"ההורות הראשונית הינה מאוד רגשית. היא מרגשת, עוצמתית, מאתגרת, שמחה, עצובה ובעיקר חדשה. ברוב המקרים, גם אם כל אחד מההורים גידל אחים ו\או אחיינים - ההורות עצמה תהיה עבורם שונה. מדובר בסוג אחר של מחויבות, אינטנסיביות אחרת וכמובן שמבחינה רגשית זו תקופה מאוד מציפה. לכל כיוון. כל אלו מייצרים לא פעם הרבה מאוד תסכול ותחושה שאף אחד לא יכול באמת להבין מה אנחנו עוברים. מה גם שלעתים מתנפצת בפנינו הפנטזיה ההורית שהייתה בדמיון לפני ההורות", אומרת מדריכת ההורים ויועצת השינה נעמה צובל.

לא הספיק לכם? אז עכשיו תוסיפו את הסביבה. שלרוב תומכת כמובן אבל גם לא פעם, ולאו דווקא מכוונות רעות כמובן, זורקת הערות בעייתיות שרק מעצימות את התסכול. אז אנחנו בעד קהילה, אוכל חם ואולי עזרת ניקיון פה ושם, אבל יש כמה משפטים נדושים ומוכרים שמומלץ להפסיק לומר להורים חדשים ולא פחות חשוב: עייפים ממש. נעמה צובל עם הסמנטיקה והנימוקים.

 1. יותר משהעגל רוצה לינוק - הפרה רוצה להניק

  "פעמים רבות המשפט הזה נזרק לאוויר לעבר מניקות שמתעקשות להצליח להניק או לעבר מי שמחליטה להניק עד גיל מאוחר. הכוונה של מי שאומר את זה היא ככל הנראה להעניק לאמא לגיטימציה להפסיק להניק ועדיין להרגיש טוב עם עצמה. העניין הוא שבפועל זהו משפט מעליב וביקורתי שבעיקר נותן למניקה הרגשה של… איך לומר בעדינות - פרה. 
  אז מה כן לומר? ראיתם אם מניקה שמתקשה ואתם רוצים לעודד אותה? אמרו למשל: "תזכרי שאת לא חייבת להניק, כי הרי כל אופציה להאכלה היא נהדרת כל עוד וזה מתאים לשניכם".
 2. בהריון? מזל טוב. תתחילו לחסוך שעות שינה מעכשיו

  כולם יודעים שאין באמת אפשרות לחסוך שעות שינה. אז מה בעצם אנחנו עושים כשאנחנו אומרים משפט כזה להורים? אנחנו מלחיצים ומפחידים אותם וזה מיותר.
  אז מה כן לומר? גם אם בהתחלה יהיה קשה ומעייף, תזכרו שזאת תקופה וזה עובר.
 3. חכו חכו. הקושי עוד לפניכם

  גם במשפט הזה אנחנו מפחידים הורים לפני קשיים שצפויים להם עם הילדים ויש כאן שני "חטאים". ראשית, זה לא בהכרח נכון - לא כל שלב עובר על כל ההורים באותה רמת קושי. ודבר שני, מיותר להפחיד הורים ולהזהיר אותם בפני קשיים. אם אפשר - תעזרו. אם לא אז לפחות אל תלחיצו.

   

   

   

 4. אל תרימו - שהתינוק לא יתרגל

  הדבר שתינוק הכי צריך זה ביטחון פיזי ורגשי.  מגע הכרחי מאוד להתפתחות התינוק. תינוק שמתרגל שמרימים אותו מתרגל שיש לו מענה פיזי ורגשי. חשוב מאוד לא לפחד ממה יהיה ולתת את המענה הנכון ולא שילמד שאף אחד לא יגש אליו אם הוא בוכה. זה - מסוכן. ראיתם אמא עייפה מחזיקה תינוק ואתם חייבים להגיד לה משהו? כל הכבוד יהיה נהדר. אפשר אם אתם קרובים אליה גם להציע להחזיק אותו במקומה כדי שתלך לנוח.
 5. הוא רעב!

  פעמים רבות מדי אנשים רואים תינוק בוכה ומניחים שהוא יודע מה הוא צריך. אמרות מסוג זה הרבה פעמים מורידות את הביטחון להורים וגורמות להם לתת מענה שהוא לא בהכרח מדויק לתינוק. ראיתם תינוק בוכה? אל תגידו כלום. מבט של "את ממש בסדר" או "ליבי איתך" יעשה את העבודה.
 6. הוא לא צריך לקום בשעות האלה בלילה כבר

  תינוקות מתעוררים בלילה. זה חלק מהמנגנון ההישרדותי שלהם. אם הורים מרגישים שהתינוק לא רגוע ו/או מתעורר יותר מדי, חשוב מאד שהם יתייעצו עם איש מקצוע שיעזור להם לגבי מה בדיוק הילד צריך ואיך להעניק לו את זה. אין דבר כזה "שעה שהתינוק לא אמור להתעורר בה". כשתינוק מתעורר, חשוב להבין מה הוא צריך ולתת לו את זה. היה ותינוק לא מצליח לישון, אפשר להתייעץ עם יועצת שינה שתעזור לכם בעדינות לעזור לו לישון.

   

   

 7. תעירו כל שלוש שעות

  חשוב להתאים את המענה לילד ולא את הילד למענה… לא כל ילד צריך להתעורר כל שלוש שעות.. קביעה חד משמעית לכל התינוקות עלילה להזיק להורים ולתינוק. יש ילדים שמסיבות מסוימות כן צריכים להתעורר למשל אם הם במשקל נמוך מדי. את הקחיעה הזאת תשאירו לרופא.
 8. לא מעירים תינוק ישן

  בהחלט אפשר להעיר תינוק ישן ולפעמים זה אפילו הכרחי עד כדי רמה בריאותית. גם פה חשוב להתאים את המענה לילד ולא להפך.
 9. שחררו

  משפט מעומעם שלא אומר דבר בעצם. אם להורים קשה למשל עם נסיעות עם הילד או עם שבירת שיגרה, חשוב שהם יזהו מה קשה להם ואיך אפשר לעזור להם. להגיד להורים "שחררו" זו דרך מאד ביקורתית ולא יעילה לגרום להורים להרגיש שהם לא מספיק טובים ושהם לא מספיק "על זה" מה שיגרום להם לעיתים לתסכול.
 10. פעם בשבוע חייבים לשבור לתינוק שגרה

  לא בהכרח. יש תינוקות שהשגרה נהדרת בשבילם ושבירת שגרה רק תגרום לאי נוחות להם ולהורים. חשוב להתאים את החיים לתינוק ולא להיפך וללמוד ביחד איתו מה מתאים לו. אגב, ההתאמה הזאת משתנה ויש לבחון אותה מדי פעם מחדש. למשל תינוק שבגיל מסויים מתקשה להירדם בכל מקום בהחלט יכול בהמשך להצליח או להיפך, בחודשים הראשונים זה יעבור בקלות ובהמשך יתקשה עם זה.
 11. בלי בכי התינוק לא ילמד לישון

  יש המון דרכים יעילות, עדינות ובריאות ללמד תינוק לישון שכוללות הרבה מגע ומענה פיזי ורגשי מלא. בכי הוא לא אחת מהדרכים. אסור לתת לתינוק לבכות. חשוב שהתינוק ירגיש ששומעים אותו מתייחסים אליו. תיניק שמשאירים אותו לבכות, לומדת שהוא אחראי להרגיע את עצמו ולא ממש יכול לסמוך על הסביבה שתעזור לו.

  כל בכי של תינוק חייב התייחסות ויותר מזה, כדאי מאוד שהורים ילמדו להבין לפי הבכי מה התינוק צריך. המון פעמים ממש אפשר להבחין האם הוא עייף, רעב, מפחד או אפילו לא מרגיש טוב. במידה וההורה לא יודע לאבחן את הבכי, חשוב שבכל מקרה יעניק לתינוק מגע ויחס. מגע ו/או מגע והאכלה/הנקה ירגיעו את התינוק כמעט בכל מצב. הרבה פעמים כשהתינוק סומך על ההורים, אפשר יהיה גם רק לגעת בעדינות או להגיד שששש ואז התינוק יחוש את הנוכחות ההורית הכה חשובה. מה שחשוב זה רק לא להתעלם.

 12. בכי טוב לריאות (כן, יש מי שעדיין אומר את זה)

  חד משמעית לא. משפט ישן ולא נכון. היום ידוע שמענה מלא לבכי הוא דבר מאוד חיוני להתפתחות התינוק. תינוק שמשאירים אותו לבכות בכוונה מבין שאין לו על מי לסמוך.

   

    

 13. אל תניקי או כן תניקי

  נכון שהנקה היא דבר חשוב ותורם הרבה, אך יחד עם זאת יש להבין שהיא לא תמיד מתאפשרת. אמא שמחליטה לא להניק או נאלצת לא להניק ממש לא צריכה לקבל ביקורת. יש המון אלטרנטיבות בריאות ויעילות היום. חשוב לזכור שנושא ההנקה הינו נושא אינטימי ורגיש וחשוב לא להיכנס לנושא הזה בלי רשות. אמא שיתפה אותך בהתלבטות? תחשבו ביחד מה נכון ובמידת הצורך אפשר להיעזר ביועצת הנקה מקצועית ורגישה.
 14. תנו מוצץ! -או: אל תתנו מוצץ!

  מוצץ יכול להיות דבר מאד טוב, מרגיע ואף תורם לבטיחות התינוק. יש הורים שבוחרים לתת או לא לתת מוצץ ויש תינוקות שבוחרים לקחת או לא לקחת מוצץ. גם פה חשוב להתאים את המוצץ למשפחה. ובגדול וברצינות: מה אתם קשורים בעצם?