסימני הזדקנות בפנים ובלסתות. בגרסה העכשווית שלו – מיני ליפט - ניתן לטפל בקווי הלסת והלחיים הנפולות בטכניקה עדינה יותר. מדובר בהליך מהיר יחסית הדורש פחות זמן מנוחה מניתוח מתיחת פנים מלא. מיני מתיחת פנים היא גרסה שונה של מתיחת פנים מסורתית, עם סדרה של חתכים לאורך קו השיער כדי לתקן את המראה של עור נפול שנמצא בדרך כלל סביב הצוואר וקו הלסת. הפרוצדורה של מיני פייסליפט קצרה ומהירה יותר, ההחלמה קלה יותר ממתיחה מלאה, ומטרתה להרים מעט את הצוואר וקו הלסת לצד הלחי הצדית.  התוצאה: מראה טבעי וצעיר יותרהיתרון המרכזי לבצע את הניתוח בגיל צעיר יותר, הוא שהעור עדיין אלסטי, חזק, ויכול להחזיק את המתח שמותחים בניתוח. בגיל מאוחר יותר, יש פחות סיבי קולגן ואלסטין, ועל כן קשה יותר להחזיק את התוצאה". 

 

 עד איזה גיל ניתן לבצע את הניתוח?
רווה: "מבחינה אסתטית בכל גיל ניתן לעשות, מדובר בניתוח אשר מחייה את הפנים, מעניק תחושה טובה, ומשפר את המראה הכללי. אולם גם כאן, משום שמדובר בניתוח בהרדמה, יש לקחת בחשבון גורמי סיכון שקשורים בגיל המבוגר כגון מדללי דם, ומחלות רקע כמו סוכרת". 

עד איזה גיל מומלץ להזריק בוטוקס?

רווה: "הזרקת בוטוקס ניתן לבצע בכל גיל. תופעות הלוואי שקשורות לחומר עצמו הן כאבי ראש, תחושת חולשה דמוית שפעת וחולשת שרירים, הן תופעות חולפות. הזרקת בוטוקס מתאימה עד סביב גיל 70 – משום שבגילים הללו ומעלה, קיימים קמטים סטטיים אשר נגרמים בגלל היחלשות השרירים ואיבוד האלסטיות שנובע מהגיל. על כן אין טעם לטפל בהחלשת שריר.

ומה לגבי מילויים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית?

רווה: " המטרה של חומצה היאלורונית היא למעשה למלא נפחים שהתרוקנו בתהליך ההתבגרות, או למילוי קמטים ולהחזרת מראה רענן.  חומצה היאלורונית מתאימה לכל אזור בפנים, וגם לטיפול בשקעים וכהויות מתחת לעיניים, ועל כן נחשבת לטיפול מאוד מבוקשת בכל גיל, גם בגיל השלישי, בעיקר במטרה לחדד את קווי הפנים שהיטשטשו ולהשיב מראה מלא וצעיר. היתרון הגדול בטיפול הזה טמון בעובדה שמדובר בהליך הפיך. ניתן להחזיר את המצב לקדמותו על ידי המסת החומצה בפעולה פשוטה וקלה. פעולת ההמסה מתאימה למגוון מצבים, ביניהם: תוצאה שהמטופל/ת לא אוהבים, תוצאה מוגזמת מדי או חרטה כללית על עצם ביצוע שינוי אסתטי. כך בעצם, ניתן לבטל את החשש הטבעי של מטופלים לפני הזרקות ולהגיע לביצוע הפעולה עם בטחון מלא, שמדובר בטיפול הפיך לגמרי". 

ומה לגבי תופעות לוואי?

רווה: "בגיל מבוגר ייתכנו יותר שטפי דם בשל ההזרקה אולם מדובר בתופעת לוואי זמנית וחולפת. יחד עם זאת, היא פוגעת במראה האסתטי למשך כמה ימים, על כן יש לקחת זאת בחשבון מראש".