יום כיפור, כך נהוג, הוא זמן לעשות תיקון, לכפר על עוונותינו ולצאת לדרך חדשה ונקייה. מודים שבשנים האחרונות, שלא לומר בכל שנות חיינו, לא זכור לנו שקיבלנו התנצלות וסליחה ביום הזה מאדם אחר. מנגד, גם אנחנו לא מיהרנו לכתוב מכתבי סליחה. עם כל הכבוד לתאריך החשוב הזה והוא בהחלט חשוב, אנחנו לגמרי בגישה של "להיות אנשים הגונים בכל השנה", ואם יש צורך בהתנצלות, עושים אותה בזמן ובמקום הנכונים. 

עם זאת, זה ברור שלא פשוט להתנצל, אנחנו יודעים. לא בפני ילדינו, בטח שלא אל מול הפרטנרים שלנו ואפילו לא בקרב חברינו. אבל זה הכרחי בעיקר כי החיים רווים בקשיים באתגרים ובפקקים - אז לפחות שהנשמה שלנו תהיה נקייה ממצפון וכעסים שלא משרתים אותנו. הנה 5 סיבות למה התנצלות משרתת אותנו בחיים, ולא רק ביום אחד בשנה. 

 1. רק התנצלות תאפשר ריפוי אמיתי בין הצדדים

  כשצד אחד מסרב להתנצל הוא מאפשר לרעל לחלחל לתוך מערכת היחסים עם הזמן, גם אם על פני השטח המקרה כבר נשכח ועבר. אותו רעל יגרור יתפשט לאט לאט ויגרור אחריו בבוא היום נקמה ותקשורת שלילית עמוסה בטינה שבסופו של דבר תוביל להרס מוחלט של מערכת היחסים. אז לא היה עדיף פשוט להתנצל?

 2. הוכח מחקרית שהתנצלות תורמת לתחושה הפיזית

  זה אולי נשמע מוזר כי מדובר בסך הכל בצמד המילים "אני מצטער", אבל מחקרים הוכיחו שאנשים שקיבלו התנצלות כנה ואמיתית הרגישו טוב יותר פיזית וחוו ירידה בלחץ הדם ובדופק אחרי קבלת ההתנצלות.
 3. חשיפה של הרגשות הופכת אותך לאדם שקל יותר לאהוב

  בואו נשים את האמת על השולחן, אף אחד לא אוהב ולא סומך על אנשים שהם יותר מדי "מושלמים". ברגע בו התנצלתם אתה למעשה מודים שאתם לא מושלמים ושגם אתם עושים טעויות (כן, כולם עושים טעויות. גם אנחנו). בגלל שאתם לא מושלמים זה הופך אתם לאנשים שאפשר לאהוב באמת.

 4. התנצלות מקרבת בין אנשים ומעמיקה את הקשר

  אין דבר קל יותר מאשר להיות בצד הצודק, אבל ברגע שתודו בטעויות ובמגרעות שלכם תוכלו לבנות רמה חדשה של אמון שתעמיק את הקשר והאכפתיות שלכם כלפי אותו אדם.

 5. התנצלות היא דוגמה שכולנו צריכים לתת ולקבל

  כשאדם מתנצל הוא משמש דוגמה חיובית לאנשים שסובבים אותו, מה שיגרום לאנשים להודות בטעויות שלהם כשהם טועים, במקום להתגונן או להתחמק מאחריות. ביננו, אם היו פוגעים בכם, לא הייתם רוצים לקבל את הכבוד שלכם בחזרה? אז שמשו דוגמה לכולם והחזירו לאנשים את הכבוד שאתם לקחתם מהם.