מה קורה כשמכניסים שתי סופרות לחדר ומבקשים מהן לדבר על ספרים? ובכן, בדקנו ופינקנו: לרגל שבוע הספר, ביקשנו ממאירה ברנע גולדברג ומשירי צוק להיכנס ביחד לתוך חדר סגור עם המון ספרים, מספר מוגבל של מילים וטבלאות שוקולד. אחרי שבוע פתחנו את הדלת בחשש ושמענו מישהי אומרת: "שנייה, אני רק מסימת פרק", ואחרי שבועיים קיבלנו רשימה של ספרי מקור שאסור לפספס וגם צ'ופר, מתנה לחג (איזה חג? חג הספר!) – שלישיית ספרי גילטי פלז'ר מתורגמת.

 1. כל אחד צריך ללכת למדבר מתישהו/ שירה עדן/ הוצאת ליברוס

  כמי שמעדיפה להישאר בבית, שיניתי ביני לביני את שם הספר ל:"כל אחד צריך (לקרוא את הספר) ללכת למדבר מתישהו", ואז הדלקתי מזגן ונשאבתי לתוך הסיפור. אישה בהריון +2, בת 41, בזוגיות שמגלה במהלך בדיקה שגרתית שלעובר אין דופק. במקום לרוץ לבית חולים היא נוסעת למדבר כדי לסגור עניינים בינה לבין עצמה לבין האקס המיתולוגי שלה. הספר עובר בין נקודות שונות בחייה, ומספר סיפור מקסים ומרגש שאי אפשר לא להזדהות איתו.
 2. תחת השפעה/ אסתי הלפרין מימון/ הוצאת שתיים

  לפעמים יש ספרים שהם כמו כישוף. שהכתיבה שלהם, עוד יותר מהעלילה, שואבת את הקוראים לתוך העולם הדמיוני הנפשי של הדמויות. "תחת השפעה" מאת אסתי הלפרין מימון הוא ספר בדיוק כזה. הספר מורכב משתי נובלות: הראשונה, "שנה מעוברת", מלווה את הגיבורה ההרה במהלך הריון שהוא גם מהלך של בחינת חייה שלה;  השניה, "רוח שניה", נכתבת משתי נקודות מבט: רוחה של אישה כבת ארבעים, שמתה בתאונת דרכים, וזו של האקס שלה, שדווקא אותו היא מחליטה לרדוף. הנובלה הראשונה בעיקר נוגעת ללב. בשניה יש הומור חכם ומטורף ושתיהן ביחד כתובות בכישרון יוצא דופן ובשפה מדהימה. העובדה שאסתי הלפרין מימון היא פסיכולוגית בולטת במובן זה שניכר שמה שמעניין אותה יותר מכל הוא עולמן הפנימי של הגיבורות, ושיש לה כבוד לא רק למציאות שלהן, אלא גם לתעתועי דמיונן. למרות שהנובלות הן פואטיות, הקריאה מפתיעה ומשעשעת.
 3. כשרון דיבור/ שרי שביט/ אחוזת בית

  האם זה מכתב? האם זו שירה או סיפור? אין לנו מושג, באמת, אבל מדובר ברומן בין סטודנטית לספרות וסופר ידוע, שכתוב בפרקים קצרצרים, והוא גם שיר וגם פרוזה וגם נקרא בנשימה אחת, וזה כבר הרבה.
 4. ועכשיו אהבה/ אורלי סיגל/ הוצאת שתיים

  לאורלי ולאבי יש סוד והמון רגשות אשמה. נעמי היא רווקה, כבדת שמיעה וגם מאומצת, שלכאורה השלימה עם כל הנ"ל אבל בעצם לא. כל הרגשות המודחקים האלה חייבים לצאת מתישהו, וזה מה שהם עושים (ובגדול) בספר הזה, שהוא רומן נוגע ללב על משפחות ומערכות יחסים.
 5. ברכה / רונית פיינגולד, הוצאת שתיים

  בנובמבר 2019 רונית פיינגולד נסעה עם חברות לביאנלה בוונציה. שנים היא שמעה, כמו כולנו, שוונציה שוקעת, אבל לא ידעה שבאותה שנה המצב יהיה קשה במיוחד. המים עלו והציפו, תיירים שהיו אמורים להגיע לביאנלה ביטלו, ורונית וחברותיה מצאו את עצמם כמעט לבד בביתנים. הן פנו לביתן הישראלי, לתערוכה שעסקה בילדי תימן החטופים. פיינגולד מתארת איך ישבה שם, כשהמים מציפים את ונציה, ומשהו עמוק מאוד, כמעט לא ברור, התחיל להציף ולטלטל את נשמתה. היא הבינה שם, שבדיוק כמו הנשים העצובות וחרושות הקמטים, כך גם הוריה – איבדו ילדה. והיא קיבלה החלטה נחושה, שנים אחרי ההיעלמות – לצאת ולחפש אחר אחותה, התינוקת שנעלמה, ששמה היה "ברכה".

  "ברכה" הוא ספר קטן, אינטימי ורזה מאוד שבתוכו מסתתר סיפור קורע לב. זהו סיפור שבסיסו אמיתי ובו מדברת רונית על הוריה, מרים וחנן. שני צעירים בני 19, פליטים מאירופה, שהגיעו לקיבוץ הישראלי, וניסו בכל כוחם להשתלב בו. מרים הרתה, ואושפזה ובבית החולים נולדה לה תינוקת. בספר מתוארת השמחה, ההתרגשות, התקווה שהילדה הזו נולדה לעולם של אור ולכן קראו לה ברכה. כמה ימים אחרי זה, הודיעו להם שברכה נפטרה, וזהו. הם חזרו לקיבוץ, חזרו לעבודה וכל חייהם לא ידעו האם התינוקת באמת מתה או אולי, חלילה, נעלמה בדרך אחרת? הם נשאו שוב כאב, כאב גדול – שלא חלף עד יום מותם.

  עשרות שנים אחרי פיינגולד מתארת בעדינות וברגש איך יצאה למסע לחפש אחר עקבותיה – בקיבוץ בו גרו הוריה, בין הארכיונים, בין מסמכים רפואיים. שם היא מצאה בסופו של דבר את התשובה שהוריה חיפשו כל חייהם. ועוד יותר מזה – היא יכלה, סוף סוף לראות את הוריה כפי שהיו אז. צעירים, בודדים, תלושים, וכואבים מאוד. אנשים שכל חייהם רצו לדעת מה עלה בגורלה של בתם הבכורה, והספר הקטן הזה, הוא התשובה.
 6. ביום שייגמר הכסף/ תום טולוב/ הוצאת כתר

  תום מרים את שפופרת הטלפון בקו הביתי (!) ומגלה שנשלחה אליו הודעת סמס שתורגמה להודעה קולית, שנשמעת כמו שילוב בין רובוט לפקידה מאוד עייפה מהחיים. וההודעה, שאותה הוא קיבל מאבא שלו שמת לפני חמש שנים, היא: "אני במצוקה. תעזור לי". זו נקודת התחלה מקורית שיכולה להתפתח לכל מיני כיוונים, אבל במקרה של "ביום שייגמר הכסף" היא לוקחת אותנו למשהו שהוא שילוב של סיפור התבגרות, רומן משפחתי, תעלומה בלשית ורומן מכתבים אבל בעיקר סיפור סוחף שלא עוזב אותך גם הרבה אחרי הקריאה.
 7. מותרות/ יעל משאלי/ הוצאת כנרת זב"מ

  בכל מקרה, צרת רבים מביאה סוג של נחמה, בין שזו חצי נחמה ובין שזו נחמת טיפשים. אריאלה, שעדיין מתאבלת על גירושיה, פונה בפייסבוק ומבקשת לשמוע סיפורי גירושין, ומקבלת גם נחמות וגם שיתופים ולייקים, ואנחנו מקבלים עוד שבעה סיפורים מלבד שלה. את הסיפורים האלה קראתי כאילו היו סיפורים אמיתיים בכתבה עיתונאית מרתקת, ורק אחר כך גיליתי שאת כולם המציאה יעל משאלי, שגם עברה בעצמה חוויית גירושין ושרדה כדי לספר. ספר שכדאי לקרוא אם התגרשתם/ התחתנתם/ סתם חייתם, וגם מתנה מושלמת לחתונה של האקס שלך, אם הוא היה מספיק לא רגיש כדי להזמין אותך אליה.
 8. שומרי הערים/ רותם ברוכין, הוצאת כנרת זב"מ

  ליונתן, הגיבור של "שומרי הערים" יש בעיה. הוא מאוהב בתל אביב. אבל לא כמו שסתם תל אביבים מאוהבים בעיר שלהם, כי יונתן הוא שומר ערים, האיש היחיד שאחראי, בעולם המקסים והמתפוצץ מרוב דמיון שבנתה רותם ברוכין, על שלומן של רוחות הערים, הן נראות כמו נשים, אבל למעשה הן התגלמות של כל מה שהופך עיר לעיר – האופי שלה, האנשים שבה, הייחודיות שלה. זה ספר מלא פעילות נמרצת והומור – הוויכוחים בין רמת גן וגבעתיים קורעים! – אבל גם הרבה מחשבה והיסטוריה עתיקה ושאלות חשובות לגבי מקומות והקשר הרגשי שלנו אליהם. השמועה מספרת שהיה פרק שלם על פתח תקווה שירד ואני מנסה לא להיות ממורמרת, אבל זה עדיין אחד מספרי הפנטסיה הישראלים הכי טובים של השנים האחרונות והכי טוב לקרוא אותו בחוץ, ברחוב, ולדמיין את רוח העיר שלכם. 
 9. הספר הלא נכון/ נועה ידלין/ הוצאת כנרת זב"מ

  רונה שני שמות משפחה היא מתנשאת גנרית ממרכז הארץ, והיא אמורה לנצל את הזמן של חופשת (פחח) הלידה שלה כדי לכתוב את הרומן הישראלי הגדול שאותו היא הבטיחה לעצמה ובעיקר לבעלה. אבל לכו תכתבו רומן גדול בחופשת (פחח) לידה, ואיכשהו יוצא שרונה מתמכרת לקריאת רומנים רומנטיים, ואז שואלת את עצמה את מה שכל בן אדם שני שאל כל סופרת מאז 50 גוונים – למה בעצם את לא כותבת כזה? משם אנחנו קוראים בעונג איך היא מסתבכת בשקרים של עצמה, והכול בסגנון הייחודי של נועה ידלין, שהיא אחת ה-סופרות. מצחיק, מעניין, מהנה.
 10. איך להיות אמא מאמצת / נעמה סגל, הוצאת כנרת זב"מ

  אחרי שנים של טיפולי פוריות, נעמה סגל ובעלה החליטו לאמץ תינוקת. מרגע שהם יצאו לדרך התעוררו אצלם המון שאלות וקשיים וסגל מתארת את הדרך הלא פשוטה שלהם בלי לטייח ובלי להתייפייף. היא כותבת על ההתלבטות מתי ואיך לספר לבתה שהיא מאומצת, על ספקות ודילמות לגבי  הקשר עם האמא הביולוגית, ולמה היא  מתעצבנת כשחברים ובני משפחה  מנסים לשכנע אותה שהבת שלה לא שונה מאף ילד אחר, וש"גם אצלנו יש קנאה ויש קשיים ויש פחד נטישה".  ספר חובה להורים מאמצים ולבני המשפחות שלהם  אבל בזכות כישרון הכתיבה של סגל, בזכות ההומור החכם והאמת הלא מתפשרת והלא מתנחמדת, אני ממליצה עליו לכולם – לכל קורא וקוראת שרוצים לקרוא ממואר מעולה ומעורר השראה. 
 11. כליא ברק/ דריה שועלי/ הוצאת כנרת זב"מ

  מזי מוריס היא שוטרת לשעבר וחוקרת פרטית בהווה, וכליא ברק הוא ספר מתח קלאסי, מהיר ואפקטיבי. יש בו גיבורה פגומה כמקובל (מזי מכורה לסקס – החלק היותר חלש של הספר), עלילת מתח שהגיבורה היא חלק בלתי נפרד ממנה, ודמויות משנה מעוררות חיבה (תילי ובנג'י, האחים של מזי שעוזרים לה במשרד), והרבה פוטנציאל להיות מי שתחליף את ליזי בדיחי הבלתי ניתנת להחלפה.
 12. ציפורים בראש של הרצל/ שי צ'רקה/ מודן

  רומן גרפי מצחיק ומעניין שמספר את סיפורו של אחד האשמים המרכזיים בעובדה שאנחנו כאן – בנימין זאב הרצל, האיש והזקן. אסור לפספס הזדמנות לראות את ההיסטוריה היהודית דרך העיניים של שי צ'רקה, ואם משרד החינוך יודע מה טוב לו, הוא יעסיק את שי בתור ההיסטוריון החינוכי הראשי (תפקיד שאם עוד לא המציאו אז הגיע הזמן), ויהפוך את שיעורי היסטוריה לקריאה מודרכת בספרים שלו.
 13. גולי הולכת לבית ספר/ רונית קנו/ איורים: איה גורדון נוי/ עם עובד

  ספר ראשית קריאה מושלם על ילדה שמסכימה ללכת לבית ספר רק בתנאי שהיא קובעת את החוקים של עצמה. סיפור אינטליגנטי ומלא הומור, על משפחה שחייבים לכתוב עליה לפחות עוד ספר אחד או שבעה. האיורים והעיצוב של הספר הופכים אותו לאפילו עוד יותר כיפי, אם זה בכלל אפשרי.
 14. מכשפה עצלנית + מכשפה ידוענית + מכשפה רוחנית – סדרת מדריך העצלה לקסם / הלן הרפר, הוצאת ספרים בעלמא

  אייבי ווילד לא מתנצלת על כלום, לא על בחירות החיים שלה (נהגת מונית), לא על איך שהיא נראית (נמוכה, עגלגלה ועם ציצים שבהחלט עלולים להוציא לה עין בפעילות גופנית נמרצת, אפילו אם היא בחזיית הספורט הכי מתקדמת בשוק) ולא על מה שהיא מעדיפה לעשות בזמנה החופשי (לשכב מול הטלוויזיה, לצפות בריאליטי החביב עליה, לאכול ממתקים ולדבר עם החתול שלה). מבחינתה חוסר מעש הוא ערך עליון, וכשהנסיבות כובלות אותה (ולא באופן מטפורי) אל ההיפך המוחלט ממנה, מכשף בכיר חובב בירוקרטיה ופעילות גופנית נמרצת, היא תעשה כל מה שצריך כדי לשמור על אורחות חייה, לפחות עד לרגע שבו ברור לה שהיא היחידה שיכולה להציל את המצב. סדרת "מדריך העצלה לקסם" היא סדרה מלאת קסם, הומור בריטי, רומנטיקה וחתולים, הרבה חתולים. פשוט כיף!!