אלפי ישראלים נרתמו והחליטו להתנדב לעזור לחקלאים שמשקם נפגע באזור עוטף עזה. העובדים הזרים עזבו ולולא ההירתמות של האזרחים התוצרת תיהרס. יש חשיבות גדולה להירתמות והסיוע לחקלאים, אך יחד זאת חשוב לעשות זאת באחריות תוך שמירה על חיי אדם. 

החלטתם להתנדב? זכור שאתם מגיעים לאזור הקרוב לפעילות צה"ל ויש להכיר את הנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף. מה זמן ההתגוננות שעומד לרשותכם? ואיך להתנהל בזמן התרעה על ירי רקטות וטילים?

כל מה שצריך לדעת כדי להתנדב לעבודה חקלאית בעוטף: 

1. ודאו באמצעות הגוף שבאמצעותו אתם מתנדבים כי אכן יש לכם אישור להגיע לצורך פעולות התנדבות בחקלאות ומהן ההנחיות הפרטניות לאזור.

2. בדקו את זמן הכניסה למרחב המוגן באזור שבו תעבדו וודאו מראש כיצד יש לפעול בעת התרעה. האם יש מרחב מוגן שניתן להגיע אליו בזמן ההתגוננות? ואם לא למדו איך לפעול בעת התרעה בשטח פתוח. 

כל מה שצריך לדעת על בחירת מרחב מוגן

3. הורידו את אפליקציית פיקוד העורף כדי לקבל התרעות בהתאם למיקומכם.

4.  בדקו כי הגוף שדרכו אתם מתנדבים הוא גוף מורשה לניהול מתנדבים המספק כיסוי ביטוחי.

שימו לב: נכון להיום, המדיניות בדרום הארץ, באזור עוטף עזה וגם ביישובים הסמוכים לגדר הגבול באזור הצפון היא לאפשר פעילות חקלאית גם ללא חובה בשימוש בציוד מיגון אישי. יחד עם זאת, חשוב לבדוק בפורטל החירום הלאומי את ההנחיות המעודכנות בטרם היציאה לפעילות חקלאית. 

הנחיות בעת קבלת התרעה בשטח פתוח

העבודה החקלאית מתבצעת בשטח פתוח שבו ייתכן ולא תשמעו את ההתרעה מצופר של פיקוד העורף. השתמשו באפליקציית פיקוד העורף בעת העבודה שתספק לכם התרעה גם בשטחים הפתוחים. 

לפני הפעילות, על החקלאי להעביר לכם תדריך מפורט על ההנחיות ואופן הפעולה בעת התרעה. אם יש יכולת להגיע למרחב מוגן בזמן ההתגוננות, על החקלאי להראות לכם אותו ובעת ההתרעה יש להיכנס אליו ולהישאר בו 10 דקות מזמן ההתרעה.

אם אין לכם יכולת להגיע למרחב מוגן בזמן ההתגוננות באזורכם, עליכם להתגונן בהתאם להנחיות בשטח פתוח: שכבו על הקרקע, הגנו על הראש באמצעות הידיים והישארו שכובים במשך 10 דקות. 

האם צריך ליידע את הרשויות על כניסתכם ואיך מקבלים אישור להתנדבות? 

במרחב עוטף ישראל, על החקלאים שרוצים להכניס מתנדבים לשטחם החקלאי להגיש בקשה לרשות המקומית עד השעה 13:00 ביום שלפני כניסת המתנדבים על מנת שניתן יהיה לתאם את כניסתם וליווים לשטח. על החקלאי ועל המתנדבים לוודא שהתקבל האישור עד השעה 23:00 ביום שלפני כניסתם לשטח. אם לא התקבל אישור – אין להגיע לשטח.

על החקלאי לקיים תדריך למתנדבים על מדיניות ההתגוננות באזור כולל הסבר על זמן ההתגוננות ונוהל ההתגוננות על פי כללי הכי מוגן שיש. על החקלאי להסביר למתנדבים מה הם צריכים לעשות בזמן ירי רקטות וטילים.

 המדריך נכתב בסיוע פיקוד העורף