ילדים במסכים. איך שלא נסובב את זה, קשה מאוד להימנע מהמציאות הקיימת שילדינו גדלים לתוכה. המסכים נמצאים שם כל הזמן, בבתים, בדרך לבית הספר וגם בגני השעשועים. הם יושבים האחד ליד השני ולכל אחד מסך משלו. כבר הבנו שהם כאן להישאר ויש גם לא מעט יתרונות במכשירים הללו, אולם חשוב מאוד לשים לב גם לסכנות שטמונות בתוכם. אחת מהן שאינה מדוברת דיו היא ההשלכה על הראייה של ילדינו בגיל צעיר מדי. 

"מגפת המיופיה (קוצר ראיה) הולכת ומחמירה בשנים האחרונות בעקבות אורח החיים המודרני שמביא את ילדינו לשהייה רבה בתוך הבית ולישיבה ממושכת מול מסכים", אומרת אורטל סבג, אופטומטריסטית ומנהלת תחום מחקרים קליניים, והמספרים לא משקרים. מחקרים מצאו שעד שנת 2050 קוצר ראייה יהיה שכיח אצל כמחצית מאוכלוסיית העולם. "כבר היום במזרח הרחוק השכיחות של קוצר הראייה נסקה למעל  ל-90% בקרב האוכלוסייה הצעירה, ובארץ מדובר על כ-40%". 

לדברי סבג, "קוצר ראיה שמתחיל אצל ילד בגיל שש-שבע יחמיר במרוצת השנים. פרט לתלות המוחלטת במשקפיים או בעדשות מגע, קוצר ראיה מביא עמו מגוון בעיות עיניים נוספות כמו סיכון מוגבר למחלות עיניים, היפרדות רשתית, קטרקט, פזילה, גלאוקומה ואפילו סיכון מוגבר לאבדן ראייה. הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות. הנה כמה דרכים שהוכחו כמאטות את קצב התפתחות קוצר הראייה בילדים.

 1. עודדו את הילדים לצאת החוצה

  פעילות מחוץ לבית באור יום הוכחה כיעילה בעיכוב זמן הופעת קוצר הראייה ובהאטה של התקדמות קוצר הראייה. בחשיפה לאור יום עולות רמות של ויטמין D התורם להתפתחות תקינה של מערכת הראייה. בנוסף מתרחש גם שחרור הורמון דופמין שנמצא גם הוא כמרכיב חשוב להתפתחות תקינה של המערכת.

 2. האריכו ככל הניתן את זמן השהייה מחוץ לבית

  ככל ששוהים זמן רב יותר תחת כיפת השמיים, ישנה ירידה של שכיחות קוצר הראייה. מחקר מצא שאפילו הוספה של 40 דקות בלבד ביום של שהייה מתחת לכיפת השמיים, מחקר אחר ממליץ על שהייה של 90 דקות ביום – פעילות בחוץ תצמצם את שכיחות קוצר הראייה אצל ילדי בית הספר.
 3. הרימו את העיניים

  במידה ויושבים מול מסך מחשב/טאבלט /טלפון נייד לזמן ממושך - חשוב לבצע הפסקות מפעם לפעם על מנת לתת לעיניים לנוח ולהסתכל גם למרחק גדול יותר. שננו את כלל 20/20: כל 20 דקות הרימו את המבט והסתכלו למרחק של 20 שהם 6 מטרים.

 4. שמרו מרחק

  מידת הקרבה למסך משפיעה גם היא על הנזק המצטבר. כשיושבים מול מסך כלשהו - כדאי להשתדל שלא להיצמד אליו יתר על המידה עם העיניים. ככל שאנו מסתכלים לטווח קרוב יותר ולזמן ממושך יותר עולה הסיכוי להתפתחות קוצר ראייה. לעומת זאת ככל שנסתכל למרחקים רחוקים יותר כמו בשהייה בחוץ או אפילו צפייה מטלוויזיה הממוקמת במרחק של מספר מטרים עדיפות על פני צפיה במסך הטלפון הנייד או המחשב.

 5. שימו לב לתזונה ולא רק גזר

  נמצא שהעדפה למזון טרי ולא מעובד קשור בפחות מיופיה, הנחה היא שויטמינים ומינרלים מסוימים יכולים לסייע בהגנה על העין ושמירה על בריאותה. מזונות שעשירים בוויטמין C, B2, A, אבץ ואומגה 3 כמו למשל גזר (כדברי המיתוס הידוע), תרד, ברוקולי, ביצים, שקדים, דגים ודגנים מלאים.
 6. התייעצו עם אופטומטריסט מוסמך או הרופא לגבי טיפול

  משקפי ראייה ועדשות מגע רגילים יגרמו לילדים לראות ברור יותר, אך לא יבלמו את ההתדרדרות. קיימים כיום מספר פתרונות לתיקון ראייה כמו עדשותמגע מולטיפוקל, עדשות ללילה וטיפות אטרופין, שנמצאו כי הם יכולים גם להאט את התפתחות קוצר הראייה. כמו כן, גם עדשות יומיות המיועדות לילדים באישור ה-FDA.