דירות קופסה. אין ספק שהחללים שבהם אנחנו גרים היום הצטמקו משמעותית, מה שלא עומד בקנה אחד עם מחירי הנדל"ן. גם אלו שהצליחו לשים יד על דירת 5 חדרים חדשה, יצטרכו למצוא את עצמכם מהנדסים לעצמם מקום בתוך ה-105 מ"ר בלחץ. אז נכון שהבתים נעשו קטנים, אבל יש גם לא מעט טעויות עיצוב קריטיות שרובנו נוטים לעשות מבלי לדעת אפילו איך הן מקטינות לנו את המרחב.

פנינו למעצבת הפנים אינגריד גואטה עם כמה טיפים שהרחיבו לנו את החלל. 

 1. צובעים קירות במקום הלא נכון

  יש אנשים שאוהבים לצבוע רק קיר אחד כי זה נותן תחושה של מרחב וזה באמת נכון, אבל השאלה היא איזה קיר צובעים, כי לא כל קיר נותן באמת מרחב. דעו זאת: 
  אם צובעים את הקיר בסוף החדר בגוון כהה -  החדר נעשה קטן יותר.
  אם צובעים את שני צידי הקיר בגוון כהה – החדר הופך להיות צר.
  הדרך הנכונה לייצר מרחב היא פשוט לצבוע רק קיר אחד בצד ימין או שמאל ולא את שניהם.
  בכל הנוגע לתקרה, גואטה ממליצה לצבוע בצבע אקסטרה וויט מה שנותן מרחב ותחושה שהתקרה יותר גבוהה, לעומת צבע כהה יותר שנותן תחושה של תקרה נמוכה. "הגוון הכהה מומלץ לבתים עם תקרות גבוהות שרוצים לשדר חמימות". 
 2. לוקחים את הריהוט מהבית הקודם

  זה נכון שמאוד קל לעשות ״העתק הדבק״ מהבית הישן ופשוט להעביר רהיטים, אבל לא תמיד הם מתאימים לבית החדש ולכן נוצרת הרגשה של בית קטן. דוגמה נפוצה היא מעבר מדירה ישנה יחסית לדירה חדשה, שאז סלון קטן יותר והספה תופסת יותר מדי מקום ומקטינה את חלל הסלון. 

 3. מניחים פרקט לכיוון לא נכון

  את הפרקט חשוב להניח לכיוון החלון או האור, כדי שייתן תחושה של מרחב גדול בחלל. ברגע ששמים לכיוון ההפוך נוצר חלל קטן. זה טריק קטן, אבל בהחלט עושה את העבודה.

   

   
   
   
  View this post on Instagram
   
   
   

  A post shared by אינגריד עיצוב פנים (@ingridgwetta)

   

 4. ממקמים לא נכון של גופי תאורה

  תאורה, אנחנו כבר יודעים, יכולה להפיל ולהוריד תמונה טובה וגם להרחיב ולהקטין חלל. לעתים שמים את התאורה במקום הנכון, אבל מוסיפים ריהוט שיוצר צל בצדדים של החדר, ולכן נוצרת תחושה של חלל יותר קטן. החוכמה היא לתכנן את התאורה ולשלב ספוטים או תאורה נסתרת שנותנת אור על הקירות וכך נוצר מרחב בחלל.
 5. משלבים רהיטים כהים

  נכון שרהיט כהה יוצר מראה דרמטי, אך באותה נשימה הוא נותן תחושה של חלל קטן יותר ביחס לרהיט בהיר. ״אם אתם ממש מתעקשים על ריהוט כהה, אפשר לשלב אותו עם רהיטים בהירים יותר כמו ספה כהה בשילוב עם שולחן קפה בהיר. בכל מקרה שימו לב שלא יהיה יותר מדי כהה״, אומרת גואטה.