כולנו משתמשים בהן כשאנחנו מקשקשים עם חברים, עושים ספורט, או מנהלים שיחות עבודה ארוכות, מתבגרים לא מורידים אותן מהאוזניים כשהם משחקים או שומעים מוזיקה. בואו נודה באמת – אנחנו מכורים לאוזניות, שנכנסו לחיינו ברוח סערה וכל הזמן משתדרגות. אך האם הקראש החדש של חיינו עלול לפגוע באוזניים שלנו?

"בשנים האחרונות מגיעים אלינו למרפאת טינטון יותר ויותר מקרים שמדווחים על תחושת ירידה בשמיעה ועל רעש באוזניים וזו תופעה כלל עולמית", אומר ד"ר ותד וסים, מומחה לכירורגיה של האוזן ושיקום השמיעה, סחרחורת וטנטון בא.ר.ם, המרכז הרב-תחומי לרפואת אף אוזן גרון. "באופן כללי מה שאנחנו עושים זה בדיקה גופנית כללית על מנת לראות שאין משהו אחר שחוסם כמו שעווה או דלקת בתעלה ובילדים או במתבגרים. במידה שהכל תקין ועדיין ישנה תחושה של אטימות - אנחנו מפנים לבעיות שמיעה. אין ספק שהאוזניות והחשיפה לרעש החזק הם גורמים עיקריים לעלייה במקרים".

הנה 7 דברים שעלולים לקרות לכם משימוש מאסיבי באוזניות

 1. ירידה בשמיעה
  שימוש ממושך באוזניות ובעיקר בדציבלים גבוהים, עלול לגרום לירידה מסוימת בשמיעה. "כשאין ממצא, אז אנחנו שולחים לבדיקות ואז שואלים את האדם במה הוא עוסק, כמה שעות הוא נחשף לרעש והאם הוא משתמש באוזניות. בקרב מבוגרים מעל גיל 65 יש ירידה טבעית של הגיל. לצעירים, ובעיקר מתחת לגיל 18 נרצה לבדוק הרגלים שמיעתיים כמו שמיעת מוזיקה, יציאת למועדונים, באיזה ווליום, כמה זמן בממוצע הם חשופים לרעש ובאיזו תדירות. אנשים רבים משתמשים בטלפונים ובאמצעי בילוי כמו משחקי וידאו, אוזניות ועוד יותר בתקופת הקורונה".

 2. טנטון
  מדובר בתופעה מאוד לא נעימה שלעתים יכולה ממש להטריף, בה האדם מרגיש רעשים חיצוניים כמו צפצופים באוזניים או זמזום כלשהו שמגיעים בעוצמות שונות. שימוש ממושך באוזניות עלול לגרום לטנטון זמני או קבוע, ובעיקר כאשר הווליום גבוה.
 3. בעיות בתקשורת
  האוזניות מבודדות אותנו מהעולם, מכניסות אותנו לעולם משלנו וזה יכול להיות בהחלט נחמד אם כי הדבר הופך לחיסרון כאשר אנחנו מפתחים בעיות בתקשורת עם הסביבה, דבר שרואים בבירור בעיקר אצל ילדים.
 4. הצטברות שעווה ודלקות אוזניים
  האוזניות מונעות מהשעווה לצאת מהאוזן באופן טבעי, מה שגורם לה להצטבר ואף להוביל לדלקות אוזניים. "האוזניות המועדות לפורענות הן במיוחד אלו שנכנסים לתוך האוזניים לתוך התעלה ועלולות לגרום להצטברות הנוזלים ולדלקות באוזניים".
 5. לחץ וכאבים במפרק הלסת
  "תופעות אלו עלולות להיגרם כתוצאה מדלקות האוזניים ומהצטברות השעווה ורואים את זה במיוחד אצל אנשים שיוצאים לריצה. הנטייה הטבעית היא להכניס את האוזנייה לאוזן בחוזקה על מנת שלא תיפול ובכך נוצר לחץ מקומי".

 6. ורטיגו
  "רעש גדול יכול לגרום לוורטיגו. זה אמנם מקרה נדיר ולרוב רלוונטי לאנשים שיש להם בעיה בתפקוד האוזן, אזי עוצמה חזקה של מוזיקה עלולה לגרום לבעיות ביציבה".

מה ניתן לעשות כדי למנוע את הפגיעה?

 1. הקשיבו בעוצמה נמוכה יותר

  "לגבי הפגיעה השמיעתית ובמיוחד במתבגרים, מומלץ להוריד את הווליום ב-50 אחוז מהעוצמה".

 2. מננו את משך הזמן עם האוזניות

  בדקו כמה זמן אתם חשופים לרעש. חשוב לקצץ ולהגביל את משך הזמן. שימו לב: 85 דציבל ל-8 שעות עבודה. ככל שמעלים בווליום מ-88 אז הזמן שאתה צריך להיות חשוף קטן בחצי.
  ילד ששומע בממוצע מוזיקה ל-3 שעות ביום - צריך להוריד את העוצמה ביותר מ-50 אחוז. אם הוא מעלה את הווליום עד 100, אז הוא יכול להיות חשוף רק רבע שעה".