איפה הייתם ב-4 באוקטובר 2021, אי שם בשעות אחר הצהריים כשפייסבוק ווואטסאפ נעלמו מחיינו לכמה שעות טובות? האם חשתם בדידות, חוסר אונים וריקנות או שמא רווח לכם לרגע ואולי בכלל כל התשובות נכונות?

השאלה מה קורה לנו מול הרשת החברתית תלויה במידה רבה במבנה האישיות של כל אחד מאתנו. נושא זה משחק כאן תפקיד מרכזי. מבנה אישיותי הוא מרכיב מרכזי בהתנהגות האנושית. כל התנהגות יש בה מצד אחד פוטנציאל לחזק חלקים חיוביים ומקדמים ומאידך גם להחליש את החלקים הפגועים יותר, כך גם ההתנהגות ברשת החברתית.

באלו מצבים חשוב לשקול היטב אם נכון לפתוח פרופיל ברשת החברתית:

 1. אנשים בעלי אישיות התמכרותית

  אם בעברכם נמצא רקע התנהגותי של התמכרות לסמים / אלכוהול או כל התנהגות אובססיבית כפייתית אחרת כמו התמכרות למין, הימורים, מומלץ לחשוב פעמיים שכן הרשת מספקת גירויים ופיתויים און ליין 24/7 וסכנת ההתמכרות גדולה. כמובן מדובר גם בסכנת בהתמכרות כללית למסכים.
  הרשת מקיימת את עיקרון העונג שבו מתאפשרת הקלה מהירה במצבים רגשיים דרך בריחה מהתמודדות עם רגשות וקונפליקטים.  "לחיות חיים של אחרים" דרך הצפייה וההצצה אליהם וכך לברוח לרגע מהחיים שלך כפי שהם ברגע נתון. כל עוד זה במינון סביר ומתוך מודעות, זה לא מזיק, אך אנשים בעלי נטייה התמכרותית יתקשו להבחין בכך ו / או לעצור ולהתמודד עם הדחף שמסייע להם להפיג ולו לרגע תחושות של מצוקה וסבל.
 2. אנשים שסובלים מחרדה חברתית

  במידה וביום יום שלכם אתם נמנעים ממצבים חברתיים, הרשת עשויה לתת לכם תחושה נעימה אך בפועל היא מפחיתה מוטיבציה לשינוי ולרכישת כלים להתמודדות עם החרדה החברתית. החוויה החלופית של קשר וירטואלי מייצרת תחושה אשלייתית של פתרון, ובאותו רגע המאמץ להתמודד עם החרדה נראה פחות הכרחי.

 3. אנשים מופנמים

  אנשים מופנמים בעלי קושי ביצירת קשרים עלולים למצוא ברשת תחליף קל וזמין לדבר האמיתי. הסתפקות בקשר וירטואלי או לחילופין צפייה פסיבית בלבד בחייהם של אחרים ללא התייחסות ותגובה. כאן המדיה תייצר חיזוק לדפוס הימנעותי ותחליף לקשר חי של פנים אל פנים

איך מייצרים צריכה במינון בריא? 

 1. על איזה צורך זה עונה?

  בפעם הבאה שאתם נכנסים לרשת חברתית כלשהי עצרו לרגע, המתינו. שאלו את עצמכם בכנות, רק בכנות: על איזה צורך זה עונה אצלי כרגע? הסכימו להמשיך רק לאחר נשימה עמוקה מתוך תחושת נינוחות. המטרה היא לבטל את ההתניה בין הגירוי (אי שקט) לתגובה (כניסה לרשת). ויסות פיזיולוגי בדרכים פשוטות של נשימה ורגיעה יסייע לכם לבנות ולחזק יכולות מנטאליות חשובות שהשימוש ברשת שוחק אותן.
 2. אל תילחמו בזה

  הרשתות כבר כאן והן חלק מחיינו. אל תלקו את עצמכם, נצלו את יתרונות המדיה ליצירת קשרים של פנים אל פנים ולשיתופי פעולה מעניינים. ואם הגזמתם, היו כנים ושתפו אדם שאתם בוטחים בו. חזקו קשרים ומפגשים במשפחה ובחוץ. אין באמת תחליף לדבר האמיתי, לגוף החי, לקרבה ומבט עיניים בזמן אמת.
 3. בהיעדר פייסבוק, נצלו את הרגע

  בפעם הבאה שפייסבוק נעלמת מחיינו ללא הודעה מוקדמת, נצלו את הזמן להנאה מהיכולת להתמקד בהווה ובקשרים עם המשפחה או חברים ללא הפרעה. שימו לב לנשימה הרגועה שמתאפשרת, לנוכחות המלאה ולשקט במוח. לנורמליות. ממש כמו פעם. זה היה לא מזמן בעצם.

**ענת ריבלין היא עובדת סוציאלית קלינית, מומחית בהתמכרויות ומטפלת emdr מוסמכת מקהילת SOMEBUDDY