בלי לשים לב, חודש ראשון של החופש הגדול כבר מאחורינו. אנחנו נכנסים לאוגוסט החם והגדול ובין חופשה משפחתית וא-ג-דו-דו בבריכה, ניאלץ להתפנות גם לרכישות הגדולות של החזרה למסגרות. החוק חינוך אולי חינם, אולם כל השאר רחוקים מכך. "שנת הלימודים תשפ"א תחזיר אל כותלי הכיתות כמעל ל- 2.4 מיליון תלמידים ומומחים לכלכלה מדווחים כי עלות חזרה לכל ילד נעה בין 650-850 שקלים. כאשר מדובר במשפחה מרובת ילדים מדובר בהוצאה של אלפי שקלים", אומרת לנו הילה קניסטר בר-דויד, מומחית לצרכנות ואם לשלושה.

איך תעברו את פתיחת שנת הלימודים בשלום בלי לפתוח קופת חיסכון או לקרוע את הארנק וכיצד נדע להבחין באופן מושכל וחכם בין שלל המבצעים וההנחות ששוטפות את מסכי הטלויזיה והדיגיטל למצוא את המחיר המתשלם והנכון ביותר עבורכם. הילה קניסטר בר - דויד, מומחית לצרכנות  ואימא ל-3 עם כמה המלצות, עם כל הפרטים. 

 1. טיימינג

  בתחילת השנה המחירים בשיאם. לכן, אם יש דברים שהם לאו דווקא הכרחיים לשבוע הראשון של תחילת הלימודים, ממליצה קניסטר להמתין מעט כדי לבצע את הרכישה הגדולה מעט אחרי ה-1 לספטמבר. "כמו בכל דבר בחיים - כאשר יש ביקוש, המחיר עולה, ובמקרה של תזמון הקנייה מדובר בהפרשים של כמה שקלים בודדים לכל מוצר אך בסופו של יום אלו מצטברים לעשרות שקלים לכל עגלה.
  שימו לב: בזמן הביקושים יש עליית מחיר של בין 15-20 אחוזים למוצר.
 2. עשו סדר

  בטרם היציאה לקנייה, עשו סדר בקלמרים ובכל המקומות בבית בהם יש מכשירי כתיבה וציוד משרדי. בדקו  מול רשימת הציוד הנדרש שקיבלתם מבית הספר, מה יש ומה אין, והכינו רשימה משלכם של הציוד החסר בלבד.
  שימו לב: הציוד שיש לכם כבר בבית שווה הרבה מאוד כסף ויכול לחסוך לכם עד 30 אחוזים מהקניות.
 3. ילקוט וקלמר הם ההוצאה הגדולה ביותר

  מחיר ממוצע של ילקוט אורטופדי יכול לנוע בין 250-550 שקלים לסט שלם כאשר תכולת הקלמר מוסיפה עוד כ-100 שקלים בממוצע, מדובר בהוצאה גדולה מאוד. לכן חשוב מאוד לבדוק אם יש לילדכם ציוד משנה קודמת במצב טוב. ממש אין צורך לקנות חדש בכל שנה.
  אם אין ברירה ואתם חייבים - עשו בדיקת מחירים שכן מדובר בפריט יקר, כאשר העדיפות היא כמובן לתיק אורתופדי ומאיכות טובה, שיחזיק מעמד כ-2-3  שנים לפחות עם רצועות התאמה .
  שימו לב: הטיפ של קניסטר הוא לרשום את שם הילד על הציוד הדבר יעודד את הילד לשמור קצת יותר על הציוד. 

 4. מועדוני צרכנות, קופונים והנחות

  בדקו האם יש לכם או לבני המשפחה חברות במועדוני צרכנות שונים, הנחות לקניית ציוד דרך העבודה, קופונים וכו'. לקראת סוף חודש יולי – אוגוסט ישנה הצפה של מבצעים והטבות תחת קטגוריות חזרה ללימודים שיכולות לחסוך מאות שקלים.
  שימו לב: לרוב ההנחות שוות ויכולות להוריד מחירים 20-40 אחוזים תלוי במוצר (טקסטיל, ציוד , מחשבים ועוד).
 5. חוגים והוצאות נוספות

  כמובן כמו כל דבר בחיים שום דבר לא מסתיים בהוצאה חד פעמית. חוגים יכולים להוסיף מאות שקלים להוצאה החודשית וכאשר מדובר במספר ילדים - ההוצאה גם עשויה להגיע לאלפי שקלים בחודש. לכן, ממליצה קניסטר שבטרם ההרשמה - בדקו האם יש הנחת אחים, האם מביאי מספר ילדים ביחד (חברים) יש הנחה קבוצתית, בדקו מה מדיניות הביטולים שכן לילדים יש נטייה להשתעמם בקלות ונמאס להם מהר בזמן שהתשלומים ממשיכים לרדת באשראי לכן חשוב לדעת תנאי ביטול והחזר כספי על מנת שלא תפסידו מאות ואלפי שקלים.
  שימו לב: אל תשכחו לבקש מפגש ניסיון לפחות פעמיים.
 6. ספרי לימוד

  הבשורה הטובה היא שמשרד החינוך מפרסם חוזר מנכ"ל המכיל רשימה של המחירים המירביים המותרים לספרי הלימוד. מומלץ לבדוק ולרשום את המחירים לפני שיוצאים לקנייה, כדי לוודא שלא גובים יותר מהמותר. ניתן גם להזמין את הספרים מאתרי מכירות אינטרנטיים שם ניתן לבצע השוואת בקלות ובמהירות. אם לא מדובר בחוברות עבודה - ניתן גם לרכוש ספרי יד שניה אשר לרוב עולים כ 40-50 אחוז פחות ממחיר ספר רגיל.
  שימו לב: במרבית בתי הספר ישנה תוכנית של השאלת ספרים ולרוב היא זולה יותר. 

 7. האם לשתף את הילדים בקניות?

  אם השאלה הזו עלתה בביתכם - התשובה היא חד-משמעית וכזאת שהחנויות לא יאהבו: השאירו אותם בבית. "כלכלנים ומומחי צרכנות הגיעו למסקנה כי לקיחת ילידם לקניות עם ההורים מגדילה את ההוצאה בכ-25-20 אחוזים מיותרים בשל הלחץ שלהם לקניית מותגים ובחירה רגשית שאינה תלויה בצורך אמיתי או טיב המוצר.
  שימו לב: ניתן להכתיב את התקציב בבית לצ'ופרים מהנים לכל ילד, בהסכמה מראש. 
 8. הגבילו את המותגים

  בכל שנה לקראת החזרה אל בתי הספר - מסכי הטלוויזיה מתמלאים בשלל פרזנטורים וכוכבי ילדים המפרסמים מותגים מוכרים ולכל דבר מסוג זה יש מחיר כבד והשפעה על ילדכם, ולא פחות חשוב על כיסכם. הילדים דורשים את המותג הטרנדי שלרוב מחירו יקר מהאלטרנטיבה הלא ממותגת.
  שימו לב: קניסטור ממליצה להגיע לסכמה עם הילד על מוצר אחד ממותג ושאר המוצרים "רגילים יותר" במיוחד אם יש הפרש מחיר משמעותי ביניהם.
 9. כמויות או לא להיות

  ישנם הורים שבוחרים בשיטת הכמות. כלומר לקנות מראש כמויות גדולות לכל השנה במכפלות. מדבקים, טושים, עטים, ניירות ועוד. החשיבה הינה נכונה אך ורק במידה שאנחנו יודעים את טיב המוצר ולא מתפתים למחירי מציאה שישאירו אתכם עם מלאי לא שמיש. בנוסף טיפ קטן, ערך המוצרים במקרה זה יורד במידה והילד חשוף להם. לכן מומלץ להוציא כל פעם את החוסרים כאילו מדובר בקניה חדשה לחלוטין ככה לא ליצור תחושה של זילזול מצד הילד.

 10. תלבושת אחידה

  כיום כמעט בכל בית ספר נדרשת תלבושת אחידה/חולצות בית ספר. היתרון הענק של תלבושת אחידה היא אי התעסקות בלבוש הילד בכל בוקר מחדש והוצאה של מאות ואלפי שקלים על בגדים. אך גם פה ניתן לחפש ולמצוא את המבצעים השווים במחירים שווים. חפשו בחברות האופנה כחודש לפני החזרה לבית הספר שם תוכלו למצוא מבצעים שווים כולל סמל בית הספר. 5 ב-100 לשרוול ארוך ועד חולצות ב-12-15 שקלים לשרוול קצר. רכשו קולקציה מלאה בתחילת השנה במבחר צבעים ואורכי שרוול.