הודעות חשובות בווטסאפ, מיילים חשובים שצריך לטפל בהם והנצחה ראויה ברשתות החברתיות - לצד גיוס המשאבים המנטליים אל מול הזיכרונות שנותרו וממשיכים להתקיים, יקירינו מותירים אחריהם גם לא מעט מידע אישי וחשוב ברשת. מי יכול ובאיזו דרך לגשת לחשבונות של הנפטר ואיך ניתן לחלץ ולאבטח את כל המידע הרגיש שנותר? המדריך המלא לניהול זיכרונות דיגיטליים באדיבות איגוד האינטרנט הישראלי. בעת הצורך ניתן גם להיעזר בקו הסיוע לאינטרנט בטוח.

למה חשוב לאפשר גישה מראש?

חלק מהחברות מאפשרות מינוי של נאמן מורשת בטרם עת, שיוכל לדאוג לפרופיל המשתמש שנפטר ולהפוך אותו לפרופיל זיכרון או להעניק אליו גישה בהתאם להגדרות שנקבעו מראש. במקרה שלא ניתנה מראש גישה לחשבון, רוב החברות יעדיפו שלא לתת גישה לחשבונות.

להיכנס לחשבון או לשמור על פרטיות?

משפחות רבות רוצות לקבל גישה למידע הדיגיטלי של יקיריהם במקרה של מוות. תמונה אחרונה, התכתבות אחרונה, דברים אחרים שחשובים להן. אנחנו, כגולשים, מעלים תכנים שונים לפלטפורמות שונות ומשתפים אותם בחיינו עם מעגלים חברתיים שונים. יש מידע שנשמח להשאיר אחרינו למוקירי זכרנו, ויש מידע שנעדיף לקחת איתנו אל הקבר.

מהמחקר של שערכו פרופ' מיכאל בירנהק וד"ר טל מורס בנושא, עלה שרוב האנשים מאמינים בעקרון ההמשכיות: מה שהיה פומבי – צריך להישאר פומבי, ומה שהיה פרטי צריך להישאר פרטי. למשל פוסטים שפורסמו, תמונות באינסטגרם – אפשר לראות אותם שם ולהוריד לצורך תיעוד. ניתן גם להפוך את החשבונות עצמם לעמודי הנצחה עבור המעגלים הקרובים שלכם והקהילה החברתית. סוגים אחרים של מידע, ייתכן בהחלט שכדאי להשאיר פרטיים.

וואטסאפ ווב, אילוסטרציה (צילום: Antonio Salaverry, שאטרסטוק)
וואטסאפ ווב | צילום: Antonio Salaverry, שאטרסטוק

וואטסאפ (WhatsApp)

לבעלי החשבון אין אפשרות להגדיר מה יקרה לחשבון לאחר מותם. אדם בעל גישה לחשבון הוואטסאפ של הנפטר, יכול לאחר מות בעליו של חשבון למחוק אותו בצורה ידנית.

חשוב לדעת שהמחיקה היא סופית ולא ניתנת לשחזור. בחשבון שנמחק יימחקו גם היסטוריית ההודעות והגיבוי מגוגל דרייב, וכן פעולת המחיקה תסיר את המשתמש מכל הקבוצות בהן היה חבר. הפעולה לא תשפיע על מידע ששותף עם משתמשים אחרים או על קבוצות שיצר המשתמש. תכתובות ומדיה ששלח בעבר לאנשים אחרים לא ימחקו מהחשבון שלהם.

חשבון וואטסאפ שלא הופעל במשך 120 ימים, נמחק אוטומטית. תוכן של וואטסאפ שנשמר באופן מקומי על המכשיר, יישאר על המכשיר עד למחיקת האפליקציה מהטלפון.

ג'ימייל (צילום: Jarretera, shutterstock)
ג'ימייל | צילום: Jarretera, shutterstock

גוגל (Google)

גוגל מפעילה מספר שירותים, כולם תחת חשבון משתמש אחד: שירותי דוא"ל (Gmail), יומן, אלבום תמונות, מערכת צ'אטים (Google Hangouts) שירותי אחסון קבצים בענן (Google Drive), יוטיוב ועוד. גוגל אוגרת גם נתונים עקיפים כמו חיפושים שנעשו, מיקומי ניידים ועוד.

גוגל מאפשרת לבני משפחה ונציגים קרובים לפעול לצורך סגירת חשבון של אדם שנפטר במידת הצורך, גם אם לא מונה איש קשר ייעודי בטרם עת. בנסיבות מסוימות גוגל תסכים לספק תוכן מחשבון של משתמש שנפטר. מטעמי אבטחה ושמירה על פרטיות המשתמשים, בגוגל לא יכולים לספק סיסמאות או פרטי התחברות אחרים. כל החלטה מצד החברה להיענות לבקשה לגבי משתמש שנפטר תתקבל לדבריה, רק לאחר בדיקה מדוקדקת.

בטופס הזה ניתן לבקש מגוגל לסגור את החשבון, או להוציא ממנו מידע לפני כן. גוגל מבהירה שלא תוכל לשחזר מידע ברגע שהחשבון ימחק לבקשתכם.

גוגל מאפשרת למשתמשים להגדיר מראש מה יקרה אם חשבונם יהפוך להיות בלתי פעיל. ההגדרה מתבצעת בתוך ממשק הגדרות החשבון של גוגל וניתן לקבוע בו: מי אנשי הקשר שיוכלו לגשת לתכנים של החשבון הלא פעיל (אפשר להגדיר עד 10 אנשי קשר). למידע נוסף.

משך הזמן שאחריו החשבון יוגדר כ"לא פעיל" הינו שנתיים ללא שימוש. ניתן להגדיר מה נרצה שיעלה בגורלו של החשבון הלא פעיל (מחיקתו או שיתוף התכנים שבו עם איש קשר לפי בחירת המשתמש), ומה היקף ואופי התכנים שיהיו זמינים עבור איש הקשר.

לעריכת ההגדרות של חשבון Google לא פעיל

אם אתם מבצעים את הפעולה בדיעבד, עבור יקירכם שנפטרו, תזדקקו במרבית המקרים גם לתעודת פטירה או מסמך רשמי אחר שמצביע על מותו של בעל החשבון (כל רשת מגדירה לעצמה מהם המסמכים שיתקבלו כהוכחה למותו של בעל החשבון), תאריך הפטירה, כתובת דוא"ל ליצירת קשר ולעיתים גם לייפוי כוח או אישור אחר המראה כי יש לכם אישור לבצע פעולות אלה עבור בעל.ת החשבון שנפטרו ולהודעה רשמית על פטירתם.

אפליקציית טוויטר בשמה החדש: X (צילום: bluecat_stock, שאטרסטוק)
אפליקציית טוויטר בשמה החדש: X | צילום: bluecat_stock, שאטרסטוק

טוויטר (Twitter)

לבעלי חשבון טוויטר אין אפשרות להגדיר מה יקרה לחשבון שלהם לאחר מותם, והיא אינה מאפשרת גם את הנצחתו של הפרופיל. לאחר מות הבעלים של החשבון, ניתן למלא טופס בקשה למחיקת החשבון באתר התמיכה של טוויטר. לאחר משלוח הטופס, טוויטר תחזיר לממלא הטופס מייל בו היא מבקשת תעודת זהות של מבקש ההשבתה ותעודת פטירה של בעל.ת החשבון.

חשבון טוויטר שלא התחברו אליו במשך 30 יום, מוגדר ע"י טוויטר כחשבון לא פעיל, אם לא תתבצע פעילות בחשבון במהלך תקופה זו, טוויטר תמחק את החשבון אוטומטית ולא תהיה גישה לפוסטים ותכנים שקושרו אליו, וגם שם המשתמש לא יהיה מקושר אליו.

טופס דיווח לטוויטר לסגירת חשבון

 

טיקטוק, tiktok (צילום: XanderSt, Shutterstock)
צילום: XanderSt, Shutterstock

טיקטוק (TikTok)

לטיקטוק אין מדיניות באשר לחשבונות של אנשים שנפטרו, ואף לא מדיניות לגבי חשבונות בלתי פעילים לאורך תקופה ארוכה. על פי מדיניות החברה במקרה שתבקשו למחוק חשבון של אדם שנפטר, ניתן לפנות אל החברה באמצעות טופס דיווח.

כך תשלמו בשירות אפל פיי (Apple Pay) (צילום: LightField Studios / Shutterstock.com)
אפל פיי (Apple Pay) | צילום: LightField Studios / Shutterstock.com

אפל (Apple)

במקרה של בקשה לגישה או למחיקה של חשבון של נפטר, אפל ידרשו הצגת צו בית משפט בתנאים משתנים בהתאם למדינה בה התגורר בעל החשבון.

הגדרת איש מורשת (Legacy Contact) בחשבון האפל שלכם תאפשר לו לגשת בקלות ובדרך מאובטחת לנתונים המאוחסנים בו. הגישה תתאפשר לנתונים שונים כגון: תמונות, הודעות, היסטורית שיחות, מידע רפואי, קבצים ואפליקציות ועוד, אך אפל מבהירה כי נתונים מסוימים לא יהיו זמינים (כמו למשל מוצרים שנרכשו באמצעות ה-Apple ID, וכן נתונים המאוחסנים ב"צרור המפתחות" (סיסמאות, פרטי תשלום וכדומה).

אפל מאפשרת גם לבחור יותר מאיש קשר אחד, ומציינת כי הוא אינו חייב להיות בעל מכשיר אפל או חשבון אפל משלו.

כדי להגיש בקשת גישה לחשבון של מנוח, איש הקשר יצטרך להציג מפתח הגישה שהוקצה לבעל החשבון כשמינה אותו לאיש קשר, וכן את תעודת הפטירה של המנוח. נאמן מורשת יוכל גם לבקש מאפל למחוק או לאלתר את החשבון של הנפטר.

ההנחיות המלאות למינוי נאמן מורשת באפל

פייסבוק באייפון (צילום: DVKi, shutterstock)
פייסבוק באייפון | צילום: DVKi, shutterstock

פייסבוק (Facebook)

פייסבוק מאפשרת למשתמשים להגדיר מבעוד מועד בחשבון הפייסבוק שלהם אם החשבון ימחק או יונצח לאחר מותם. אפשרות זו פתוחה לכל המשתמשים שגילם 18 ומעלה. האפשרות חלה על חשבונות ראשיים בלבד ולא על חשבונות נלווים הנמצאים בבעלות בעל החשבון.

אם המשתמש.ת לא הגדירו דבר, החשבון יונצח אם פייסבוק תקבל דיווח אמין על מות המשתמש.ת, אולם כיוון שלא נקבע לו מראש איש קשר לצורכי מורשת, החשבון יהפוך להיות חשבון הנצחה ללא אפשרות לבצע בו פעולות (לא ניתן יהיה לכתוב בו פוסטים חדשים ולא לצרף חברים חדשים). חשוב לציין כי דיווח על מות המשתמש.ת יכול להישלח לפייסבוק ע"י כל משתמש.ת, לאו דווקא בני משפחה או חברים קרובים.

לא ניתן לקבוע בדיעבד איש.ת קשר לענייני מורשת (גם לא על סמך צו ירושה).

כאן אפשר לבקש הנצחה של פרופיל או על מנת ללמוד כיצד לבקש הסרה של פרופיל פייסבוק של אדם שנפטר.

מהו פרופיל מונצח?

פרופיל מונצח הוא מקום בו יוכלו הקרובים, החברים ובני המשפחה להתאסף ולשתף זיכרונות לאחר פטירתו של אדם. לצד שמו של הנפטר תתווסף האמירה "זוכרים את" (Remembering) ופייסבוק תתייחס לפרופיל זה כלא פעיל, לא תציע אותו כחבר שניתן להוסיף או תציג התראות על ימי הולדת וכד'.

מי שירצו לקבוע מראש שחשבונם יהפוך להיות חשבון מונצח לאחר מותם, יוכלו גם למנות מראש איש קשר לצורכי מורשת, אשר יוכל לטפל בחשבון לאחר מות המשתמש. איש הקשר יהיה רשאי לכתוב פוסט מוצמד לפרופיל, להציג פוסטים, למחוק פוסטים של מחוות ולהחליט מי יכול לפרסם מחוות, לעדכן את תמונת הפרופיל ואת תמונת הנושא ולבקש להסיר את החשבון. יש לשים לב שאיש.ת הקשר יכולים להיות רק כאלה שיש להם חשבון פייסבוק בעצמם.

אם המשתמש הגדיר שהחשבון יונצח, ברגע שייוודע לפייסבוק כי המשתמש נפטר, החשבון יונצח אוטומטית ותצא הודעה לאיש.ת הקשר לצורכי מורשת שהמשתמש קבע מראש.

ההנחיות המלאות של מטא להגדרות החשבון במקרה של פטירה

סטוריז באינסטגרם (צילום: PixieMe, ShutterStock)
סטוריז באינסטגרם | צילום: PixieMe, ShutterStock

אינסטגרם (Instagram)

אינסטגרם מאפשרת להנציח חשבון של אדם שנפטר, אך אינה מציעה כרגע את האפשרות להגדרת איש קשר ייעודי להנצחה או הרשאת גישה. לאחר שהונצח, אף אחד לא יכול להתחבר לחשבון. בדומה לפייסבוק, המילים "זוכרים את" (Remembering) יוצגו לצד שמו של האדם בפרופיל שלו.

אינסטגרם מסבירה כי תוכן שהנפטר שיתף (פוסטים, תמונות וסרטונים) יישארו בפרופיל ויהיו גלויים לקהל שאיתו הם שותפו, אך משתמשים שחשבונותיהם הונצחו לא יופיעו עוד במקומות מסוימים באינסטגרם, כמו "גילוי" (Explore).

אינסטגרם אינה מפרסמת מה היא מגדירה כחשבון לא פעיל ותוך כמה זמן של אי פעילות החשבון נמחק. היא רק ממליצה להיכנס מדי פעם לאפליקציה על מנת לשמור על החשבון כפעיל.

להנחיות באינסטגרם ודיווח לצורך להנצחת או מחיקת חשבון לאלתר במקרה של פטירה

טיפים שיעזרו לכם להתבלט בלינקדאין (צילום: By I AM NIKOM, shutterstock)
לינקדאין | צילום: By I AM NIKOM, shutterstock

לינקדאין (LinkedIn)

לאחר מות הבעלים של חשבון לינקדאין, מיופה כוח או בן/בת משפחה יכולים לדווח על החשבון ללינקדאין על מנת להנציח את החשבון או למחוק אותו. שימו לב שלינקאדין דורשת ייפוי כח על מנת למחוק או להנציח את חשבון הנפטר. אדם שאינו מיופה כוח יכול לדווח על החשבון ללינקדאין על מנת להסתיר אותו, כך שהחשבון יישאר בלינקדאין, אך לא ניתן יהיה לחפש אותו יותר או לראות אותו.

מהו חשבון לינקדאין מונצח?

עם הפיכת חשבון לינקדאין לחשבון מונצח - המילים 'זוכרים את' (in remembrance) יוצגו לצד שם הפרופיל ויתווסף סמל הנצחה של לינקדאין; אם החשבון נשאר פתוח על מכשיר כלשהו הוא יתנתק אוטומטית; שירותי תשלום של לינקדאין וחיבור לפלטפורמות נוספות (דוגמת טוויטר או ממשקי MICROSOFT) יופסקו; בתוך 48 שעות מרגע הפיכת החשבון למונצח, יופסקו כל ההתראות שנשלחות לחשבון ומהחשבון לא יהיה ניתן לקיים אינטראקציה עם החשבון; עם זאת, כל המידע שפורסם בחשבון לפני מות בעליו יישאר גלוי לרשת החברים שלו.

לטופס בקשה להנצחת או הסרת חשבון עבור מיופי כוח

לטופס בקשה להסתרת חשבון עבור מי שאינם מיופי כוח

_OBJ

מיקרוסופט (Microsoft)

בשונה מהרשתות החברתיות, חברת מיקרוסופט בוחרת נכון להיום שלא לספק ממשק למינוי איש קשר או "נאמן מורשת", אלא מאפשרת פנייה בבקשה להסרת חשבון או בקשה לגישה במקרה של פטירה באמצעים משפטיים בלבד. גישה לחשבון של נפטר או נפטרת אם כך, תתאפשר רק אם לקרובים ידועות הסיסמאות של המשתמש.

אם לא תתבצע אליה פנייה, מיקרוסופט בעצמה תסגור את החשבון לאחר שנתיים של אי-פעילות.

לקריאה על המדיניות של מיקרוסופט באתר החברה