בחילה היא תופעה נפוצה שגורמת לתחושה של מחנק וחוסר נוחות בחלק העליון של חלל הבטן. לרוב תחושת הבחילה מלווה גם בדחף עז להקיא. ההקאה המתלווה לבחילות גורמת לפליטה מאולצת של תכולת הקיבה דרך הפה.

ישנן סיבות רבות שיכולות לגרום לבחילות. החל מלחץ רגשי, אכילת ייתר, וזיהומים ועד לכיבים בקיבה ודלקת בתוספתן. בחילות הן תופעה נפוצה בעיקר בקרב נשים בהיריון ולפחות כ-50% מהן מדווחות שהן סובלות  מכך. למעשה, בחילות בהיריון נחשבות לתופעה שכיחה וידועה עד כדי כך שנשים רבות אף מצפות לה כסימן עבורן להתפתחות תקינה ובריאה של ההיריון.  

לרוב הבחילות מתחילות מהשבוע החמישי להיריון אך לא מן הנמנע שהן יופיעו אפילו מוקדם יותר. שיא הבחילות מדווחות בעיקר בשליש הראשון (טרימסר) ומשם העוצמה והשכיחות של התופעה פוחתות. עד היום, לא ניתן להצביע בדיוק על הגורם לבחילות בהיריון, אך ישנה הסכמה גורפת שהתופעה מתרחשת כתוצאה מעליה של הורמונים ותגובה של מערכת החיסון. איך מתמודדים עם התקופה הלא פשוטה הזו? הנה כמה דברים שחשוב לדעת וגם כמה טיפים להתמודדות עם התחושות.

 1. לא רק בבוקר

  "רוב הנשים מדווחות שהן סובלות מבחילות בבוקר יותר מאשר בשאר היום", מסביר פרופ' שמחה יגל מנהל אגף נשים ויולדות במרכז רפואי הדסה בירושלים, "יחד עם זאת, זה מאוד אינדיבידואלי ומשתנה מאישה לאישה. ישנן גם נשים היריוניות שמדווחות שהן סובלות מבחילות לאורך כל היממה ואיכות החיים שלהן נפגעת באופן משמעותי".
 2. התעלמות מהבעיה עלולה לגרום לסיבוכים

  באופן כללי בחילות בהריון אינן מסוכנות אך התופעה עלולה לפגוע באיכות החיים של האישה ההרה. "אם לוקחים בחשבון שבמדינת ישראל ישנם 240 אלף הריונות מדי שנה, מגלים שזוהי קבוצה משמעותית של נשים שסובלת מרמות שונות של בחילות שלעתים מלוות גם בהקאות", מסביר פרופ' יגל. "במצבים קיצוניים נשים הסובלות מהבעיה עלולות להגיע להתייבשות ובמקרים נדירים הן לא מצליחות לאכול ולשתות בכלל. כיום על מנת למנוע מצבים כאלו ניתן לתת טיפול תרופתי למניעה של הבחילות שמיועד לנשים בהיריון ובמקרים חריגים גם נדרשת הזנה תוך ורידית כדי למנוע ירידה מסוכנת במשקל והתייבשות".
 3. אכילה של מנות קטנות, הימנעות ממזון מטוגן ושתיה מרובה

  ישנם דיווחים שאכילה במנות קטנות יכולה להפחית את שכיחות התופעה. "אנו ממליצים לנסות ולשנות את התזונה ולראות איך הגוף מגיב", מסביר פרופ' יגל. בנוסף מומלץ לנשים שסובלות מבחילות בהיריון להימנע – ככל הניתן –  ממזון מטוגן או מזון שמכיל כמות גדולה של סוכר מפני שמאכלים אלו עלולים להכביד על הבטן והקיבה ולגרום גם לבחילות. גם מזונות מתובלים יתר על המידה עלולים לגרום לתחושת אי נוחות בבטן. "כל מקרה נבחן לגופו וכדאי לנסות ללמוד ולהכיר מה גורם יותר לבחילה ומה מצליח להקל על הבעיה", מוסיף פרופ' יגל. "בנוסף, אנו ממליצים להקפיד על שתייה מרובה לאורך כל היום, במיוחד אם הבחילות מלוות בהקאות על מנת למנוע התייבשות". 

 4. לימון או ג'ינג'ר יכולים לסייע?

  ישנם דיווחים שתוספת פירות לתזונה במהלך תקופת הבחילות יכולה לסייע בהקלה על התופעה. "על אף שסוגיה זו מעולם לא נבדקה במחקר גדול ורציני ישנם דיווחים רבים שהוספה של פירות לתזונה ובפרט ג'ינג'ר או פרוסת לימון יכולים להקל במקרים מסוימים", מסביר פרופ' יגל. "יחד עם זאת, חשוב לזכור שכל מקרה הוא לגופו ויש נשים ששילוב של פירות, לימון או ג'ינג'ר ישפיע עליהן ויש כאלו שלא יחשו בהקלה כלל וכלל".
 5. טיפול תרופתי

  ישנם מגוון טיפולים תרופתיים המותאמים למצבים בהם התופעה של בחילות בהיריון מהווה פגיעה באיכות החיים או חלילה עלולה לסכן את האישה ההריונית או את העובר."קיימות תרופות שונות לבחילות והקאות אך הן אינן מיועדות לאישה ההרה אלא לאוכלוסייה הכללית", מסביר פרופ' יגל, "מנגד קיים כיום טיפול תרופתי חדש שהוא מיועד ספציפית עבור אוכלוסיית ההריוניות שהוא נוח לנטילה ועם השפעה ארוכה יותר. לשמחתנו יש לנו כיום מענה עבור כל אחת מדרגות החומרה של בחילות בהיריון ועל כן מומלץ לנשים הרות להתייעץ עם רופא הנשים המטפל. אין סיבה לסבול לחינם".
 6. לשלוט בנשימה

  נשימות איטיות ועמוקות יכולות גם לעזור להפחית בחילות. במחקר שפורסם בארצות הברית חוקרים ניסו לקבוע איזה ריח היה היעיל ביותר להפחתת בחילות. הם הנחו את המשתתפים לנשום לאט דרך האף ולנשוף דרך הפה שלוש פעמים, תוך חשיפה לריחות שונים. באופן מפתיע כל המשתתפים, כולל אלה בקבוצת הביקורת (פלסבו) דיווחו על ירידה בבחילות. החוקרים הגיעו למסקנה שככל הנראה הנשימה המבוקרת היא זו שגרמה להקלה ולא הריח אליו נחשפו הנחקרים. 

 7. פניה לרופא

  במקרים בהם הבחילות (בהיריון או לא) אינן חולפות – מומלץ לפנות לרופא לייעוץ. באופן כללי, בחילה יכולה לפעמים להיות סימפטום של משהו רציני יותר ולכן חשוב לפנות לטיפול רפואי דחוף אם הבחילה מלווה בתסמינים כמו גם כאבים בחזה, בלבול, חום גבוה, צוואר נוקשה, ראייה מטושטשת, כאבים עזים בבטן או כאב ראש חמור. לעתים קרובות בחילה מלווה בהקאות. אם הקאות נמשכות יותר מיומיים אצל אדם מבוגר, יותר  מ-24 אצל ילד מתחת לגיל שנתיים או 12 שעות  בקרב תינוקות – מומלץ לפנות לרופא.