יש דברים שקשה לנו לעמוד בפניהם: פיצה לוהטת שיצאה הרגע מהטאבון, קפה חם אחרי לילה לבן או מרק מוקרם ביום חורף קר. לעתים הסיפוק מתעלה על ההיגיון ואנחנו מממהרים לבלוע בשקיקה את המאכל הלוהט ונכווים בלשון. ומרגע זה למשך כמה ימים, יש לנו תזכורת תמידית בתוך הפה לרגע שבו לא עמדנו בדחיית הסיפוקים. זה כמובן לא נורא, אבל זה בהחלט מציק. סבל שכיח שעלול להימשך כמה ימים - ועד 14 יום להחלמה מוחלטת. אם נראה כי הכאב לא משתפר לאחר שבוע, דאגו לפנות לרופא השיניים או לרופא המשפחה. סטיבן ג'יי סטפנאק, מבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת מישיגן, נתן כמה עצות שכדאי לאמץ.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

צננו את הלשון מיד

הדבר הראשון שעליכם לעשות לאחר צריבת הלשון הוא לנסות לקרר אותה. הדרך המיידית והקלה היא על ידי שתיית מים קרים או לעיסת קוביות קרח. ככל שתקדימו לעשות זאת, כן ייטב, שכן תפחיתו את כמות החום החודרת לרקמה.

הימנעו מצריכת חומרים מגרים

משקאות חמים, אלכוהול ואוכל חריף הם סוג הדברים שעלולים לגרום לאי נוחות עבור הלשון הצרובה ולכן הימנעו מהם בימים שלאחר הצריבה. אלכוהול הוא גם גורם מגרה ויכול לעכב את הריפוי של התאים שנפגעו. מאכלים חריפים אינם משפיעים על הריפוי אולם יכולים לגרום ללשון כואבת לכאוב עוד יותר ומה בנוגע למשקאות חמים? הם ישרפו את הלשון שוב, מה שיעכב עוד יותר את תהליך הריפוי. 

אישה אוכלת יוגורט (צילום:  By Everything yo want to see, shutterstock)
יוגורט במקום שתייה חמה, חריף ואלכוהול | צילום: By Everything yo want to see, shutterstock
  

אכלו מזונות קרירים

מוצרי חלב ותחליפיו יכולים להקל את הכאב מכיוון שהם מצפים את הלשון במרקם רך ונעים וקר. איך יוגורט נשמע לכם? 

קחו הפסקה מצחצוח הלשון

רופאי שיניים ממליצים בדרך כלל לצחצח את הלשון פעמיים ביום נוסף לשיניים. בהנחה ואתם מאמצים המלצה זו, בימים שהלשון נפגעה – עצרו את ההרגל. רצוי לקחת הפסקה כדי למנוע גירוי וכאב נוסף.

אישה מנקה לשון (צילום: Andrey_Popov, Shutterstock)
קחו הפסקה מזה | צילום: Andrey_Popov, Shutterstock

שטפו במים מלח

מתברר ששטיפות מי מלח יכולות להקל את התסמינים ולהפחית חיידקים בפה. ערבבו כפית מלח עם כוס מים והרגיעו את הלשון, השאירו את התמיסה בפה למשך דקה ורק לאחר מכן, תירקו. עשו זאת לאחר ארוחה ולפני השינה.  

עוד ב-mako בריאות:

>> חיסון "פייזר" פחות יעיל לאנשים בקבוצה זו
>> זה מה שאוכל חריף עושה לגוף שלכם
>> הסימנים שיכולים לנבא מראש מוות מקורונה

השתמשו בחומר הרדמה מקומי ללא מרשם

אם הכווייה כואבת במיוחד, ניתן לנסות להקהות את הכאב עם ג'ל הרדמה מקומי לפה המיועד לפצעים וכאבי שיניים.  

קחו תרופות נגד כאבים ללא מרשם

אם המצב חמור, ניתן להפחית את הכאב על ידי נטילת תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם שאתם לוקחים בדרך כלל כששאתם מתמודדים עם כאב.