נוודות דיגיטלית הוא מושג יחסית חדש בעולם העבודה שמתאר אורח חיים של עבודה ופיתוח קריירה ללא תלות במקום גיאוגרפי מסוים, זאת הודות לטכנולוגיות התקשורת המפותחות המאפשרות לבצע יותר ויותר תפקידים מרחוק.

השינוי הגדול בתחום קרה בתקופת הקורונה, אז רבים מאיתנו עבדו מהבית במהלך הסגרים. העבודה מרחוק הייתה מוצלחת מאוד בהרבה חברות, התפוקות היו מצוינות, ובעלי חברות הבינו שאפשר ולפעמים אף כדאי לנהל עובדים ממרחק, אפילו ממדינה אחרת.

גם עובדים רבים הבינו עד כמה זה לא חיוני להיות במשרד מדי יום, ואפילו לא בארץ. אחת מהן היא רויטל אליאס, יועצת קריירה ומנטורית דרושים IL, נשואה + 3 ילדים (יובל בת 12.5, נועם בן 7, שחר בת 3), שבן זוגה, גם הוא עצמאי, העלה את הרעיון לעבור לקופנגן. לאחר שווידאו שיש באי מסגרות מתאימות לילדים, שירותי רפואה הולמים וקהילה, החליטו ללכת על זה, ומאז הם שם. "הבחירה שלי ושל בן זוגי לעבוד מהאי קופנגן בתאילנד נבעה, בין השאר, מההוצאות הנמוכות בהשוואה לישראל ובעובדה שיש פה לא מעט נוודים דיגיטליים מישראל ומכל העולם", היא מספרת, "האי קופנגן זכה במקום הראשון כמקום שיש בו שילוב מנצח של עבודה מרחוק וחופשה".     

אם הרעיון של להיות נוודים דיגיטליים קורץ לכם, הנה כמה דברים שאליאס ממליצה לדעת ולהבין לפני שמאמצים את דרך החיים הזו: 

 

  

1. האם נכון לכם לעבוד מרחוק? 
"עבודה מרחוק לא מתאימה לכל אחד ודורשת המון משמעת עצמית", מסבירה אליאס, "יש אנשים שזקוקים לעבודה משותפת במרחב קבוע עם אנשים נוספים, ועבודה מרחוק לא תענה להם על הצורך הזה.

"נוסף לכך, נוודות דיגיטלית לא מתאימה למי שרגיל לחיות צמוד למשפחה המורחבת שלו. ואם אתם נורא רוצים להיות נוודים דיגיטליים ומאוד קשורים למשפחה, כדאי לבחור ביעדים קרובים לארץ שיאפשרו למשפחה לבקר אתכם וגם לכם לקפוץ מדי פעם לארץ".

2. שכירים או עצמאיים - באיזו מתכונת תעבדו?
הבנתם שאתם מסוגלים ורוצים לעבוד מרחוק? עכשיו תחליטו באיזו מתכונת. "יש נוודים דיגיטליים שכירים ויש נותני שירותים עצמאים", אומרת אליאס, "גם שכירים וגם עצמאיים יכולים לעבוד היום מרחוק. יש יותר ויותר תחומי עיסוק שמאפשרים עבודה מרחוק ויותר חברות שנפתחות לרעיון. כשמדובר בשכירים יותר חברות פתוחות לעבודה מרחוק מאשר בעבר, בעיקר חברות הייטק". 

רויטל אליאס (צילום: לילך אוזן)
רויטל אליאס | צילום: לילך אוזן

3. באיזה תחום תעבדו?
יש העוסקים באותו התחום ויש שעוברים הסבה מקצועית. "אני, למשל, עבדתי בארץ כיועצת קריירה עצמאית ופגשתי את חלק מהלקוחות במשרד שלי בהרצליה, ואת החלק השני בזום", משתפת אליאס, "כעת, כשאני עובדת מרחוק מתאילנד אני ממשיכה באותו תחום עיסוק רק דרך הזום בלבד. יש היום הרבה תחומים שאפשר לעבוד בהם מרחוק, כמו עיצוב גרפי, בניית אתרים, שירותי ייעוץ, טיפול ואימון, עיצוב גרפי, תכנות, עריכת וידאו, בדיקות תוכנה, שירותי כתיבה, שיווק ברשתות ועוד".    

4. איפה תשבו לעבוד?
אופן העבודה של הנוודים הדיגיטליים במדינות השונות בעולם מגוון, מעבודה בבתי קפה ובמתחמים משותפים ועד עבודה מחופי ים וגסטהאוסים.

5. כיצד הנוודות תגביל אתכם בעבודה?
"הנוודות מגבילה בכך שאין אפשרות ללוות א.נשים שלא מעוניינים בפגישות זום וחשוב להם מאוד להיפגש באופן פרונטלי", מודה אליאס, "גם הפרשי השעות לעיתים מגבילים אך אפשר להתגבר על זה. מכיוון שתאילנד, למשל, מקדימה את ישראל בארבע שעות, אני עובדת פה בדרך כלל בשעות הצהריים ובערבים".

6. מה עושים אם תחום העיסוק לא מתאים לנוודות דיגיטלית ואתם בכל זאת רוצים להיות נוודים?
לעתים זה אפשרי אך לא תמיד. "במקרה הזה חשוב לפנות לאיש מקצוע", היא מייעצת, "שיברר יחד איתכם מהם הנטיות התעסוקתיות שלכם, התשוקות שלכם, במה אתם טובים ואילו תחומי עיסוק מרחוק יוכלו להתאים לכם". 

 

  

7. מהיכן בעולם תעבדו?   
אחרי שהבנתם שאתם בנויים לעבודה מרחוק ויודעים במה תרצו לעסוק ואיך תתפרנסו מתחום זה, עליכם להבין מאיפה הייתם רוצים לעבוד בעולם. האם מתאים לכם להתמקם במדינה אחת? האם תרצו לעבוד ולטייל תקופה בכמה מדינות? "הרבה ישראלים בוחרים לעבוד מרחוק מדרום אמריקה, מהמזרח הרחוק וממזרח אירופה, שם זול יותר לחיות ויש שם לא מעט קהילות של נוודים דיגיטליים מישראל ומהעולם כולו", אומרת אליאס, "יש אנשים שמעוניינים לנדוד ולא להתמקם במקום אחד. במקרה כזה חשוב לוודא את הפרשי השעות במקומות שאליהם אתם מתכננים להגיע, מזג אוויר, אינטרנט, שירותי רפואה, יוקר מחיה, מקומות שמהם ניתן לעבוד, למי שלא רוצה לעבוד מהבית, קהילת נוודים למי שזה חשוב ועוד". 

8. האם הנוודות משתלמת מבחינה כלכלית?
לדבריה, "זה בהחלט משתלם כאשר עוברים למדינות זולות יותר מישראל, ויש לא מעט כאלה – כאמור, מדינות המזרח הרחוק, דרום אמריקה ומזרח אירופה. ראשית אפשר לחסוך כסף משום שההוצאות נמוכות יותר מישראל, ובהרבה מקרים תוכלו גם להרשות לעצמכם לעבוד פחות מאותה סיבה". 

 

 

 

9. ומה עם הילדים?
"האפשרות של נוודות אפשרית כשיש משפחה אך מתאימה, לדעתי, למשפחות עם ילדים קטנים בקונסטלציה של חינוך ביתי", היא מסכמת.