מלחמת חרבות ברזל עשויה להימשך זמן. כדי לשמור על היכולת של העורף להתקיים יש לחזור ולקיים שגרה ככל שניתן. יציאה ללימודים, לעבודה או סתם להתאווררות היא חשובה לשמירה על החוסן הנפשי והכלכלי שלנו ועל המשק כולו. הנחיות פיקוד העורף מאפשרות לנו לצאת מהבית, תוך שמירה על ביטחון. כך תעשו את זה נכון.

>> להנחיות פיקוד העורף המתעדכנות
>> בכל מקום שאתם נמצאים בו: כך תבחרו מרחב מוגן

חוזרים ללימודים: כך נתנהל מול הילדים

לאחר תקופה ארוכה שבה מיעטו לצאת מהבית רבים מהם חזרו למסגרות החינוך, לחוגים ולצהרונים. ביטחון הילדים הוא מעל הכול וחלקנו מתקשים להחזיר אותם למסגרות, אך חשוב לזכור שהביטחון שלהם נבנה גם מהחוסן הנפשי שלהם שחלק גדול ממנו נבנה על ידי קיום השגרה. חשוב להסביר לילדים את הנחיות פיקוד העורף ולוודא שהם יודעים איך לפעול בזמן התרעה. במקביל, נעביר להם מסרים שיעניקו להם ביטחון. למשל 'אנחנו סומכים עליכם ויודעים שאתם תדעו לפעול נכון בעת קבלת התרעה'. אם עולים חששות מצדם – זה בסדר. עזרו להם לעבד את התחושות. במסגרת השיחה עם הילדים, עלינו להסביר להם כיצד עליהם לפעול אם תתקבל התרעה והיכן נמצא המרחב המוגן שלהם, בכל מקום שבו הם נמצאים. כך תעשו זאת:

 1. זמן התגוננות

  הסבירו להם מה הזמן העומד לרשותם להגיע למרחב מוגן במקום שאליו הם הולכים.

 2. בחירת מרחב מוגן

  למדו אותם כיצד הם בוחרים את המרחב המוגן בכל מקום שבו הם נמצאים, בין אם בבית, בבית הספר, אצל החברים או בשטח פתוח.

 3. הנחיות ההתנהגות בעת קבלת התרעה

  הסבירו להם כיצד לפעול בעת קבלת התרעה, בין אם הם בבית, בבית הספר, או בדרך לבית הספר, לחוגים או לחברים.

בעת שהייה מחוץ לבית

חשוב להסביר לילדים כיצד עליהם לפעול אם מתקבלת התרעה בדרך, ונתרגל איתם את ההנחיות:

בהליכה ברגל לבית הספר, לחוג או לחברים: בשטח בנוי עליהם להיכנס למקלט או לחדר מדרגות במבנה קרוב, ולא לשהות ברחבת הכניסה לבניינים. אם הם נמצאים בשטח פתוח – יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים. בעת ביצוע תרגול עם ילדיכם, ייתכן שהם יבטאו חששות. היו קשובים לחששות ואם קיים צורך, לוו אותם בימים הראשונים לבית הספר. בנוסף, העדיפו מסלולי הליכה לבית הספר העוברים בסמוך למבנים, גם אם הדרך תיארך.

בזמן נסיעה ברכב: יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה בפרק הזמן העומד לרשותנו, יש לצאת ולהתרחק מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים למשך 10 דקות. אם לא ניתן לצאת מהרכב בזמן ההתגוננות העומד לרשותנו – יש להישאר בו, לפתוח חלונות, להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן עם הידיים על הראש למשך 10 דקות.

בהסעה לבית הספר: על הנהג לעצור בצד הדרך ולפתוח את החלונות, על הילדים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. הדגישו להם כי רק לאחר 10 דקות ניתן לחזור לנסיעה. בנסיעת תלמידים במונית – ההנחיות זהות להנחיות בעת נסיעה ברכב, למעט תלמידי החינוך המיוחד שנשארים ברכב ויורדים מתחת לקו החלונות.

בנסיעה בתחבורה הציבורית: בדרך בינעירונית יש להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן עם הידיים על הראש למשך 10 דקות. בדרך עירונית, על הנהג לעצור בצד הדרך, לאפשר לנוסעים לרדת בבטחה ולהיכנס למבנה. אם לא ניתן להיכנס למבנה, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים למשך 10 דקות. אם לא ניתן לצאת מהרכב, יש להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן עם הידיים על הראש למשך 10 דקות.

חוזרים לעבודה או יוצאים מהבית? כך תתנהלו

הנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף מאפשרות לנו לחזור למקומות העבודה או לצאת מחוץ לבית לכל פעילות בהתאם למדיניות תוך שמירה על ביטחוננו. המדיניות תקפה ל-48 שעות ונבחנת בכל 24 שעות מחדש בהתאם להערכת המצב. המדיניות משפיעה על התנהלות מקומות העבודה, על התקהלויות, שירותים ופעילויות חינוכיות.

עם החזרה לעבודה יש לדעת בכל מקום שבו אתם נמצאים גם כשאתם יוצאים לפגישות, מהו זמן הכניסה למרחב המוגן העומד לרשותכם, היכן נמצא המרחב המוגן ואיך מגיעים אליו, וכיצד עליכם לפעול בעת קבלת התרעה:

 1. בהליכה ברחוב

  יש להיכנס למקלט או לחדר מדרגות במבנה קרוב (אין לשהות ברחבת הכניסה). אם לא ניתן – יש לשכב הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים.

 2. בנסיעה ברכב

  יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה בפרק הזמן העומד לרשותכם - יש לצאת ולהתרחק מהרכב אל מעבר לשולי הדרך או למעקה הבטיחות, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים למשך 10 דקות. רק אם לא ניתן לצאת מהרכב – יש להתכופף מתחת לקו החלונות, לפתוח חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים למשך 10 דקות.

 3. בנסיעה באוטובוס בדרך עירונית

  על הנהג לעצור בצד הדרך ועל הנוסעים לרדת בבטחה ולהיכנס למבנה. אם לא ניתן, יש להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש עם הידיים למשך 10 דקות. בנסיעה באוטובוס בדרך בין עירונית – על הנהג לעצור בצד הדרך ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש עם הידיים למשך 10 דקות.

 4. ברכבת

  הנהג יאט את המהירות ל-30 קמ"ש למשך 10 דקות ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות בקרונות ולהגן על הראש עם הידיים למשך 10 דקות.

הנחיות לעסקים, חנויות ומרכזי קניות

כדי לדעת האם ניתן להפעיל את מקומות העבודה, יש לוודא את הגבלות פיקוד העורף, החלות באזור שבו העסק ממוקם. בחלק מהאזורים ניתן לפתוח ללא הגבלה, בחלקם בכפוף לכך שיפעלו בתוך מבנה או אם ניתן להגיע למרחב מוגן תקני בזמן ההתגוננות, ובאחרים - אך ורק בתנאי שניתן להגיע למרחב מוגן תקני בזמן ההתגוננות.

בנוסף לכך, מקומות מקבלי קהל, לרבות חנויות, שירותים, מרכזי קניות, מופעי בידור, חתונות ואירועי תרבות וספורט -  נדרשים לעמוד גם בהגבלות ההתקהלות שחלות על האזור שבו הן ממוקמות.

במרכזי קניות, הגבלת ההתקהלות המופיעה במדיניות ההתגוננות חלה על כל חנות באופן ספציפי. לדוגמה, אם יש הגבלה ל-50 אנשים בשטח סגור אז כל חנות במרכז הקניות יכולה להכניס עד 50 איש בכל רגע נתון. אם חלה הגבלה המחייבת מרחב מוגן תקני - באחריות מרכז הקניות לוודא שקיים מרחב מוגן תקני שיכול להכיל את המספר הגבוה ביותר של מבקרים להם מותר להגיע ברגע נתון למרכז הקניות.

המדריך נכתב בסיוע פיקוד העורף