קהל אורזי השאריות נחלק, בגדול, לשתי קבוצות: ישנם אלה שמיד עם סיום הארוחה מתקתקים הכל לתוך קופסאות, ולעומתם האחרים שנותנים לאוכל לנוח בחוץ כמה שעות, כדי שלוודא שהתקרר, ורק אז אורזים אותו ומכניסים למקרר. מיותר לציין שאנשי הקבוצה הראשונה מעקמים פרצוף לנוכח ההתמהמהות של האחרים, שלא לומר נמלאים חרדה על החיידקים שבוודאי תוקפים את שאריות המזון כשהן נותרות בטמפרטורת החדר. לזכותם של אנשי הקבוצה השנייה ייאמר שגם המחשבה להכניס אוכל חם למקרר עושה לא נעים, בטח אם חושבים על האפשרות שהאוכל החם יעלה את הטמפרטורה במקרר, ובכך יסכן את כל יושביו האחרים.

בקיצור, כל צד וחרדותיו, ועכשיו נשאלת השאלה מי צודק. 

אז בגדול, כולם צודקים. גם השארת שאריות אוכל בחוץ לפרק זמן ממושך וגם הכנסת אוכל חם למקרר יכולות להיות בעייתיות מבחינת בטיחות המזון. ובכל זאת - השארת האוכל להתקרר בחוץ היא בעייתית יותר, וישנן דרכים להתמודד עם הכנסת אוכל חם למקרר.

מרק חרירה בסיר לחץ (צילום: אסף אמברם, mako אוכל)
אכלנו מה שאכלנו, מה עכשיו? | צילום: אסף אמברם, mako אוכל

איך נכון לאחסן אוכל חם?

אזור הטמפרטורה המסוכן לאוכל הוא 5-57 מעלות. פחות מ-5 זה מספיק קר בשביל שהמזון יישאר בטוח, ויותר מ-57 זה מספיק חם. טווח האמצע הוא הבעייתי, ובו החיידקים משגשגים. ולענייננו: אם אתם בסביבה ויכולים להמתין שהאוכל יתקרר מעט ואז לארוז אותו, מה טוב. אבל אם אתם מתכננים לצאת או סתם לא סומכים על עצמכם שתזכרו - הקדימו ואחסנו אותו במקרר, אפילו אם הוא עדיין חם. המקרר יתמודד עם זה, והמזון יישאר בטוח לאכילה יותר מאשר כזה שנשאר שעתיים או יותר בחוץ.

איך מקררים מזון במהירות?

כפי שכבר אמרנו, המקרר יכול להשתלט על קירור השאריות שלכם, אבל אם אתם רוצים לעזור לו ולהאיץ את התהליך, יש מה לעשות:

1. מחלקים את האוכל למכלי אחסון קטנים או שטוחים יחסית. ככה הוא יוכל להתקרר מהר יותר.

2. אם האוכל ממש ממש חם, אפשר להכניס את הקופסה למי קרח, שתצטנן, או אפילו רק לשטוף מתחת לזרם מים קרים.

כמה זמן אוכל יכול להישאר מחוץ למקרר?

לפי ה-USDA, כל מזון שבילה שעתיים או יותר מחוץ למקרר צריך ללכת לפח. אם הטמפרטורה בחדר עולה על 32 מעלות צלזיוס - ובקיץ הישראלי זה לא מופרך - יש להשליך את המזון לפח כבר אחרי שעה אחת.

שורה תחתונה: מותר להכניס אוכל חם למקרר

אם האופציה היא לתת למזון להישאר בחוץ, ולהסתכן בהתפתחות מושבות חיידקים, אז בהחלט כן - עדיף להכניס אוכל חם למקרר. האוכל מאוד חם, ואתם חוששים? צננו אותו מעט באחת השיטות שצוינו, ולמקרר. זה עדיף על האופציה השנייה.