כולם יודעים שבשביל לשפר את לחץ הדם חשוב לאכול בריא, להוריד סוכר, להפסיק לעשן ולעשות ספורט. אולם עצם הידיעה לא תמיד עוזרת לנו ביומיום ובשינויי הרגלים ובוודאי שזה לא דבר שיכול לקרות ביום אחד. אבל מה אם נגיד לכם שאתם ממש לא חייבים להפוך את החיים מהקצה לקצה? בעזרת כמה שינויים קטנים בהרגלי היום יום שלכם, אתם יכולים לשפר את בריאות הלב שלכם ואת בריאותכם באופן כללי. 

לחץ דם גבוה הוא מצב בריאותי שעלול להוביל לסכנת חיים, ומה שהופך אותו למפחיד הוא העובדה שקשה לזהות אותו, ולא בכדי הוא מכונה "הרוצח השקט". זו הסיבה שחשוב להיות עם יד על הדופק (תרתי משמע) ולבצע בדיקות שגרתיות אחת לכמה חודשים על מנת לוודא שלחץ הדם שלכם תקין. אם אתם מעשנים, מבוגרים, אנשים עם עודף משקל ואנשים עם אורח חיים יושבני ולא פעיל נמצאים בקבוצות הסיכון, הנושא חשוב במיוחד שכן אם אתם משתייכים לקבוצות הללו, עליכם להיות זהירים במיוחד. כמו כן, אם יש לכם היסטוריה משפחתית של יתר לחץ הדם - חשוב שתשימו לב לזה. אך כאמור הטיפים הבאים מתאימים לכולנו. 

פנינו למיכל גוטמן, ביולוגית, CTO ו- CISO (סמנכ״לית טכנולוגיות ומנהלת אבטחת מידע) בסטארט אפ הבריאות הדיגיטלית הלו הארט (Hello Heart). אלו פיתחו אפליקציה המסייעת לאנשים לעקוב אחר בריאותם ולשמור עליה, ובעיקר מסייעת לבעלי לחץ דם גבוה לנטר את בריאות הלב שלהם, הנה כמה טיפים יומיומיים שיכולים לעזור לכולנו בשיפור בריאותנו. 

 1. צפו בטלוויזיה בישיבה, אבל תעמדו בפרסומות

  הוצאת פחות זמן בישיבה ויותר זמן בעמידה מורידה את רמת הכולסטרול והסוכר בדם, מה שמשפיע בתורו גם על משקל הגוף, וכל אלו מתורגמים לסיכון נמוך יותר למחלות לב.
 2. התחילו מללכת. לא משנה כמה

  גם פעילות גופנית מתונה עוזרת להוריד את לחץ הדם. נוסעים לסופר או לעבודה באוטו? תחנו בחלק הרחוק של החניון. נוסעים באוטובוס? רדו תחנה אחת לפני. 
 3. מדרגות או מעלית? מדרגות!

  מחקרים הוכיחו שפעולת העלייה והירידה במדרגות יעילה בשיפור סיבולת לב-ריאה באופן שיכול להשפיע על לחץ הדם שלנו. עוד דרך להכניס ״ספורט״ לשגרת היום יום שלנו. 
 4. הראו אהבה

  מתי צלצלתם ואמרתם למישהו שאתם אוהבים אותו? מחקרים מראים ששיחת טלפון עם מישהו אהוב מרגיעה ומשרה שלווה, מה שעשוי להיות מתורגם ללחץ דם נמוך יותר. 
 5. חייכו

  זה לטובה. מחקרים מראים שצחוק יכול להוביל לעלייה מיידית בקצב הלב ובצריכת החמצן. אחרי שאנחנו צוחקים, השרירים שלנו מרפים ונרגעים, קצב הלב יורד וכך גם לחץ הדם יורד. עבורנו, סרטון של כלבים רוקדים סלסה תמיד עושה את העבודה ומעלה חיוך על הפנים. 
 6. היחשפו לשמש

  חשיפה של 15 דקות ביום לשמש מאפשרת לגופנו לייצר מספיק ויטמין D, ויטמין אשר מחסור בו הוכח כמקושר לעלייה בלחץ דם. 

 7. האזינו למוזיקה

  מחקרים רבים קבעו כי האזנה למוזיקה עוזרת בהורדת מפלס הלחץ, מה שמשפיע באופן ישיר על לחץ הדם שלנו. 
 8. חבקו

  לפעולה תמימה כמו חיבוק יש יתרונות בריאותיים רבים. חיבוק מסייע למבוגרים להפחית את קצב הלב שלהם ולהפחית את הורמוני הלחץ שלהם, תוך העלאת הורמונים שהשפעתם חיובית (כמו אוקסיטוצין למשל), ולכן - חבקו חבר או לחלופין, וזה טיפ רציני לגמרי - רמו את המוח שלכם לחשוב שאתם מחבקים מישהו אחר וחבקו את עצמכם, מה שיאפשר לכם ליהנות מיתרונות הפעולה. 

 9. קנו עציץ

  צמחים מציעים יותר מסתם יופי. מחקרים מראים שהימצאות בקרבת צמחים יכולה לשפר את ההרגשה שלנו. צמחים מפחיתים מתח, ממזערים כעס ותורמים לרווחה הכללית. הוסיפו כמה צמחים לחלל המגורים או לחלל העבודה מספיקה בשביל לעשות את ההבדל. בלי קשר, זה גם מצטלם מעולה. 
 10. אמצו חיה 

  בעלי חיית מחמד? אם לא, זה זמן מעולה לשקול לאמץ אחת! לנוכחות חיית מחמד בסביבה יכולה להיות השפעה חיובית על מצב הרוח, הבריאות, ובמיוחד על לחץ הדם שלנו. בנוסף, המשמעות של הצטרפות חבר חדש כמו כלב למשפחה היא יציאה קבועה מהבית שיכולה להפוך לפעילות גופנית ולשלב בקלות את כל אחד מהטיפים שצויינו עד כה. 

 11. קפה כבר שתיתם היום?

  תאמינו או לא, מחקרים מראים שעד 3 כוסות קפה ביום עשויות לסייע בהורדת הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב קטלניות. 
 12. מדדו לחץ דם

  מודעות היא הצעד הראשון שיכול לסייע לנו להוביל להורדת לחץ הדם שלנו, ולכן כדאי למדוד את לחץ הדם מפעם לפעם כדי לראות אם חל שינוי. הכניסו ליומן תזכורת למדידת לחץ הדם מפעם לפעם או היעזרו באפליקציה לניטור לחץ דם ולמעקב אחר הבריאות, וכבר תהיו בדרך הנכונה.  
 13. שתו יין אדום

  שתיית יין אדום תורמת להעלאת ה"כולסטרול הטוב" הידוע בשמו המדעי HDL ומסייע בפינוי משקעים המצטברים סביב חלקם הפנימי של כלי הדם. ככל שכלי הדם "נקיים" יותר, מעבר הדם בהם קל יותר, מה שמשפר באופן ישיר את לחץ הדם. נסו לשלב כוס אחת עד שלוש כוסות יין אדום בשבוע לתפריט.