אז נכון שעבדתם, טרחתם, הזעתם, אבל יש עוד כמה דברים שחשוב ומומלץ לעשות לאחר האימון כדי להגיע לבריאות מיטבית, בין שזה סוג המקלחת, המזון שכדאי להכניס לגוף, וכמה זמן לנוח לאחר מכן. הרבה פעמים אנחנו מסיימים אימון וחושבים שכעת אנחנו יכולים לאכול מה שאנחנו רוצים כי מגיע לנו. האמנם? 7 דברים חשובים אחרי שסיימנו להזיע.

 1. לא משתהים עם המקלחת

  מתאמנים רבים מסיימים אימון ועוברים ישר למשימות חדשות, לעבודה, שוקעים בשיחת טלפון או אוכלים, ושוכחים מהמקלחת או דוחים אותה ליותר מאוחר. הבעיה היא, שכשאנחנו לא מתקלחים מיד לאחר שהזענו, הבגדים נשארים רטובים והדבר עלול לגרום ל-2 דברים לא נעימים עיקריים: 1. התקררות. 2. פטריות שונות בגוף. שמרו על העור והבריאות והתקלחו מיד בתום ההזעה. 
   גבר מתקלח גב (צילום: UfaBiz, shutterstock )
  אל תדחו את המקלחת. כנסו לוויש מהיר | צילום: UfaBiz, shutterstock
 2. עושים מקלחות קרות לסירוגין

  אז אחרי שהבנו שמקלחת זה דבר חשוב ונצרך, גם למען הניחוחות וגם למען הבריאות שלנו, יש חשיבות גם לטמפרטורה של המים. התחילו את המקלחת עם מים חמימים ועברו למים קרים בהדרגה ולסירוגין. נסו לסיים את המקלחת במים קרים לדקה לפחות. המים הקרים עוזרים להזרמת דם טובה, לחיזוק מערכת החיסון ואף לשריפת שומן מוגברת. בנוסף, המים הקרים שגורמים לסטרס רגעי, מאזנת את המערכת העצבית. נסו לנשום עמוק תחת המים הקרים.
 3. מחזירים נוזלים לגוף

  לאחר פעילות גופנית, בין אם הזעתם ובין אם לא, חשוב להחזיר לגוף נוזלים ולשתות מיד 2 כוסות מים לאט ובמיוחד בקיץ אך לא רק. יש חשיבות לשתות מים לאחר האימון ללא תלות בעונות השנה, בכמות הזיעה והאנרגיה. יש מצבים בהם אנחנו לא מרגישים את תחושת הצמא שלאחר האימון וזה מצב מסוכן שיכול לגרום לבעיה בכליות ולהתייבשות. 
  אישה שותה מים (צילום: Look Studio, shutterstock)
  חשוב להחזיר לגוף נוזלים וויטמינים | צילום: Look Studio, shutterstock
 4. מזינים את הגוף בוויטמינים ומינרלים               

  הסברה הרווחת היא שמיד לאחר האימון הגוף שלנו זקוק לחלבון ודחוף, אך אין זה מדויק כלל. המזון שנצטרך לאחר האימון יהיה לרוב ויטמינים ומינרלים שאלו אובדים בזמן ההזעה והמאמץ. אז במקום להסתער מיד על החלבונים, העדיפו שייק פירות, מיצי פירות וירקות, או פירות וירקות טריים, בהם יש כמות גבוהה של ויטמינים ומינרלים חיוניים שיחזירו את האנרגיה לגוף בזמן קצר. לאחר כשעה-שעה וחצי, ניתן לאכול ארוחה מלאה שכוללת חלבון. זכרו – זה שהתאמנו עכשיו, לא אומר שהגוף שלנו זקוק לג'אנק פוד, ולכן, אם לא תחזירו לגוף ויטמינים ומינרלים, ייתכן שתחוו רעב מוגזם כמו למאכלים שאינם בריאים לגוף.
 5. מעסים את הגוף 

  לאחר אימונים קשוחים במיוחד, מומלץ לסיים את המקלחת שאחרי בעיסוי ממריץ של השרירים לאיחוי מהיר יותר של הרקמות ולהתאוששות טובה. במידה וקשה לכם להגיע לאזורים שעבדו, בקשו מבן או בת זוגכם או היעזרו במעסה מקצועי. עיסוי הוא חלק בלתי נפרד מחייהם של מתאמנים שונים כמו אצנים או מתאמנים בחדר הכושר. 
 6. סוגרים את המזגן

  טמפרטורת הגוף שלנו בגוף יורדת לאחר אימון, ובמיוחד לאחר אימון בו הגוף שלנו עבד קשה. אז מה עושים? ראשית, לא לשכוח להתקלח, להוריד את הבגדים הרטובים, לחמם את הגוף היטב עם בגדים חמימים ולהימנע מלפתוח את המזגן מיד לאחר האימון. כן, גם בקיץ. המזגן עלול להחליש את הגוף ולגרום לשרירים תפוסים.
 7. דואגים למנוחה לפי סוג האימון

  יש חשיבות למנוחה שלאחר האימון ממש כמו שהאימון עצמו חשוב. אם בזמן האימון אנחנו גורמים לפירוק והרס השריר, הרי במנוחה אנחנו בונים את השריר מחדש, יפה יותר חזק יותר ועוצמתי יותר, ולכן כדי להגיע לתוצאות חיטוב, כדי להתחזק וכדי לחזק את מערכת החיסון שלנו, נרצה לתת לגוף לנוח. זמן המנוחה תלוי בעוצמת האימון שלנו. יש אימונים עצימים כמו ריצה ארוכה או אינטנסיבית שדורשים מהגוף יומיים מנוחה, יש אימונים שדורשים יום, ויש אימונים שמספיק לנוח חצי יום כמו הליכה רגועה או פילאטיס רגוע. 
  מזגן (צילום: shutterstock By Andrey_Popov)
  כבו את המזגן. גם בקיץ | צילום: shutterstock By Andrey_Popov


  *שרון ינובסקי קפלן היא מאמנת כושר ונטורפתית טבעית