שעון החול מתקרב לסיומו. יוני הגדול שנראה כה רחוק מאתנו בתחילת הסגרים מתקרב בצעדי ענק. עבור כל אלו שהוצאו או יצאו לחל"ת, מדובר בחודש משמעותי במיוחד. בחודשי הקיץ הקרובים, דמי האבטלה אמורים להסתיים ומי שלא תהיה בידו תוכנית מסודרת לחזרה לשוק העבודה, ימצא את עצמו מול שוקת שבורה ללא מקורות פרנסה ומבלי שיש בידיו הבנה מה הוא אמור לעשות כדי לפתור את  המצב.

"היציאה מהפיג'מה הנוחה בחזרה לחיים מחייבת עבודה רבה שיש להתחיל בה מוקדם ככול האפשר", אומרת ד"ר (PHD) ענבל לוסטיג, עובדת סוציאלית מומחית בפסיכותרפיה פסיכואנליטית, מטפלת במתבגרים צעירים ויועצת בענייני. ימי החסד של קבלת דמי אבטלה עומדים להסתיים. הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כבר היום בחיפוש אחר העבודה הבאה שלכם.

 1. מתחילים עכשיו

  3 חודשים עוברים מהר ויוני כאמור כבר ממש בפתח. "בקרוב מאוד שוק העבודה יהיה מוצף – מה שבהכרח יעצים את הקושי במציאת עבודה", אומרת לוסטיג. "אותם אלפי אנשים שיצאו לחל"ת ישובו באחת לחפש עבודה, כך שעל כל משרה מספר הקופצים יהיה רבים". 
  קורות חיים (צילום: Neomaster, shutterstock)
  עכשיו זה הזמן לבחון מחדש את קורות החיים | צילום: Neomaster, shutterstock
 2. משפצים קורות חיים

  הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לעבור על קורות החיים. "אפשר לעשות זאת לבד, לתת לחבר/ה לעבור ולתת משוב, ואפשר כמובן להיעזר באיש מקצוע שייתן את חוות הדעת שלו. בדיקת קורות החיים תעזור לכם לדייק מהי העבודה שתרצו למצוא, ואיך ניתן לשנות את קורות החיים שיתאימו לעבודה הזו", אומרת לוסטיג.
 3. עורכים מחשבה מושכלת על מקום העבודה האחרון

  ישנה חשיבות גדולה ב'לעשות בדק בית' האם התחום בו עסקנו עד היציאה לחל"ת הוא התחום שנכון לנו להמשך, או שמא האם זה הזמן לבדוק תחומים נוספים דומים או שונים ממה שעסקנו בו.
 4. מפיצים את הבשורה

  לאחר שדייקנו ומיקדנו את התחום בו נרצה למצוא את העבודה, חשוב לעבור על רשימת התפוצה שלנו. "התחילו מאנשי קשר בנייד והמשיכו לחברים וירטואליים מהרשתות החברתיות", ממליצה לוסטיג. "חשבו במי תוכלו להיעזר כדי לחפש עבודה. נסחו הודעה קצרה שתרצו לשלוח או אפילו כמה נוסחים של הודעות שתוכלו לשלוח. יהיו אנשים שנכון יותר היה לנהל שיחה טלפונים או מפגש פנים מול פנים. קשר ישיר דרך חבר/ או מכר יקדם באופן משמעותי את סיכויי הקבלה שלכם לעבודה".
 5. מכניסים את מה שעשיתם בזמן החל"ת

  אתם חשים חוסר נוחות ולא יודעים איך להסביר את 'החור' של החל"ת בקורות החיים? ובכן, על אף שיש רבים כמוכם והתמונה בהירה לכולנו, לוסטיג ממליצה בכל זאת לגרום לכם לעצמכם לבלוט. "חשבו על הדברים המיוחדים שעשיתם במהלך התקופה והכניסו אתם לקורות החיים. ככלל ככול שתנסו להסתיר את התקופה שלא עבדתם יש סיכוי יותר טוב שהדבר יהפוך לנושא שתצטרכו לספק עליו תשובות רבות יותר". 
  חיפוש עבודה (צילום: shutterstock By fizkes)
  הכניסו את מה שעשיתם בחל"ת: קורס שלקחתם, יוזמה שעשיתם | צילום: shutterstock By fizkes
 6. שוקלים הסבה. כן, דווקא עכשיו

  הקורונה טרפה את החיים של כולנו וחיינו השתנו באופן מהותי. לכן אם אתם מרגישים, שהמקצוע או התפקיד הקודם שמילאתם כבר לא ממש מעניין או רלוונטי עבורכם זה בדיוק הזמן לעשות שינוי. "נסו לחשוב מחדש מה מעניין אותכם, במה אתם טובים גם אם אלו דברים שלא עסקתם בהם בעבר. הזמן הנוכחי הוא בהחלט זמן טוב לחשוב על שינוי משמעותי בקריירה.  אבל כדי שהשינוי התעסוקתי יהיה כזה שבאמת מתאים לכם, חשוב שתבינו באופן מדויק מהם הצרכים והיכולות שלכם. אם אתם מרגישים שלמרות שניסתם אתם עדיין מבולבלים או לא בטוחים מה הדבר הנכון חשוב שתעזרו באיש מקצוע שילווה אתכם בתהליך".
 7. מבררים לעומק מה היכולות שלכם

  בחנו מה מעניין אתכם ובמה אתם טובים. "מקצוע או עיסוק שנותן מענה לצרכים וליכולות שלכם יכול להוביל אתכם רחוק מאחר והרצון שלכם להצליח יהיה 'מנוע' רב עוצמה שיעזור לכם להתגבר על מכשולים שונים שתתקלו בהם בדרך". כמו כן, ממליצה לוסטיג לפתוח את הראש לכיוונים נוספים. "בניגוד לעולם התעסוקה 'הישן', ניתן ולפעמים אף רצוי להחזיק מספר תחומים של עיסוק או מקורות פרנסה. תחומי העיסוק אינם חייבים בהכרח להיות קשורים אחד לשני. להיפך המגוון של העיסוקים יאפשר לכם להתמודד באופן טוב יותר עם מצבים של שינוי, או מגבלות שייווצרו בעתיד".
 8. בודקים מה מייחד אתכם

  "באופן משלים לכך, חזקו וברור לעומק מהו הדבר שמייחד אתכם כבני אדם, כעובדים. הייחוד שלכם יאפשר לכם להדגיש את היכולות ואת היתרונות שלכם על פני אנשים אחרים. דרך קלה למצוא את הייחוד שלכם היא באמצעות תחביבים נוספים לעבודה, התחביבים הופכים אתכם לאנשים עם תחומי עניין והסתכלות רחבה יותר על העולם. בנוסף תחביבים שתפתחו מהווים נקודת חוזק בקורות החיים שתציגו ואולי אפילו חיבור או נקודת דמיון למראיין הפוטנציאלי. 
  איש מסתיר את פניו בציור של סימן שאלה (צילום: ShutterStock)
  חשבו מה מייחד אתכם מכולם | צילום: ShutterStock
 9. עושים כושר

  רגע, מה? איך כושר נכנס לעבודה? ובכן, לדברי לוסטיג, "פעילות גופנית תעזור לכם לשמור על הבריאות הפיזית שלכם ולא פחות חשוב מכך - תעזור לכם לשמור על החוזק הנפשי שלכם. הקורונה ערערה את היסודות של החיים של כולנו, פעילות גופנית יכולה לעזור לנו לפתח יציבות וחוסן נפשי.  

ייעוץ מקצועי לכתבה: ד"ר (PHD) ענבל לוסטיג, עובדת סוציאלית מומחית בפסיכותרפיה פסיכואנליטית, מטפלת במתבגרים צעירים ויועצת בענייני קריירה. חברה בקהילת המטפלים SOMEBUDDY, אתר לחיפוש ולהתאמה אישית של אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, ההתפתחות האישית, העסקית והמקצועית.