קלמנטינות, תפוזים או פומלית – אם חיפשתם סיבה טובה לקלף לכם פרי הדר ולהפיץ את ריחו בסביבתכם (אז מה אם החברים במשרד קצת מעקמים את האף), החורף שהגיע מספק לכם שפע של כאלה. האם ידעתם שפרי הדר אחד מכיל בממוצע הרבה יותר ויטמין C ממה שהגוף צריך ביום שלם? הנה עוד 5 סיבות מצוינות לשלב הדרים בתפריט היומי שלכם.

נגד מחלות חורף: ויטמין C המצוי השפע כאמור בהדרים, דרוש למערכת החיסון ועוזר להתמודד ואף למנוע מחלות חורף שונות לרבות סוגים שונים של שפעת. כפי שאומרת הקלישאה - "עדיף להקדים תרופה למכה", ולכן מומלץ לאכול פירות הדר כדי לא להידבק ולחלות.

לחיזוק הגוף: הלחץ, החששות והעומס הנפשי שמלווים את כולנו בימים מתוחים אלה מחלישים את הגוף וגם את מערכת החיסון. אכילת קלמנטינות, תפוזים ושאר הדרים מסייעת בכך.

צריכת פירות מורידה את הסיכוי לחלות (צילום: חדשות 2)
נמצאים בשפע במרכולים בימים אלה | צילום: חדשות 2

לשיפור פעילות המעיים: פירות הדר מכילים שפע של סיבים תזונתיים. אלה חשובים לא רק לבריאות המעיים, אלא גם כדי לאפשר לוויטמין C להיספג במקום הנכון במעיים. אגב, מיצי פירות הדר לא מכילים כמעט סיבים תזונתיים, ולכן עדיף לצרוך את הפרי בשלמותו.

נגד קמטים: ויטמין C דרוש לבניית הקולגן, שהוא חומר "המילוי" והחיבור בעור שלנו. חוסר בוויטמין זה גורם להופעת קמטים ולירידה ביכולת של הגוף לייצר קולגן. בקיצור, אם אתם מעוניינים להיות קורנים מתמיד החורף, כדאי שתתחילו לצרוך יותר פירות הדר העשירים בוויטמין זה.

ויטמין C (צילום: shutterstock by Etienne Outram)
כל כך הרבה ויטמין C | צילום: shutterstock by Etienne Outram

יותר טוב מוויטמינים בנטילה: אנשים המעוניינים לחזק את המערכת החיסונית לעיתים רוכשים לקראת החורף טבליות מולטי-ויטמין מסוגים שונים כאמצעי להשלמת ויטמין C. חשוב שתדעו כי הספיגה בגוף של הוויטמינים מהכמוסות אינה טובה ואינה ברת השוואה לספיגה המתאפשרת מפירות וירקות. מעבר לכך, את כל הוויטמינים הדרושים אפשר לקבל בקלות באכילת פירות וירקות, ולכן אין צורך בכמוסות מולטי-ויטמין יקרות. יתרה מכך, עודף של ויטמין C מופרש מהגוף תוך מספר שעות. הכמות שנמצאת בפירות ההדר מותאמת ליכולת הספיגה ולפעילות מערכת החיסון, ולכן אכילת פרי הדר אחד ביום עדיפה פי כמה וכמה על כל טבלית שתקנו. חבל על הכסף שלכם.

 

הכותבת היא ד"ר מאיה רוזמן, תזונאית קלינית ויועצת מדעית למועצת הצמחים