כשהקיץ בישראל כל כך שטוף שמש, ישנם טיפולי פנים מסוימים שעדיף להשאיר לחורף. טיפולים בפיגמנטציה למשל, חידוש עור הפנים והעלמת צלקות אקנה לרוב כרוכים בשילוב של טיפול בלייזר. החשיפה לשמש לאחר הטיפול בלייזר עשויה לפגוע בעור ולפגום באיכות התוצאה, זו הסיבה שהחורף הוא התקופה הטובה ביותר לטיפולי פנים מסוימים. פולה בליק דיין, מומחית לקוסמטיקה מתקדמת ורפואה טבעית, עם הטיפולים שעדיף להימנע מהם בחודשי הקיץ. 

1. טיפולי אור -I.P.L  (פוטורג'וביניישין)

מטרת הטיפול: הסרת כתמים מהפנים
טיפולים פופולריים המביאים לשינוי נראה לעין באחידות גוון הפנים והמחשוף. מביאים להבהרת העור וריענונו  ומיועדים להעלמת כתמי גיל ושמש מהפנים, לצד העלמת נימי דם מורחבים (קופרוזיס). הטיפול אורך שניות ספורות, שבמהלכן באמצעות הבזקי אור מוסרים באופן סלקטיבי כתמי גיל, אדמומיות וכתמי שמש, ומתקבלת החלקה של העור. בדרך כלל טיפול אחד עושה את כל העבודה. ניתן לשוב פעם או פעמיים נוספות לטיפול אם נותרו מעט כתמים.
למה לא בקיץ? לאחר הטיפול, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש למשך שבועיים. משך הישארות התוצאה תלוי בחשיפה מועטה לשמש והחשיפה, כאמור, עלולה להשפיע על הצלחת הטיפול.  

 2. פילינג לייזר

מטרת הטיפול: חידוש עור הפנים, הצוואר והמחשוף
בטיפול פילינג עמוק זה מסירים את שכבת העור העליונה ומביא לחידוש עמוק של עור הפנים והעיניים, הצוואר והמחשוף ומביא לתיקון סימני גיל לרבות רפיון, קמטוטים, צלקות אקנה כתמי גיל ופיגמנטציה.
למה לא בקיץ: לאחר פילינג בלייזר, רצוי להימנע מחשיפה ממושכת לשמש ללא מקדם הגנה ומומלץ שלא להשתזף עד כחודש לאחר הטיפול.  

3. סדרת טיפולי לייזר פרקציונלי

מטרת הטיפול: חידוש עור הפנים והצוואר
סדרת טיפולים בלייזר אשר מביאה לחידוש הדרגתי של עור הפנים והצוואר ואינה כרוכה במשך החלמה או הישארות בבית. הטיפול מיועד לסובלים מרפיון של העור, נקבוביות מורחבות ומרקם עור מחוספס, לרבות צלקות אקנה. מתאים לביצוע החל מגיל 30 ובעל תפקיד בהאטת תהליך ההזדקנות של העור ויעיל להחלקת  צלקות.
למה לא בקיץ: חשוב לדעת שטיפול זה אינו מומלץ לאנשים שזופים מאוד. כמו כן, מדגישה בליק, כי גם בטיפול זה רצוי להימנע מחשיפה ישירה לשמש ללא מקדם הגנה לפחות שבועיים לאחר הטיפול. 

4. פילינג של חומצות וגרגרים

בקיץ לא מומלץ לעשות פילינג של חומצות או גרגירים. הפילינג לסוגיו מסיר את השכבה החיצונית של העור, ועלול בקיץ להיות רגיש ובעל נטייה רבה יותר לפיגמנטציה ולכתמים.  

5. פלזמה

מטרת הטיפול: חידוש העור

בעזרת הטיפול מייצרים בעור פציעות מיקרוסקופיות בצורת תעלות מיקרוניות, הגורמות לקילוף שכבת העור העליונה ולחימום מבוקר של שכבות העור העמוקות. תהליך יצירת התעלות גורם להסרת שכבות עור ובנייה מחדש של הרקמה. בדומה לטיפול פילינג עמוק, מקלפים את כל הרקמה, עושים את אותה פעולה רק כנקודות, נקודות קטנות, וכך מקבלים את אותו אפקט רק ללא הכאבים, זמן ההחלמה הארוך והסכנה של תופעות הלוואי.

6. הסרת שיער בלייזר

טיפולי הסרת שיער מומלצים יותר בעונת החורף, אולם אין מניעה לבצע אותם בקיץ, תחת כמה וכמה כוכביות. "יש להשתמש במקדם הגנה גבוה על הגוף בכלל ועל האזור המטופל בפרט לפני ואחרי ובמהלך (!) הטיפול. אמצעי זהירות זה יסייע להגן על העור, ויאפשר לו להישאר קרוב ככל הניתן לגוון הטבעי שלו", אומרת יפה מקסימוב, בעלת רשת קליניקות הביוטי-טק "יפה מקסימוב".

"עצם השמירה על גוון העור הטבעי מבטיח ניגוד יפה בין צבע העור והשיער שטופל, וללייזר קל יותר למקד את הפגיעה בפיגמנט הצבע בשיער – שזו כמובן מטרת הטיפול העיקרית. לעתים קרובות, כאשר העור שזוף מדי, הלייזר מתקשה 'להבחין' בשיער והטיפול פחות יעיל". לכן ממליצה מקסימוב להימנע מחשיפה לשמש ושיזוף (גם ממיטות שיזוף), במשך כשבועיים לאחר הטיפול. "חשיפה לשמש יכולה להפוך את עורכם לרגיש ועבה מדי. השילוב של קרני השמש והלייזר בטווח קרוב מדי יכול לגרום נזקים וכמו כוויות ודלקות".

בשורה התחתונה: בהחלט ניתן לעשות טיפולי לייזר בתקופת הקיץ בתנאי שמקפידים למרוח קרם הגנה ולא משתזפים קרוב מדי לזמן הטיפול ואחריו. ככל שתשמרו על עורכי מפני השמש ותמנעו משיזוף כל תוצאות הלייזר יהיו טובות יותר.

אז אילו טיפולים כן ניתן לעשות בקיץ?

לאור הרשימה המכובדת, האם זה אומר שבקיץ אנחנו משוחררים מטיפולי יופי? לדברי מקסימוב, התשובה היא חד משמעית לא. "חשוב להדגיש שלא להזניח לגמרי את טיפולי הפנים בקיץ . בעבר, הגישה בעולם הטיפוח הייתה שבגלל שאנחנו חיים במדינה חמה, מוטב לעצור את טיפולי היופי בעונת הקיץ ולשוב לקליניקה כשהשמש תפסיק לזרוח בעוצמה אולם "בשנים האחרונות השתנתה הגישה של רופאי העור, וכיום רובם סבורים שאת רוב הטיפולים הקוסמטיים ניתן לעשות גם בקיץ, אבל בהתאמות". אז אילו טיפולים כן מומלץ לעשות בקיץ?  

בליק: "בעונה החמה מומלץ לעשות טיפולי פנים שמטרתם היא ניקוי והחדרת לחויות. בקיץ חם ויבש ואנחנו נוטים לאבד הרבה נוזלים, תוסיפו לזה את האוויר היבש  והשילוב זה גורם לייבוש העור. טיפול החדרת לחויות מביא להגברת רמת הלחות של כל שכבות העור ברמה מיטבית, ומשפר את תפקוד התאים להשגת עור מוצק, בריא, זוהר וחיוני

"כמו כן בקיץ מזיעים והזיעה מוסיפה עוד שכבה מכובדת למצבורי השומן ולשאריות האיפור והלכלוך שכבר מכסים את העור. כל אחת מהשכבות האלה לבדה מספיקה בכדי לסתום את הנקבוביות ולהזיק לעור. כשכל המרכיבים הללו מתערבבים יחד זה מזיק פי כמה וכמה. לכן חשוב לעשות טיפולי ניקוי לפנים (וכן להשתמש בסבון על בסיס יומי) וכמובן מסכות למיצוק ומראה פנים חלק וזוהר".