כיצד ייתכן ששני אנשים באותו גיל יכניסו 2,000 קלוריות ביום אבל אחד מהם יהיה שמנמן והשני רזה וחטוב? לפני שתזרקו את התשובה "גנטיקה" לאוויר, דעו שאתם צודקים אבל לא לחלוטין שכן לא הכול תלוי בגנים. מחקרים מצאו לאחרונה פרמטרים נוספים שנכנסו למשחק כאשר אחד מהם ומשמעותי במיוחד. "נמצא כי תזזיתיות של אדם במשך היום, ללא קשר לפעילות ספורטיבית, משפיעה מאוד", מסביר ד"ר שון פורטל, פיזיולוג ספורט ודיאטן קליני.

"החוקרים גילו שאנשים תזזיתיים והיפראקטיביים עשויים לשרוף 2,000-800 קלוריות יותר מאנשים יושבניים שרוב הזמן לא זזים מהכסא". מדוע? ובכן, לדברי פורטל - תהליך שריפת השומן הוא תהליך שבו מערכת העצבים מפרישה הורמונים כגון אדרנלין מקצות העצבים שגורם לפירוק השומן (ניוד) ולשריפתו בתא (חמצון) ורוב המניפולציות שעוזרות לשרוף שומן למעשה קשורות בהפרשת אדרנלין מוגברת. יחד עם זאת, אפשר לשרוף שומן ועדיין לא לרדת במשקל אם לא מגיעים לגירעון קלורי. הנה 10 הרגלים קטנים שתוכלו להכניס ללו"ז היומי שלכם בכדי לשרוף יותר שומן לפי מה שאישר המדע.

 1. קור מועיל

  אנחנו נוטים להתכסות כשקר לנו, להתקלח במים חמימים ולחפש את מזג האוויר הנעים, אך מתברר שכשאנחנו חווים קור ורעד, הגוף שלנו נכנס למצב הישרדותי שגורם לו להפריש אדרנלין ולשרוף יותר שומן. אז אל תמהרו להתכסות, לכבות את המזגן או להעביר את המים הקרים. מה כן? נסו מקלחות קרות לסירוגין - אלו נמצאו יעילות למי שמעוניין לשרוף עוד קצת שומן. האפקט מגיע בעירור רקמת השומן החומה שפועלת כשמגיעים לשלב הרעד.

 2. האימונים השורפים

  אימונים אירוביים ממושכים כמו הליכה, ריצה או רכיבה בדופק בינוני הנמשכים כ-60-20 דקות הם הקלאסיים לשריפת שומן, אך מיד בתום האימון הדופק יורד ואיתו שריפת השומן. אימוני היט לעומתם שורפים יותר גליקוגן (פחמימה) בזמן המאמץ ויותר שומן לאחר האימון. ד"ר פורטל מציע טיפ לשריפת שומן באימון כוח בחדר הכושר: אל תנוחו בין הסטים. במקום להתאושש בישיבה עם הטלפון ביד בין התרגילים, צעדו בחדר הכושר או על מכשיר אירובי עד לסט הבא ובכך תגבירו את שריפת השומן גם במנוחה. אולם מי שמעוניין רק בבניית שריר – אימוני כוח קלאסיים יהיו עבורו יותר יעילים.
 3. זמן לאכול

  המחקרים החדשים מצביעים על שני דברים: כשרוצים לשמור על המשקל לטווח הארוך - סוג הקלוריות חשוב מאוד. רוצה לומר: 200 קלוריות משוקולד אינן שוות ערך ל-200 קלוריות סלמון מבחינת מרכיבים מזינים ובריאים ותחושת שובע. שנית, ישנה משמעות לשעות שבהן מגיעות הקלוריות הללו לגוף שלנו. אז נכון שבשביל לרדת במשקל אנחנו צריכים להגיע לגירעון קלורי, אבל המדע כיום מדבר על חשיבות השעות שבהן אנחנו אוכלים הן מבחינה בריאותית והן מבחינת שריפת שומן.
  ד"ר פורטל ממליץ לסיים לאכול מוקדם ובחורף אפילו עוד יותר, כדי לשמור על רמות הורמונים תקינות ורמות סוכר תקינות, אנחנו ממש לא רוצים רמות סוכר גבוהות במהלך הלילה.
 4. תדלוק לפני אימון

  השעות הכי יעילות שנמצאו כמתאימות לאימון כושר מבחינת אירובי לשריפת שומן אלו הן שעות הבוקר. כדי להגביר את שריפת השומן באימון אתם רוצים להיות עם רמה נמוכה של אינסולין באימון (שמעכב שריפת שומן) ולשם כך מומלץ להתאמן על בטן ריקה. ככל שהגוף ריק יותר מפחמימות, כך הגוף ישתמש בשומן למקור אנרגיה ובכך תשרפו יותר שומן. חשוב לציין כי זה לא מתאים לכולם ולא לכל סוג אימון ולכן חשוב להיוועץ בנושא עם גורם מקצועי לגבי כל מקרה.
 5. חומץ תפוחים

  מכיל חומצה אטצית שגורמת לעליה בפעילות האנזים AMPK שאחראי על תהליך שריפת השומן במצב שאין אנרגיה זמינה בתא. צ'ייסר חומץ תפוחים בצום בבוקר לפני אימון עושה את העבודה. ויש מחקרים שמראים את יעילות בהפחתת רמת הסוכר לאחר ארוחה דשנה.
 6. קפה ותה ירוק

  לאלו יש השפעה סינרגיסטית אחד על השני שמביאה להגברת תהליך פירוק השומן. הקוקטייל של ד"ר פורטל לפני אירועים חשובים הוא תה ירוק מאצ'ה עם שוט אספרסו.
 7. פלפל חריף

  מכיל רכיב בשם קפסאיצין שהוכח כבעל פעילות חיובית על רקמת השומן החומה שמגבירה את ההוצאה הקלורית. פורטל ממליץ שלא להרגיל את הגוף לפלפל אלא לאכול ממנו לסירוגין על מנת שהגוף יחווה בכל פעם את הסטרס הזה מחדש לשריפת השומן ולא יסתגל.
 8. זוזו

  מחקרים חדשים מצאו שעדיף להיות תזזיתי כל היום מאשר לעשות אימון אחד ביום ולרבוץ יום שלם אז תעשו לכם תזכורת לזוז כמה שיותר במשך היום. במקום לשכב - תשבו, במקום לעמוד - תלכו, תזכירו לעצמכם לרדת ולעלות במדרגות, צאו לתזוזות יזומות ולכו לפחות 12,500 אלף צעדים ביום אם המטרה שלכם היא לרדת במשקל.

 9. תה מאטה

  המשקה הדרום האמריקאי מאטה הוא שחקן חדש שנחת בארץ, ולאחרונה יצאו מחקרים שהוא מדכא רעב, גורם לעלייה בחמצון השומן במנוחה, ולמרות שהוא מכיל קפאין, הוא דווקא מוריד את הדופק. ניתן לרכוש עלים, לחלוט ולשתות.
 10. לכו אחרי האוכל

  סיימתם ארוחה כבדה וגדולה כמו ארוחת שישי? אל תלכו לישון עם הסוכר בדם. צאו להליכה מתונה של 20 דקות לפחות כדי להוריד את הסוכר והאינסולין שמעודדים מגוון רחב של מחלות כמו אקנה, בעיות פיריון, מחלות לב וכלי דם, סוכרת ואלצהיימר, אבל עוד לפני אלו לכך שלא נרגיש את הורמון השובע לפטין וכתוצאה מזה נגרמת אכילת יתר והשמנה.

  via GIPHY  **חשוב לציין כי דרושים מחקרים נוספים לגבי המינונים ותדירות השימוש בכל הפרוטוקולים הללו ותיתכן שונות גדולה באפקטיביות בין אנשים שונים.