למרות מזג האוויר המתעתע החורף כבר בשיאו. בייחוד בתקופה הזאת, חשוב לשמור על הגוף מפני מחוללי מחלה מוכרים. אחת הדרכים הידידותיות ביותר שיעזרו לכם במשימה היא שילוב של פירות טעימים בתזונה, כמו תותים למשל. הם משתלבים מצוין בסלט פירות, בשייק וילדים רבים ישמחו למצוא אותם בקופסת האוכל שלהם. הנה כמה סיבות מצוינות לצרוך אותם בימי הקור.

 

מסייעים במניעת מחלות: מעט מאוד פירות וירקות יכולים להתחרות בעוצמת נוגדי החמצון המיוחסים לתותים. הסגולות האנטי-אוקסידנטיות שלהם שומרות על המערכת החיסונים ותורמות לגוף במניעת דלקות, זיהומים ומחלות מגוונות – החל מאסתמה ועד סרטן. 

עשירים בוויטמין C: מה לא נאמר כבר על הוויטמין הנהדר הזה? בין היתר הוא מאט את תהליכי ההזדקנות, מסייע במניעת מחלות ושומר על התפקוד התקין של תאי הגוף. התותים עשירים מאוד בוויטמין C, אף יותר מפירות הדר.  כוס תות שדה מספקת לגוף את הצריכה היומית המומלצת של ויטמין זה עבור רוב האוכלוסייה.

שייק תות (צילום: שרית נובק, mako אוכל)
השייק הכי חורפי ובריא שתכינו | צילום: שרית נובק, mako אוכל

שומרים על עיכול תקין: הם עשירים בפקטין ובסיבים – רכיבים חשובים התורמים לפעילות תקינה של המעיים המונעים עצירות ושומרים על תחושת שובע לאורך זמן.

שומרים על לחץ דם תקין: התותים מכילים גם אשלגן אשר תורם לשמירה על ערכי לחץ דם תקינים וכן סידן החיוני לשמירה על בריאות וחיזוק העצמות.

תורמים למצב הרוח: התותים עשירים גם בחומרים ארומטיים שנמצאו מיטיבים עם מצב הרוח.

שומרים על מערכת השתן: מכילים מרכיבים התורמים לפעילות השתן ותורמים למניעת אבני כליה.

עובדת חסרת מוטיבציה (צילום: fizkes, shutterstock)
מבואסים? תאכלו תותים | צילום: fizkes, shutterstock

תורמים במניעת אלרגיות: התותים מדכאים ייצור של היסטמין ומנגד מזרזים ייצור אנטי היסטמין – מרכיב חשוב המשמש כחומר אנטי אלרגי. עם זאת, ישנו מספר מצומצם של אנשים שדווקא אלרגיים לתותים.

מטפלים בצינון: לפי הרפואה העממית, התותים נפלאים לטיפול בהצטננות, דלקות גרון ודלקות חניכיים.

 

חשוב לוודא שהתותים שאתם רוכשים אינם מכילים ריסוס אלא מגודלים באמצעות הדברה ביולוגית (מצוין על גבי האריזה).

מריאנה אורבך היא מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של הכללית במחוז דן – פ"ת