השפמים של המגויסים הם קצת כמו סושי. או שאתם ממש אוהבים אותם או שאתם לא יכולים להסתכל עליהם ממטר. טוב, לא מדויק, משום שעל האנשים שניצבים בגאון מאחורי השפמים, יכולנו להסתכל שעות גם אם דעתנו היא שהשפמים הם ממש לא. אבל למה זה קורה? מה יש בו בשפם שתפס חזק כל כך ומי התחיל עם זה בכלל? 

ובכן, אם חוזרים אחורה בזמן, אל השנים  1860-1916, יש מצב שחיילי השפמים היו אף נאסרים אילו היו מסירים את השפם, שכן בזמנו - נאסר על חייל בצבא הבריטי לגלח את שפתו העליונה, אחרת זה היה נחשב להפרת משמעת. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Lili Sherazki‎‏ (@‏‎lili.sherazki‎‏)‎‏

תולדות השפם

לפי מילון אוקספורד, בשנת 1585 נרשמה לראשונה המילה 'שפם' בתרגום הספר הצרפתי, The nauigations, peregrinations and voyages, made into Turkie. אולם השפם יצטרך עוד קרוב ל-300 שנה כדי להפוך לסמלה של האימפריה הבריטית, האימפריה אשר בתקופת הזוהר שלה שלטה ברבע מאוכלוסיית העולם.

במבט לאחור, חיילים בשפם הם סוג של קלאסיקה על אף שאין באמת מקור אחר למנהג, אבל יש לא מעט סיבות נפוצות ודוגמאות היסטוריות בהקשר הזה. 

1. הסיבה המעשית
בהקשרים צבאיים מסוימים, חיילים גידלו שפם מסיבות מעשיות. קחו לדוגמה את מלחמת קרים שנערכה בין שהחלה באוקטובר 1853 במסגרתה וחיילים בריטים הורשו לוותר על התער כדי להגן על עצמם מהקור העז ומהתקפות של עצבים. כשהמלחמה הסתיימה שלוש שנים מאוחר יותר, מראה החיילים השבים עורר השראה. המלכה ויקטוריה כתבה ביומנה מה-13 במרץ 1856: "גברים לוחמים אמיתיים עם זקנם הארוך". גם במהלך מלחמת העולם הראשונה, כמה חיילים בחזית המערבית גידלו שפמים כדרך לחמם את השפתיים העליונות בתעלות הקרות והלחות. שפם יכול לספק מידה של הגנה מפני פגעי מזג האוויר. 

2. הסיבה התרבותית וסמלית
לשפמים הייתה משמעות תרבותית וסמלית בחברות שונות. בתרבויות מסוימות, שפם עשוי להעיד על בגרות, וגבריות. בתקופות של מלחמה. בארצות המושבות החדשות של הודו, השפם היה סמל ליוקרה גברית. טיפו סולטן, שליט מייסור, הנציח את ניצחונו על חברת הודו המזרחית בציור המתאר את החיילים הבריטים המגולחים למשעי כאילו הם נראים כמו בנות או לפחות יצורים 'שאינם זכרים לגמרי'. ייתכן שחלק מהגברים בחרו לגדל שפם כאות למחויבותם לחובתם הצבאית ולנכונותם להתמודד עם אתגרי המלחמה. אבל לא רק גבריות, כי אם גם "סממנים של טרור". במהלך מלחמות נפוליאון בשנות ה-1800, קצינים בריטיים קיבלו השראה מהצרפתים כשהשפמים שלהם העידו על סימנים של כוח וטרור. 

 

3. מסורת ואחווה
 ביחידות הצבאיות, מסורות ואחווה משחקות תפקיד משמעותי. חיילים עשויים לאמץ שיטות מסוימות, כמו גידול שפם, כדי ליצור קשר עם חבריהם ולהבדיל את עצמם מאזרחים. זה יכול ליצור תחושה של אחדות וזהות בתוך יחידה.

4. המדים החדשים
בהקשר ישיר לסיבה הקודמת, השפם למעשה נתפס לא פעם כחלק מהמדים האחידים. כך למשל, בשנת 1860, שפמים הפכו לחובה בצבא הבריטי. בפקודה מס' 1695 לתקנות המלך נכתב: "...הסנטר והשפה התחתונה יגולחו, אך לא השפה העליונה". ה"שפה העליונה" הלא מגולחת הפכה במובן רב לשם נרדף למדים צבאיים ולשירות.

5. כשהשפם הפך למותרות

מכה רצינית בזקנים ובשפם הגיעה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה כאשר היה קשה לשים את מסכת הגז שלך אם יש לך שיער פנים, מכיוון שהאטם יעבוד רק על עור חלק. גם מציאת מים נקיים בחזית הפכה לאתגר כך שהגילוח הפך למותרות. כמו כן, לא פחות מ-250,000 נערים מתחת לגיל 18 נלחמו למען בריטניה במלחמה הגדולה. המתגייסים האלה היו צעירים מכדי להצטייד בשפם; כל מה שהם יכלו להסתדר היה פס דק. בסופו של דבר, הוקמה מועצת צבא כדי לדון בכך יותר וב-8 באוקטובר 1916, הוחלט ששפמים לא יהיו יותר חובה בצבא הבריטי. תקנות המלך תוקנו כדי למחוק 'אך לא השפה העליונה'. הצו נחתם על ידי הגנרל סר נוויל מקרידי, שבעצמו שנא שפמים ושנכנס למספרה באותו ערב ממש כדי להוות דוגמה.

6. נוסטלגיה

ובהקשר הישראלי, אנחנו עדים (ועדות) כמובן לנוכחות השפם בקרב גברי ישראלי. 50 שנה אחרי מלחמת יום כיפור וכמעט ואפשר להתבלבל בפרצופים ובתמונות, כאשר צובעים כל תמונה בשחור לבן. מה שהתחיל כטרנד חינני לשחזור תמונת הניצחון בכותל, הפך לטרנד ויראלי שכובש גם עכשיו המוני גברים, ולא רק מגוייסים, שהחליטו לטפח שפם כסוג של מחווה והזדהות עם חיילי צה"ל. 

 

רוצים לעשות את זה נכון? הנה כמה טיפים איך לאמץ את הטרנד, לפי מעצב השיער ושגריר לוריאל פרופסיונל בישראל אילן מרגלית.

הכנה בסיסית
 ודא שהזקן שלך הוא באורך של לפחות 1 ס"מ בכדי שיהיה לך עם מה לעבוד. לקבלת חוויית טיפוח נוחה יותר, תרצה שהפנים והזקן יהיו יבשים, ללא קצף גילוח אשר יטשטש את מה שאתה עושה.  

איך  לעצב את השפם
כדי לעצב את השפם כדאי להשתמש בקוצץ שפם וזקן  כדי ליצור עקומה עדינה מתחת לאף שלך. חשוב לקצוץ את השיער מעל לשפה העליונה כדי ליצור קו נקי ואז לקצוץ את קצוות השפם כלפי חוץ, מקצה השפתיים.

גילוח קרוב
אלא אם אתה מעוניין בזקן עם שפם, הענק לעצמך גילוח חלק, באמצעות מכונת גילוח חשמלית או סכין גילוח בהתאם להעדפתך. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎עיצוב שיער- אילן מרגלית‎‏ (@‏‎ilanmargalit‎‏)‎‏

תחזוקת השפם שלך
השתמש לפי הצורך בשעווה או במשחה מיועדת לשפם/זקן על מנת להרטיב את השפם וקצץ אותו באופן קבוע כדי לשמור עליו מסודר ואחיד.

הפוך את שטיפת השפם להרגל
גם שערות השפם זקוקות לחפיפה ותחזוקה. אז תנו לשערות השפם את מה שמגיע להם ושטפו את הפנים. עבור השפם, תוכל להשתמש בשמפו ייעודי לזקן.

גלח בזהירות מתחת לנחיריים
והשאר פס קטן של שפם רק מעל השפה העליונה.

תן לשפם לצמוח
אל תיבהל מהופעתן של משיערות חדשות על פניכם. לך איתן, קצץ עם מספריים כשהן צונחות לשפה או גולשות אל תוך הנחיריים. אם השפם גדול ועבה (לחלקנו שיער שפם נוטה להיות עבה ועקשן) השתמש במסרק לעצב אותו והשתמש ובפן לרכך אותו.