דומה שאף פעם אין זמן נכון לדבר על צואה. אבל כל אחד בינו לבין עצמו, רגע לפני שאתם מורידים את המים, מומלץ לבדוק מה קורה שם. בסופו של דבר, הגוף שלנו מדבר אלינו בדרכים רבות ולא פעם מעניק לנו רמזים חשובים שאנחנו נוטים להתעלם מהם. הנה כמה מהם לפניכם.

 1. מה נחשבת צואה רגילה ותקינה?

  "צואה תקינה היא כזו שיוצאת מדי יום, פעם ואפילו לפעמים פעמיים ביום", אומר זיו אלקלעי, מטפל ברפואה סינית, מתמחה בטיפול בילדים, נשים ובמערכת העיכול. "צבעה צריך להיות חום בהיר, והמרקם שלה אחיד, לא קשה מדי ולא רך מדי, ללא גושים או מזון לא מעוכל בתוכו. כמו כן, כזו שאין צורך לנגב הרבה אחריה את השירותים. כמו כן, כזו שאין לה ריח חריף במיוחד ולמען האמת, כמעט נטולת ריח".

 2. צואה בצבע שחור או אדום

  "לרוב מדובר בצואה שמעידה על מצב של חום פנימי. כתמים שחורים או אדומים מעידים על דימום. כתם אדום – דימום טרי, כתם שחור – דימום שהתייבש (כמו שבשטף דם, הדם שמתייבש הופך לשחור). הדימום התייבש מהר כי הסביבה חמה או כי היציאות לא תקינות, משום שהן נשארות זמן רב בגוף ומתייבשות. אבחנה של זה יכולה להיות דיזנטריה, טחורים או פיסורה, ייתכן גם דימום ושטי, או בכל מקום במערכת העיכול, ייתכן גם שמדובר במחלות דלקתיות כמו קרוהן, קוליטיס ויכול להיות שיש גידולים. לעתים יש תרופות מסוימות שצובעות את הצואה בשחור כמו ברזל, אם אוכלים הרבה סלק - הקקי יהיה בצבע אדום כהה. כשיש צואה בצבע שחור או אדום לאורך זמן יש לגשת ולהיבדק".
 3. צואה ירוקה

  "בתקופת החיים הראשונה של התינוקות יש לעיתים צואה ירוקה והיא לא מעידה על בעיה כלשהי, אך בהמשך החיים, צואה ירוקה היא כבר לא תקינה ומעידה על זיהום או דלקת".
 4. צואה בצבע חום בהיר

  "הצואה הנורמלית אמורה להיות בצבע חום כהה. צבע של חום בהיר יעיד על מצב של קור בגוף, מצב שבו מערכת העיכול עייפה וחלשה, ובדרך כלל יתלוו גם סימפטומים של עייפות וחולשה, חיוורון ותחושה של קור".  
 5. צואה עם ריר

  צואה עם ריר, ממש כמו נזלת שעוטפת אותה. "הדבר מעיד על מצב של ליחה מוגברת במערכת העיכול ובגוף כולו, מדובר בעיכול לא תקין וחלש".

 6. צואה עם ריח חריף ודומיננטי במיוחד

  למרות שקקי תמיד נראה לנו מסריח, כשמסריח במיוחד, זה כבר לא תקין. "מדובר כאן במצב של חום ולחות או חום ורעילות – ברפואה הסינית זהו מצב של תסיסה במערכת או דלקתיות. ריח חריף מעיד על מזון שנשאר זמן רב במערכת העיכול, תוסס ממש כמו בקומפוסט, יש ריבוי של חיידקים שליליים, ולכן הריח חריף".  
 7. צואה עם מזון לא מעוכל

  "כשיש מזון שהשיניים לא יכולות לטחון אותו וגם מערכת העיכול לא מצליחה לפרק אותו, הוא יוצא במלואו בצואה קשה או בצואה רכה. במצב שכזה, אכלנו מזון שלא נתן לנו ויטמינים, מינרלים או חומצות אמינו, כמו שנכנס ככה יצא. כשזה מופיע אצל תינוקות זה סימן שמערכת העיכול שלהם לא בשלה לאכול את המזון ומומלץ שלא להמשיך לתת להם אותו, משום שהם אוכלים כמויות קטנות ורצוי שהם יזינו אותם. אצל אנשים מבוגרים - המזון לא אמור לצאת בשלמותו, כי מערכת העיכול שלהם אמורה לפרק אותו, ולכן זה לא תקין ומעיד על חולשה של מערכת העיכול, או בכליות, ועל קור במערכת, ולכן אין יכולת לעכל".
 8. יציאה רכה

  "יציאה רכה ומפוזרת, לא גבישית. צואה כזו תעיד על חולשה גדולה בעיכול של האוכל, במערכת העיכול ובמיוחד בטחול, לרוב ליציאה מסוג כזה לא יהיה ריח חריף או חריג, מה שמעיד על מצב שבו יש נטייה לקור פנימי ולא לחום".
 9. יציאה מימית

  "יציאה נוזלית, שבמידה והיא נמשכת מעידה על מצב פתולוגי. כשיש יציאה רכה לא נלך לרופא אך כשיש יציאה מימית מקור הבעיה יכול להיות וירוס אך יכול להיות גם קשר לצליאק. בדרך כלל מדובר בנוזל צהוב ויציאה שוקעת ולא צפה, הריח יכול להיות חריף וישרוף באחוריים, והרצון לשלשל יכול להיות גם במהלך השינה. האבחון יכול להיות דלקת או זיהום במעיים, דיזנטריה, ואם הריח לא חריף ולא מאוד שורף, ייתכן שזה יעיד על צליאק, או בעיה חריפה וחמורה במערכת העיכול".  
 10. יציאה דביקה

  "יש יציאות דביקות, שנמרחות על האסלה ונדבקות עליה, כאלו שלא יישטפו על ידי מי הניאגרה, נצטרך לשפשף אותן גם מהאסלה וגם לנקות הרבה את הטוסיק. יציאה דביקה מעידה על הרבה לחות, ליחה ושומניות, עודף של שומנים במערכת, אדם עם עודף משקל שומן או כולסטרול, או על בעיה בספיגה של שומנים, ייתכן גם מצב של תסמונת המעי הרגיז".

 11. יציאה יבשה

  אלו המכונות יציאות מצרים. "משום שהיא יבשה קשה להוציא אותה והיא עשויה להכאיב בעת ההוצאה. היא יכולה להיות עשויה ממרקם אחד יבש שאפשר לראות בו גלילים של צואה, או מכדורים קטנים, כמו צואה של עז. זה מצב של התייבשות וצורך לקבל יותר נוזלים, לפעמים מעיד גם על חוזר איזון של הכליות, שלא סופגות היטב את הנוזלים".  
 12. הקשר בין צואה לאופי

  ברפואה הסינית המסורתית, ההסתכלות היא לא רק על התסמינים אלא גם על הקשר למצב הרגשי של המטופל, לאופי ולהתנהלות שלו. בעיות במערכת העיכול לדוגמא יכולות להעיד על קושי בעיכול רגשי, או עודף דברים שצריך לעכל בחיים, טראומה וכו'. "אם לדוגמא הצואה מאוד מפוזרת, ולא מגובשת - נבקש לבדוק האם בחיים האדם מפוזר ולא מגובש. אם היא דביקה ושומנית - נברר אם הוא כבד באופיו ולא מניע את עצמו בחיים. לרפואה הסינית יש הרבה פתרונות להציע, אך חשוב להבין שאם אדם סובל ואם הדבר בא לידי ביטוי גם בצואה, חשוב להיבדק אצל הרופא, ולוודא כי הכול תקין".