זה לא קורה כל יום, גם לא כל שנה, אבל רגע לפני מתחדשים ברכב חדש, בדגש על משומש - מתעוררות תמיד כל השאלות המעצבנות ובעיקר מציפה אותנו תחושת ה"עובדים עלינו בעיניים". הרגשה מעיקה כזו שיכולנו לקנות בזול יותר - רכב טוב יותר. 

ובכן, פנינו לאחד שיודע לקבל כמה טיפים איך לעשות את זה חכם ולצאת מהרכישה בידיעה שהגענו מוכנים, חכמים ונכונים. הכירו את צחי דסלטו, founder&caio של חברת בלק"ר (בדיקה לפני קניית רכב), שמתמחה באיסוף וניתוח מידע בשוק הרכב הישראלי ומפיקה דוח אונליין המורכב מבדיקת הרכב, מוכר הרכב ותובנות ומסקנות, אשר מעניק את כל המידע לפני רכישת מכונית משומשת. 

באיזה יום הכי כדאי לבוא לקנות רכב? 
"לרכישת רכב משומש הכי כדאי ביום שישי - כאשר שני הצדדים של העסקה פנויים לעסוק בכך ויכולים להקדיש את המשאבים הנדרשים לרכישה חכמה".

מהו הצבע הכי אהוב על הישראלים?
"הצבע המוביל הוא לבן ולאחר מכן כסף ושחור"

>> ובאיזה שעה הכי כדאי להזמין אוכל? טיפים משליח שיודע

מה צריך לדעת לפני שבוחרים צבע מכונית?
"לבחירת צבע עשויה להיות השפעה על היכולת למכור את הרכב בעתיד. צבע נועז כמו צהוב למשל עלול לצמצם את פוטנציאל הרוכשים העתידיים של הרכב. לעומת זאת, רכבים בצבעים סולידיים כמו לבן, כסף ושחור סחירים יותר. בנוסף, הצבע משפיע על תחזוקת הרכב - צבעים שרואים בהם לכלוך בקלות רבה דורשים יותר ניקוי ותחזוקה".

אילו תוספים חייבים לקחת לרכב ועל מה בהחלט אפשר לוותר?
"להורים לילדים אני ממליץ על מראה פנורמית גדולה עם קימור R לראות את הילד בכסא האחורי. ובגדול, 
כל מה שאינו קשור בבטיחות אינו בגדר חובה כלל".

מהי הדרך הכי טובה למכור רכב?
"הדרך הטובה ביותר היא לשמור ולתחזק את הרכב, כך שיהווה 'מציאה' בשוק לעומת רכבים אחרים. כמו כן, מומלץ מאוד לשמור תיעוד על חשבוניות וטיפולים, להקפיד לטפל במקום אחד כדי שיהיה תמיד אדם שמכיר את הרכב ולספק לרוכש הפוטנציאלי קבלות כדי שיידע שהכל נעשה בצורה מסודרת במוסך מסודר ותחת רישום ותיעוד מדויקים. 

"בכל הנוגע לפרסום - פרסמו בכל לוח מודעות רלוונטי ותלו מודעה על הרכב. ועוד טיפ קטן אבל גדול: ברוב המקרים הקונים מעדיפים מבחינה פסיכולוגית לקנות מכוניות שמספר הק"מ שלהם נמוך ממספרים עגולים (100 אלף ק"מ, 200 אלף ק"מ)".

מה הטעות הכי גדולה שישראלים עושים כשהם קונים רכב?
"לא מפיקים דוח של בדיקה לפני קניית רכב, שמספק את כל המידע וההיסטוריה הנחוצים על הרכב והמוכר לפני רכישת רכב משומש, במינימום סיכון ומקסימום ביטחון, שקיפות ואמינות".

מתי כדאי לשקול להחליף רכב?
"בדרך כלל נכון להחזיק רכב כשלוש שנים. כאשר יש אחריות יצרן לתקופה של 3-5 שנים, כל עוד הרכב תחת האחריות, גם אם למספר חודשים, זה מהווה יתרון גדול במכירה. זה מאוד תלוי במצב הכלכלי כמובן, אבל באופן כללי, כאשר הרכב עושה בעיות ומתחיל לראות את המוסך לעתים תכופות, מומלץ להחליף אותו ברכב מתקדם יותר". 

עד כמה המיתוס שמכוניות זה עולם של גברים עוד תופס?
"נשים בהחלט קונות רכבים משומשים, המיתוס שמדובר בעולם גברי לא תופס כיום. נשים מתעניינות, בודקות ומפיקות דוח בלק"ר כדי לקבל את כל המידע שנחוץ להן על הרכב לפני קנייה. 57% מהדוחות המוזמנים אצלנו באתר החברה הם על ידי נשים".

מי יודע להתמקח יותר טוב: אישה או גבר?
"לא תלוי מגדר, אלא אופי".

טיפ אלוף להתמקחות?
"להגיע אל המוכר עם שלוש מודעות נוספות של רכב זהה ושלושה דוחות בלק"ר - שיבין שביצעת מחקר, העמקת ואתה רציני לגבי העסקה. לציין את הסכום המדוייק שרוצים לשלם/לקבל על הרכב ולא סכום עגול ולהציב לעצמכם גבולות אדומים לסכומים שאתם מוכנים לשלם/לקבל".


מהו הרכב הכי נמכר?
"נחלק את זה לשלוש קטגוריות, משפחתי, SUV ומיני:
"הרכב המשפחתי הכי נמכר בישראל - טויוטה קורולה ויונדאי איוניק. בסיגמנט החשמלי כמובן טסלה.
רכב ה-SUV הנמכר ביותר בישראל - טויוטה ראב4
רכב מיני הכי נמכר - קיה פיקנטו ואחריו יונדאי I-10"

מאיזה רכב כדאי להיזהר?
"הרכבים שהישראלים יותר חוששים מהם בגלל בעיות אמינות (בעיקר במשומשות) הם רכבים של חברות צרפתיות ואמריקאיות".

מה הם הסימנים האדומים שצריך להיזהר מהם?
"במיוחד בשוק של היום שהוא שוק של מוכרים -שימו לב לזה:
1. רכבים שנמכרים על ידי סוחרים או כל מיני 'נציגים של הבעלים',
2. רכבים שעברו הרבה ידיים
3. קילומטרז' גבוה מ-20-25 אלף בממוצע שנתי
4. רכבים שעברו תאונות או רכבים שהוכרזו כאובדן להלכה,
5. רכבים שהמחיר שלהם נמוך מדי או העסקה נראית טובה מדי - היום מכוניות רבות מיד 2 נמכרות מעל המחירון אם הן טובות".

האם מחיר נמוך מעיד על רכב לא טוב?
"בגדול בשוק של היום, שהוא כאמור שוק של מוכרים בגלל המחסור בחדשות - מחיר נמוך מדי ברוב המקרים מעיד על בעיה. בשוק המשומשות שלפני הקורונה - מחיר נמוך מדי היה בעיקר למותגים שלא נחשבו אמינים/סחירים (צרפתי/אמריקאי בעיקר)".על מה חייבים לשים לב?
"ראשית כל בדקו מי הבעלים, כמה זמן הוא החזיק את הרכב (פחות משנתיים יכול להעיד על בעיה), היסטוריית טיפולים ותאונות של הרכבב, כמה ידיים עבר הרכב במהלך חייו, האם כל הידיים היו פרטיות, כמה ק"מ עשה האוטו והאם זה בטווח הנורמה/הממוצע או מעבר/הרבה מעבר, רכב עם הרבה ידיים וק"מ נמוך באופן יחסי זה סימן לא טוב בדרך כלל, רכב משומש במחיר נמוך מדי או מוכר שממש ממש משתוקק למכור, בטח בשוק של היום, יכול להעיד על בעיה או להדליק נורה אדומה".