במציאות הנוכחית הבלתי נתפסת, החיפוש אחר תקווה מרגיש כמו מהלך בלתי אפשרי וחסר תכלית אחר מגדלור בלילות האפלים ביותר. קשה מאוד למצוא נקודה של אור בין כל הסיפורים, העדויות והתמונות הקשות אולם מציאת תקווה במה שנראה בהווה לא ייאמן היא מאמץ אנושי אוניברסלי. 

אבל מדובר במאמץ חשוב והכרחי, כזה שמגדיר מחדש את נקודות המבט שלנו, ובסופו של דבר מזכיר לנו את היכולת יוצאת הדופן של הרוח האנושית להתמודד עם הימים הארורים. מה ניתן לעשות על מנת להקל ולו במעט את התחושות הקשות?

קבלו את הרגשות שלך
ראשית, חשוב וחיוני להכיר ולקבל את הרגשות הקשים הללו, כולל ייאוש וחוסר תקווה. תחושות אלו הן תגובות טבעיות ואנושיות למצבים קשים. תנו לעצמכם רשות להרגיש כך, מבלי לשפוט את עצמכם. 

אל תישארו לבד
יש משהו בתחושה הקשה הזו שמוציאה כל רצון להיפגש עם אחרים ואף לחלוק את התחושות הכבדות. פנו לחברים, בני משפחה, דפקו בדלת השכן - גם אם זה לשיחה חטופה, לקפה קצר, על מנת לספק תמיכה והבנה רגשית. לפעמים, שיחה עם אחרים שהתמודדו עם אתגרים דומים יכולה להציע תובנות ועידוד. 

הגדירו מטרות קטנות
אפילו בנסיבות המאתגרות ביותר, הצבת יעדים קטנים ובר-השגה יכולה לספק תחושת מטרה והישג. מטרות אלו אינן חייבות להיות גדולות; הם יכולים להיות פשוטים כמו לקום מהמיטה או להכין ארוחה ולקפל כביסה.

התמקדו בהווה
קל להיות המומים כאשר מתעכבים על עתיד לא ברור. אין לנו באמת היכולת לצפות את מה יוליד יום. במקום זאת, נסו להתמקד ברגע הנוכחי. תרגולי מיינדפולנס, כגון מדיטציה ונשימות עמוקות, יכולים לסייע ולבסס את מה שקורה כאן ועכשיו.

חפשו השראה
סיפורים על חוסן של אנשים שהתגברו על סיפורים חסרי סיכון יכולים להוות השראה גדולה. למידה כיצד אחרים מצאו תקווה במצבים קשים יכולה להציע הדרכה ונקודת מבט אופטימית וחשובה.

תרגלו חמלה עצמית
היו אדיבים לעצמכם. הבינו שזה בסדר להיאבק ושאתם עושים כמיטב יכולתכם בנסיבות מאתגרות. חמלה עצמית יכולה לעזור להקל על תחושות של האשמה עצמית וחוסר תקווה.

חבקו והפגינו אהבה 
הרבו במגע אוהב עם היקרים לכם. "חיבוק הוא האקט הראשוני, הטבעי והמשמעותי ביותר שאנחנו אמורים לקבל מרגע שאנחנו מגיחים אל אוויר העולם ועד יום מותנו", אומרת בתיה פרלשטיין זיסו, פסיכותרפיסטית ומאמנת אישית. "המגע לא נופל בחשיבותו מהזנה או מדאגה לצרכים הקיומיים הבסיסיים האחרים. ללא מגע כלשהו מערכות הגוף והנפש, המשולבות זו בזו, עלולות להיפגע מאוד, תחושת הערך שלנו תהיה נמוכה ולא נרגיש ראויים או טובים מספיק".

העסיקו את עצמכם ביצירה
בדיוק כפי שילדים קטנים נהנים מצביעה, ציור ואף לגו: העסיקו את עצמכם באמנות, מוזיקה, כתיבה ואמצעים יצירתיים אחרים שיכולים לספק דרך להביע את הרגשות שלכם ולמצוא תחושת מטרה. יצירת משהו מוחשי יכולה להיות מקור רב עוצמה לתקווה והגשמה.

מצאו משמעות ומטרה
מציאת תחושת משמעות ומטרה, גם בזמנים קשים, יכולה לעזור להחזיק מעמד ולמצוא תקווה. בדקו כיצד אתם יכולים לתרום למצב, לאחרים. בין אם בסיוע טלפוני, תרומות, העברת מזון וציוד וכל דרך שתמצאו לנכון. 

תרגלו הכרת תודה
טפחו הרגל של הכרת תודה על ידי התמקדות בהיבטים החיוביים של חייכם, לא משנה כמה קטנים הם עשויים להיראות. זיהוי והערכת הדברים הטובים יכולים לשנות את נקודת המבט שלכם.

זכרו שהכול זמני
הבינו שאפילו המצבים הבלתי אפשריים ביותר יכולים להשתנות לאורך זמן. ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של חוסן מול מצוקה. הישארו פתוחים לאפשרויות. למרות שזה אולי נראה בלתי אפשרי כעת, הישארו פתוחים לרעיון שדברים יכולים להשתפר. תקווה מתחילה לעתים קרובות באמונה ששינוי חיובי אפשרי.