כי חם, כי לחוץ ואולי כינים? גירודים באמצע החיים הם משהו שקורה והם מעצבנים מאוד, במיוחד כשלכאורה הם מגיעים משום מקום. עם זאת, לרוב יש להם סיבה והסקאלה רחבה: מאלרגיות, עבור לעור יבש ומגורה ועד מצבי קיצון חמורים יותר. מה אומר גרד ביד ומה כזה ברגל? פנינו לד"ר סיון מרסר, מומחית ברפואת עור, אסתטיקה ולייזר, שעזרה לעשות סדר בגירודים המציקים. 

 1. גרד בכפות הידיים
  בעוד שכפות ידיים מגרדות עשויות להיראות כמו אי נוחות קלה וחולפת, לעתים הדבר עלול להוות סימן  למצב חמור יותר. הדבר קורה כתוצאה מעור יבש, אלרגיות, פסוריאזיס או אקזמה, "לא רבים יודעים אך אקזמה היא ככל הנראה הסיבה השכיחה ביותר בכפות ידיים מגרדות", לדברי ד"ר מרסר, זאת כתוצאה משטיפת ידיים מוגזמת. "בכל פעם ששוטפים ידיים, במיוחד בתקופה האחרונה בשל מגפת הקורונה, חלק מהשמנים הטבעיים של העור יורדים ממנו ונגרם מחסור בלחות".

  עם זאת, כפות ידיים מגרדות יכולות גם לסמן שמשהו עמוק יותר קורה. באופן ספציפי, זה יכול להיות קסנטומטוזיס מתפרץ, שעלול לגרום לגרד בכפות הידיים והידיים, והוא בדרך כלל קשור לסוכרת. לכן, אם ישנו מצב של גרד רציני בכפות הידיים באופן תמידי וללא שום דבר שמקל, יכול להיות שהבעיה גדולה הרבה יותר ומומלץ לגשת לייעוץ.

 2. גרד בכפות הרגליים
  גרד בכפות הרגליים אף פעם אינו מצב נעים. לרוב גירוד בכפות הרגליים לא מתאים לסיטואציה, במיוחד כשהנעליים והגרביים מפריעות. לרוב גרד בכפות הרגליים נגרם מיובש, פטרת, אטופיק או פסוריאזיס או אפילו תגובה אלרגית לתכשיר חדש.
 3. גרד ברגליים
  גרד ברגליים אינו נדיר ולמעשה רווח בקרב האוכלוסייה. בסופו של דבר, הרגליים "עובדות" שעות רבות ביום, והן מתמודדות עם הרבה "בלאי". רגליים מגרדות נגרמות בדרך כלל על ידי משהו פשוט, כגון עור יבש, עקיצת חרקים, פסוריאזיס, אקזמה, גירוי מגילוח הרגליים או אפילו מתח נפשי.
 4. גרד במצח
  לרוב, מצח מגרד אינו עניין גדול. אולם הצורך לגרד את המצח עשוי לגרום לעור להיראות אדום ומגורה. מה שכן, חשוב לדעת שמצח מגרד יכול לאותת על כך שהגוף עובר כל מיני שינויים. ראשית, יש לוודא שאין כתם אדום או פריחה במצח, במקרה של גירוד. אם אין - ייתכן שאלו אלרגיות, עור יבש או תגובה רעה למוצר לטיפול בשיער או אפילו אביזר לשיער כמו סרט לשיער. 
 5. גרד בידיים
  אחד האזורים הנפוצים ביותר לגירוד בגוף הוא הידיים. בדומה לרגליים, הידיים הן חלק משמעותי מהגוף, ועובדות לא מעט במהלך היום. לאמות היד המגרדות יש שם: גרד ראשוני. גרד באמות יכול להעיד גם על פסוריאזיס, אקזמה או תגובה אלרגית למשהו.
 6. גרד בבטן
  בדיוק כמו גירוד בחלקי גוף אחרים, בכל מקום בגופך יכול להיות סימן לתגובה אלרגית, עור יבש או מצב עור כמו פסוריאזיס או אקזמה, כך גם גירוד בעור על הבטן. עם זאת, גירוד בבטן יכול להעיד גם על הריון, תקופת גיל המעבר או תגובה אלרגית לתרופות.

    
 7. גרד בברכיים
  בדומה למרפק מגרד שיכול להיות די מעצבן, כך גם ברך מגרדת. בחלק הגוף הגרמי הזה אין הרבה בשר ושרירים, ולכן הצורך לגרד אותו כל הזמן יכול להיות די כואב. עם זאת, בסיטואציה שהברך ממשיכה לגרד בלי סיבה, יש כמה דברים שיכולים לקרות. בתור התחלה, ברך מגרדת יכולה להיות רק תוצר של גירוי, נשיכת חרקים, או אפילו אלרגיות. מצד שני, ברך מגרדת אינה נפוצה כל כך, כך שהסיבה האמיתית שהיא מגרדת עשויה להיות מעט יותר מסובכת. למשל, מצב של אקזמה או פסוריאזיס, שניהם נורמליים לחלוטין וניתנים לטיפול, או משהו חמור יותר כמו דרמטופיברומה – גידול שאינו מזיק לרוב, אך מצריך טיפול. 
 8. גרד במרפקים - מרפק מגרד בדרך כלל מעיד על מצב עור אחד זה שאינו מדאיג למדי. מרפק מגרד הוא ככל הנראה סימן לפסוריאזיס, שהיא מחלה כרונית המובילה לתחלופה מהירה של תאי העור. התחלופה המהירה הזו גורמת לקשקשים מגרדים ויבשים להופיע על העור, והמרפק הוא אחד האזורים הנפוצים. 
 9. גרד בכתפיים - לכתף מגרדת יכולות להיות סיבות רבות. יכול להיות שמדובר באלרגיות, או בעור יבש, או אפילו אבקת כביסה חדשה שגורמת לגירוי וגירוד. אבל יש סוג ספציפי של גירוד בכתף, שיכול לאותת על משהו הרבה יותר רציני. באופן ספציפי, כתף מגרדת יכולה להעיד על כאבי עצבים הנקראים notalgia paresthetica. Notalgia paresthetica עלול לגרום לגירוד בגב, אך לרוב בצד התחתון של השכמה השמאלית. ניתן לטפל במצב זה באמצעות תרופות, קרמי עור או אפילו זריקות.  

 10. גרד באוזניים – אוזניים מגרדות הן לא דבר שאינו רגיל במיוחד. כמובן שמצב של גרד תמידי באוזניים יכול להעיד על בעיה כלשהי, אבל יש הרבה סיבות פשוטות לגרד באזור זה. אוזניים מגרדות יכולות להיגרם על ידי אלרגיות או עור יבש, או אפילו על ידי ניקוי האוזניים. מצד שני, אוזניים מגרדות יכולות להיות גם סימן לכך שקורה משהו רציני יותר. אמנם לא כל הזמן, אבל אוזניים מגרדות יכולות לפעמים להעיד על דלקת אוזניים. בנוסף, אוזניים מגרדות יכולות להעיד על עודף מים באוזן. ניתן לטפל בקלות בדלקות אוזניים ובאוזן מלאה במים באמצעות אנטיביוטיקה ולכן אין מה להילחץ, אך בהחלט אין להתעלם מכך.