יום הולדת, יום נישואים, ט"ו בשבט או ט"ו באב, מתנה לידה, מתנה פרידה או מתנה לזוג הגרוש המאושר - למי אכפת? אין דבר נעים יותר מלהעניק מתנה לאיש אהוב (מלבד לקבל אחת, אולי). ואם אתם בני אדם, אנחנו רוצים להאמין שאתם גם נוטים לחשוב רגע לפני שאתם שולפים את כרטיס האשראי. 


מחקרים מראים כי תחושת האושר של אנשים גדולה יותר כאשר הם מוציאים יותר על אחרים באופן יחסי מאשר על עצמם. להענקת מתנות יתרונות בריאותיים ורגשיים רבים, ממש כמו פעילות גופנית או אכילת שוקולד. כשאנחנו מעניקים לאחר מתנה אנחנו מצפים לתגובתו ולתגמול חיובי, מה שגורם למוח להפריש דופמין, שנחשב "הורמון התגמול". הפרשת הדופמין בעת הציפייה גורמת לנו להרגיש טוב. באירוע מיוחד כמו יום הולדת, באירוח אצל חברים או סתם כדי לפרגן לאנשים שאנחנו אוהבים.

אבל בפועל רובנו מבזבזים לא מעט זמן, כסף ומחשבה כדי לקנות מתנות למשפחה, חברים או מכרים וברוב המקרים, אנחנו לא מצליחים להגיע לטעמו האישי של מקבל המתנה ותודה לפתקי ההחלפה שמצילים אותנו. אך האם יש דרך לקלוע למתנה המושלמת? הנה 10 טיפים שיסייעו לכם להתקרב למטרת העל, או סתם ישמחו את האדם שאתם רוצים לפנק. 

 1. NO MORE גיפט קארד

  "נכון שזה הכי פשוט, לא שוברים את הראש, משלמים ורוכשים גיפט קארד כדי שמקבל המתנה יקנה באמת את מה שהוא רוצה", אומר ערן טולדנו, מומחה מתנות בסנאפי, סטארט אפ שפיתח פלטפורמה להענקת מתנות מותאמות אישית ומסייג, "יחד עם זאת, קבלת גיפט קארד או שובר עלולה לגרום למקבל המתנה להרגיש כאילו הוא מוערך בשווי כספי, ולאף אחד מאתנו זה לא מעניק תחושה נעימה".

 2. ערכו תחקיר קטנטן

  "במקרה שבו אתם לא קונים לבן משפחה או חבר קרוב, אלא לאדם שאתם פחות מכירים אישית, נסו לברר מה התחביבים שלו: האם הוא אוהב לבשל? האם הוא מרבה לצאת לקאמפינג? איסוף מידע יסייע לכם להבין מה עשוי לשמח אותו".
 3. השקיעו בחוויה והפכו אותה לאישית

  "חלק מהמתנה היא גם החוויה שבקבלתה, ולכן חשוב להשקיע גם בנראות שלה ולא רק במתנה עצמה. דאגו לאריזה או עטיפה יפה ולכרטיס ברכה עם הקדשה אישית או הייקו נחמד, אולי אפילו סרטון שלכם מברכים את המקבל. החווייה האישית תעשה את ההבדל ותרחיב את לבו".
 4. העדיפו מתנות שמשלבות ערך חברתי

  "מתנות שמשלבות ערך חברתי משיגות אפקט כפול ומוסיפות משמעות גדולה יותר להענקת המתנה. זאת יכולה להיות מתנה שהוכנה מחומרים ממוחזרים, מתנה שיוצרה ע"י בעלי מוגבלויות או מתנה שבהכנתה שולבו אוכלוסיות בעלות אתגר חברתי. באופן הזה גם מקבל המתנה הופך להיות שותף לתרומה לקהילה, מה שלגמרי משדרג את המתנה".

 5. רצוי שהמתנה תהיה עדכנית

  "כשמדובר בגאדג'ט או בגימיק, רוב האנשים יעדיפו לקבל את המוצר החדש והמעודכן ביותר. אם התקציב נמוך יותר, פשוט תלכו על מתנה אחרת".
 6. עיקרון הפשטות

  "אל תלכו בהכרח על המתנה הכי יקרה כדי להוכיח משהו, לפעמים צריך To keep it simple. מתנה אחת שהשקעתם בה מחשבה עמוקה וצירפתם לה כרטיס ברכה תהיה שווה הרבה יותר מכמה מתנות קטנות ש"אספתם על הדרך".

 7. נסו למצוא פיתרון שיקל על חייו של מקבל המתנה

  "אם יש בעיות שמטרידות את בעל השמחה -  נסו להשיג פתרון יצירתי. שמתם לב למשל שאחד החברים שלכם מתבאס בכל פעם שעליו לפתוח פיזית את הפח? קנו לו פח עם חיישן לפתיחה ללא מגע. חבר אחר מתקשה בפתיחת בקבוקי יין? הבאו לו פותחן חשמלי שימנע את ההסתבכות בפעם הבאה".
 8. העניקו מתנה שתביע קשר ושייכות ביניכם

  "בחרו מתנה שתייצג תחומי עניין משותפים וייחודים רק לשניכם. הייתם ביחד בחו"ל? הביאו מתנה שתזכיר את אחד הטיולים שעשיתם. יש לכם תחביב משותף? העניקו מתנה שקשורה לתחביב".
 9. בחרו מתנה נוסטלגית

  "כולם אוהבים נוסטלגיה. נסו למצוא מתנה שתשקף תקופה או אירוע עבר שמקבל המתנה מחובר אליו - זמר או להקה שאהב בנעוריו, או אולי משהו שקשור לחוג שנהג ללכת אליו בילדותו".

 10. חפשו את הקונטקסט הלא שגרתי

  "אם יש אירוע נוסף המתרחש בסמוך לאירוע הענקת המתנה, בחרו מתנה המתקשרת דווקא לאירוע השני. למשל, אם יום ההולדת של מקבל המתנה מתרחש במקביל למעבר דירה, בחרו מתנה שתתאים לבית החדש. אם יום ההולדת מתרחש בסמוך לחג, מצאו מתנה שמתקשרת לחג".