תחביב הוא הרבה יותר מעוד דרך להעביר את הזמן בכיף. לתחביבים יש השפעה משמעותית על מידת האושר שלנו בחיים והם גם יכולים להיות נושא לשיחה עם אנשים אחרים. תחביבים מסייעים לנו לפתח מיומנויות ולתרגל יצירתיות, הם עוזרים בהקלה על המתח שמתעורר עקב שגרת החיים, מקלים על שעמום ואפילו עשויים להיות נקודת האור של היום או השבוע, הרגע הזה שעבורו אנחנו רק מחכים לחזור הביתה. 

בעידן הסלולרי, רובנו מוותרים על כל התחביבים ונשארים רק עם הטלפון. זה הגיוני: הטלפונים ממילא דבוקים לנו ליד במשך כל היום והם מציעים הרבה סוגים של גירויים להעביר את הזמן: מקריאה או האזנה לספרים ומשחקים ועד אפליקציות כושר. הטלפונים הם בעצם פלטפורמה ללא מעט תחביבים "עמוקים", מה שמסוכן בהם הוא שבאותה מידה אפשר לשקוע בפעולות שלא מקדמות אותנו, כמו בהייה ברשתות חברתיות, שופינג או משחקים. מצד שני, היתרונות של הטלפונים ברורים: זמינות מלאה ועלויות נמוכות או אפילו חינם. 

 

 אמנם עם הזמינות של הטלפונים יהיה קשה להתחרות בעולם האמיתי, אבל עם העלויות – אולי כן. אחד הדברים שמושכים אנשים להעביר את כל התחביבים שלהם לטלפון זו העלות הנמוכה, כי בסופו של דבר עבור רובנו תחביב הוא דרך להעביר את הזמן בלי לסבול ואנחנו קצת שווי נפש לאופן שבו נעביר אותו בפועל. יחד עם זה, אם תרצו לשחרר את הטלפון לפעמים ופשוט לעסוק במשהו נחמד בעולם האמיתי, הכנתי עבורכם רשימה של תחביבים שלא יקרעו לכם את הכיס ועוד כמה שעבורם הטלפון שלכם יהיה שותף נאמן.

#1 פאזלים (וקוביה הונגרית גם)

אפשר לקנות פאזלים בחנות ואפשר גם להשיג אותם מיד שנייה. פאזל הוא דרך נהדרת לא רק להעביר את הזמן אלא גם לתרגל את הראייה המרחבית ואת הכישרון שלכם לפתור בעיות. אחרי שהפאזל נגמר אפשר להעביר אותו הלאה או למסגר ולתלות בבית כאות ניצחון.

#2 לקרוא ספרים

קריאת ספרים היא אחד התחביבים הנפוצים ביותר של כל הזמנים, ועם סיבה טובה: ספרים זמינים בכל מקום, הם לא תלויים בזרם החשמל והם מעניקים לכם זמן שקט עם עצמכם על כנפי הדמיון. אפשר לקחת את התחביב קדימה ולהקים מועדון קריאה, וכך להכיר חברים חדשים ולהחליף איתם ספרים.

#3 גינון ביתי

גינון הוא מהתחביבים האלה שיכולים להיות זולים מאוד או יקרים מאוד, תלוי איך לוקחים אותם. לפעמים כל מה שצריך זו צנצנת מים עם ענף עשב תבלין שהבאתם מהסופר, ואז פשוט לתת לקסם ולקרות ולשורשים להתפתח.

#4 כתיבת יומן

מחברת, זה כל מה שצריך כדי לכתוב יומן. היומן לא חייב להכיל תיאור מדויק של היום שלכם, למעשה – סביר להניח שזה ישעמם אתכם מהר מאוד כי הימים שלנו די שגרתיים. יומן יכול להכיל מחשבות, רעיונות, שרבוטים ואפילו מדבקות. 

#5 בישול ואפייה

גם בישול ואפייה יכולים להיות זולים מאוד או יקרים מאוד, ובישראל יש עונות שבהן לבלות שעות במטבח זה רעיון גרוע ממש. אפשר להתחיל ללמוד איך להכין חלה לשבת, ולהתפתח משם לאפייה יותר מורכבת. אפשר לתכנן תפריט ולהכין לעצמכם אוכל לכל השבוע וכך גם לחסוך באכילה בחוץ. 

#6 פירוק והרכבה

האם הייתם ילדים סקרנים ופירקתם מוצרי חשמל שהתקלקלו רק כדי לראות איך הם בנויים מבפנים? אם לא, מוצרי חשמל קטנים מתקלקלים כל הזמן ואף פעם לא מאוחר להתחיל. 

#7 כושר בפארק או ברחוב

אם יש לידכם פארק כושר, הרווחתם: תוכלו להשתמש במתקני פארק לשמירה על הכושר. אבל גם אם לא, תוכלו לצאת להליכה מהירה או לריצה בפארק או ברחוב. 

 

 

 

#8 משחקי לוח, כולל שש-בש ושחמט

יופי של דרך להעביר את הזמן עם חברים ואנשים שכיף לכם איתם וגם לפתח כישורים כמו קבלת החלטות, אסטרטגיה והתמודדות עם הפסד. ההוצאה על הערכות של משחקי הלוח הקלאסיים כמו מונופול, שבץ-נא או קטאן היא חד פעמית, וגם אותם אפשר לקנות מיד שנייה. שחמט ושש-בש אפשר יש כמעט בכל בית.

#9 משחקי קלפים, קסמים ותעלולי זריזות ידיים

מטאקי ועד פוקר, גם משחקי קלפים הם דרך זולה להעביר את הזמן עם אנשים אחרים. ערכות הקלפים זולות, הבעיה מתחילה כשאתם משחקים על כסף. אז פשוט אל תעשו את זה. 

#10 ציור ורישום

עוד תחביב שיכול להיות זול מאוד או יקר מאוד. בגרסה הזולה, כל מה שתצטרכו זו מחברת פשוט ועיפרון. 

#11 לבנות את עץ המשפחה שלכם

אם תמיד אהבתם את אלבומי התמונות הישנים ושתיתם בצמא את הסיפורים של סבתא, למה לא לנבור ולחקור בהיסטוריה המשפחתית שלכם? הפעם לא יחסר לכם על מה לדבר סביב שולחן ארוחת החג.

#12 להתנדב למען מטרה שקרובה ללבכם

רובנו רוצים להתנדב אבל מרגישים שאין לנו זמן. החיפוש אחרי תחביב אולי יגלה לכם שיש לכם קצת זמן, ואולי תרצו להשקיע אותו במשהו שחשוב לכם, החל מחלוקת סלי מזון והקראת סיפורים, ועד התנדבות בקו חם.

#13 אוריגמי

לא באמת צריך ניירות מיוחדים כדי להכין ציפור, צפרדע או כתר מנייר: גם במחברות משומשות יש נייר לקיפול.

#14 ג'אנקיה

בטח קרה לכם שהלכתם ברחוב וראיתם שמישהו השאיר שם משהו שממש התחשק לכם לאסוף – אבל לא אספתם אותו. בעצם, למה לא להפוך את זה לתחביב? בכל רשות מקומית יש ימי איסוף גזם, ויום לפני כן הוא יום החג של הג'אנקיסטים, שעוברים ברחוב ומוצאים מציאות נהדרות. 

 

 

 

#15 כתיבה יצירתית

גם לכתוב זה לא רק כישרון נטו אלא עניין של מיומנות וזמן. אם תמיד הרגשתם שיש לכם סיפור, למה לא לכתוב להנאתכם? נסו לכתוב סיפורים, שירים ואפילו מונולוגים. התוצאות עשויות להפתיע אתכם.

#16 פיסול בעיסת נייר

עיסת נייר אפשר להכין מכל מיני שאריות נייר, כולל עיתונים שקיבלתם בחינם, נייר טואלט ומגבות נייר. יש ברשת מתכונים להכנת העיסה לפי סוג הנייר שבו אתם משתמשים, ואחר כך תוכלו לפסל בה.

תחביבים זולים עם הטלפון הסלולרי

#17 להאזין לספרים קוליים

אם יש לכם שעות "מתות" במהלך היום והאנגלית שלכם טובה, נצלו את הזמן כדי להאזין לספרים קוליים. אפשר לעשות מנוי בעלות חודשית צנועה לאודיובל או פשוט לחפש ספרים ביוטיוב.

#18 לבקר בגלריות אמנות ברחבי העולם

חפשו בגוגל מוזיאונים וגלריות שמציעים סיורים וירטואליים. יש שפע אדיר ותוכלו לבקר בכל פעם במקום אחר (הציצו למשל במוזיאון הזה)

#19 להתעמל או לרקוד

אם חם מדי להסתובב בחוץ, נצלו את יוטיוב או אפליקציות כושר כדי לקבל את מנת התנועה שלכם. יש סרטונים והדרכות לגבי מגוון מאוד רחב של אימונים עם מגוון רחב מאוד של אמצעי עזר, כולל משקולות, מדרגות, גומיות – או כנגד משקל הגוף בלבד. 

 

  

#20 יוגה ומדיטציה

כשאתם רוצים קצת שקט והתכנסות לתוך עצמכם, תוכלו להיעזר באפליקציות רלוונטיות או בסרטוני יוטיוב שיעזרו לכם לתרגל יוגה ולעשות מדיטציה מודרכת.

#21 ללמוד שפה חדשה

לא רק דואלינגו. אפשר גם ללמוד שפת תכנות חדשה.

#22 צילום

היום כשלכל טלפון סלולרי יש מערך צילום כפול-משולש-מרובע-מתומן, קל יותר מאי פעם לפתח את הצילום כתחביב. כל מה שצריך לעשות זה לצאת מהבית ולחפש דברים מעניינים שתופסים לכם את העין. אם אתם רוצים להשקיע, קראו לפני לכן על קומפוזיציה ועומק שדה. 

 

 

#23 להאזין למוזיקה או לפודקאסטים

בעידן ספוטיפיי ויוטיוב, יש לנו נגישות מדהימה למוזיקה שאנחנו אוהבים ולתוכניות בנושאים שמעניינים אותנו – ובחינם. אם אתם לא זוכרים את השמות, חפשו באפליקציות לפי תקופות או נושאים והאלגוריתמים כבר יעזרו לכם להרכיב לעצמכם פלייליסט.

#24 ללמוד לנגן

אם ההורים שלכם שמרו במקרה את האורגנית שהיתה לכם כילדים, הגיע הזמן שתביאו אותה אליכם הביתה. יוטיוב מלא מדריכים ללימוד נגינה לאנשים "לא מוזיקליים". זה לא יהפוך אתכם לפסנתרני קונצרטים, אבל כן תוכלו לנגן כמה מהשירים שאתם אוהבים. 

 

 

 

#25 תשבצים

זוכרים אותם? כשהיינו ילדים תשבצים, תשחצים ותפזורות בעיתון של יום שישי היו החלק הכי כיפי של היום. זה לא השתנה בהרבה. כל ההבדל הוא שהיום הם באפליקציות משלהם ועל הדרך תחסכו גם בנייר (או אולי תרצו את הנייר כדי לפסל בעיסת נייר).