ריאיון עבודה הוא אירוע שעשוי להיות מאוד מבלבל ומתעתע. לרוב, אתם יוצאים ממנו בתחושות נפלאות ולבסוף מתבדים שהיה זה חד צדדי ולעתים רחוקות, גם ההיפך הוא הנכון. אילו רק הריאיון יכול היה להסתיים בנשיקה מבטיחה, כמו דייט מוצלח, חיינו המקצועיים היו קלים יותר והרבה פחות מבלבלים.

"ריאיון עבודה הוא סיטואציה מלחיצה אין ספק, אבל יש לנו, כמרואיינים, היכולת להקשיב למסרים שאינם נאמרים במילים ולקבל תמונה מלאה. בין אם זה טמון בשפת הגוף, האינטונציה והרגש שבו נאמרים הדברים ובין אם זה מצב הרוח של המראיין/תת ולהבין טיפה יותר את הלך הרוח של הריאיון והצלחתו", אומר יהודה אטיאס, שותף ומנכ"ל בקבוצת גומא גבים - המרכז לגישור, אימון ושיתופי פעולה.

לדברי אטיאס, הנה כמה מהסימנים שיכולים להעניק סוג של תחושת וודאות לגבי האופן בו התרשמו מאתנו בריאיון. לעתים הם כה קטנים ופשוטים כמו נשימה מסונכרנת, ולעתים זו שאלה ישירה שלא חשבתם עליה אבל אומרת המון. ככל שיותר מהסימנים הללו מתקיימים הסיכוי להתקבל לעבודה גדול יותר. שימו לב לזה:

 1. המראיין נינוח ומחייך הרבה

  מצב שנפלתם על אדם במצב רוח טוב, או בעל אישיות נעימה, ועדיין: ראיונות עבודה שמלווים בחיוכים ונינוחות לרוב מעידים על קשר טוב ועניין בשיחה.
 2. זמן הריאיון מעבר למה שתוכנן

  אם הוזמנתם ל-45 דקות והריאיון נמשך כשעה בשיחה זורמת ובפתיחות, זה אומר שיש כאן עניין. יש קו עדין בין ענין ל"חפירות". אל חשש, מראיין לא ישאיר אתכם מעבר לזמן הנקוב אם לא סקרנתם אותו. 
 3. שפת הגוף של המראיין

  קשר עין ישיר הוא מדד נהדר לתקשורת טובה. אם המראיין ממוקד בכם ולא מוסח בקלות מהשעון, המחשב, הסמארטפון או כל דבר אחר בחדר - זה אומר שהוא שם, אתכם, והצלחתם לעניין אותו. 

 4. הריאיון פחות פורמאלי והמראיין נפתח ומשתף קצת מעולמו

  כלל לא מובן מאליו ואתם בהחלט יכולים לטפוח לעצמכם על השכם אם הגעתם לשיחת עבודה וגלשתם בין היתר לשיחת חולין.
 5. המראיין מדבר הרבה יותר מכם ומשכנע אתכם כמה טוב לעבוד בארגון שלו

 6. המראיין מתנסח כאילו כבר אתם כבר עובדים בארגון

  אם במהלך השיחה, המראיין מדבר בשפה שאתה חלק מהצוות, אפשר בהחלט לנשום. לדוגמה: "בהתחלה כדאי שתעשה ... אחרי חודש נעזור לך לבנות תוכנית יעדים וכו'". 

 7. הנשימות שלכם מסונכרנות

  סימן נוסף ששווה לשים עליו את הדעת הוא כאשר שמים לב שיש סנכרון בנשימה של המרואיין ושל המראיין. סנכרון נשימתי מצביע על תחושת נינוחות בקרב שני הצדדים.
 8. ביקשו ממליצים? מצוין

  אם מבקשים ממליצים, זה אמנם יכול להלחיץ אך זה סימן חיובי שהמראיין רוצה להמשיך לבחון את המועמדות.
 9. שימו לב לסיום הריאיון

  לחיצת יד חמימה, טפיחה על השכם או כל מגע שהוא יכול להעיד על רושם טוב ורצון להמשך הקשר.

 10. המראיין רוצה לדעת מה הזמינות שלכם ומתי בדיוק אתם יכולים להתחיל לעבוד

  שאלה שבהחלט מעידה על כוונות אמיתיות לעתיד המקצועי המשותף שלכם. במידה והוא גם מתעניין האם אתם בקשר או במשא ומתן מול מקומות אחרים - ובכן, הבנתם שהכיוון הוא חיובי. נכון?

 11. בסוף הריאיון המראיין רוצה להכיר לכם עוד מנהלים מהארגון שתחליפו איתם כמה מילים

  ואם הוא מוסיף גם סיור ומכיר לכם את המקום ובעיקר את המקומות היותר כיפיים ואולי מלווה אתכם עד לשער.