"שינוי גדול תמיד מתחיל בצעד קטן", אומרת איילת לבנון, מאמנת בכירה ומנכ"לית בית ספר לוגוס לאימון ולהתפתחות, "כשהמוח שלנו רואה שינוי גדול הוא נבהל כי זה כמו לטפס על הר. אם נגיד לעצמנו שאנחנו רוצים לרדת 10 ק"ג, רוב הסיכויים שלא נעשה כלום. אבל מה יקרה אם נפחית רק 2 כפות אחרונות מהארוחה? או נוריד 200 גרם קלוריות ביום למשך שבוע? חשבו תמיד מה הצעד הקטן ביותר שתוכלו לעשות, איזה שריר אתם רוצים לחזק, ואל תחששו גם לבקש עזרה. אם תתקרבו למטרה לאט לאט וגם תתמידו בזה, תראו שתגיעו". אז אילו שינויים קטנים תוכלו לעשות בחיים שלכם? כאלה שישנו עם הזמן את התמונה כולה, ובעיקר ישפרו את איכות החיים שלכם.

 1. עצרו

  מהרגע שבו אנחנו קמים ועד שאנחנו הולכים לישון, אנחנו פועלים רוב הזמן על אוטומט. העומס שהחיים מביאים איתם, מאלץ אותנו להיות יצורי מולטי טאסקינג משודרגים, ולעשות גם וגם וגם, מבלי לעצור לרגע אחד ולבדוק מה קורה איתנו. "קחו פאוזה פעם ביום", אומרת איילת לבנון, "ותשאלו את עצמכם מה שלומכם? נסו להבין כמה אתם מרגישים בסטרס או לחילופין מרגישים טוב בסקאלה שבין 0 ל-10. חשוב לכמת את ההרגשה, כי האינדיקציה הזו תביא אתכם לנסות לחפש פיתרון, במקרה שבו אתם חווים סטרס גבוה".
 2. צאו להליכה

  בפעילות הגופנית הכי ותיקה, נפוצה ולא סקסית במיוחד, טמונים אוצרות שלמים: היא מייעלת המון תהליכים בגוף, משפרת את זרימת הדם וסיבולת לב ריאה, מפחיתה את הסיכון להתקף לב ושבץ מוחי, מעכבת תהליכי הזדקנות, משפרת את מצב הרוח ועוד. בינינו, פעולה כזו פשוטה עם כל כך הרבה הישגים שהיא זוקפת לזכותה, לא ניקח? ברור שכן. בזמן ההליכה תוכלו להתחבר למוזיקה שאתם אוהבים, או להעשיר את הידע עם פודקאסט מעניין.
 3. ותרו על דבר אחד

  "יש לנו המון מחוייבויות, יותר מדי. בעיקר כשנמצאים בתקופה מאתגרת כמו זו הנוכחית, יש ציפייה להמשיך את מה שהיה באותה אינטנסיביות, ולהגיע להישגים בכל התחומים. אבל הציפייה הזו לא ריאלית. חשוב להיות עם חמלה כלפי עצמנו ולשאול: מה אפשר לשחרר? תמיד אפשר לוותר על משהו, ולהקל על עצמנו. הדרך לשם עוברת בתעדוף. עשו סדרי עדיפויות, תחליטו מה חשוב לכם ועל זה אל תוותרו". 
  חשוב לשמור על סדר יום (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ, מעריב לנוער)
  תמיד אפשר לוותר על משהו, ולהקל על עצמנו | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ, מעריב לנוער
 4. למדו משהו חדש

  בלמידה יש רק יתרונות, היא משאירה אותנו מעודכנים ורלוונטיים, תורמת להתפתחות המוח והחשיבה. הקורונה לימדה אותנו שאנחנו לא צריכים לצאת מהפיג'מה כדי ללמוד, ובתקופה הזו מספר הקורסים הדיגיטליים הכפיל ושילש את עצמו. "יש המון קורסים חינמיים, הלמידה היום היא זמינה ולא יקרה, והיא חלק מהאורח החיים שלנו. אפשר ללמוד דברים שקשורים לקריירה אבל גם לתחביבים כמו בישול או נגינה. יש הכול מהכול בפייסבוק, ביוטיוב, ובעוד הרבה פלטפורמות".
 5. שמרו על קשר

  בין הילדים בבית, לפיתוח הקריירה והמחויבויות הנוספות שיש לנו, החלק החברתי בחיינו הולך ומצטמצם. תוסיפו לזה קורונה, והגענו לניתוק וחיים בבועה. עשו לכם מנהג: פעם בשבוע דברו בטלפון עם מישהו שלא דיברתם איתו כבר הרבה זמן, האדם הזה יכול להיות מהמעגל החברתי או המקצועי שלכם (נטוורקינג זו לא מילה גסה) או שפשוט תכתבו לו הודעה.
 6. תכננו סדר יום

  הדרך ליצור שליטה בחיים ובזמן שלנו היא לבנות סדר יום. תקדישו מדי ערב מספר דקות, כדי להכין רשימת מטלות ליום הבא. תוכלו להכניס אליה גם הדברים הקטנים שאתם אמורים לעשות במהלך היום. ברגע שתעבדו עם הרשימה, זה יפקס אתכם, וגם יגרום לכם לחוש בתחושת ניצחון כשתסמנו וי ליד כמה מהמשימות שכבר ביצעתם. רק שימו לב שאתם לא מעמיסים על עצמכם יותר מדי, ואל תשכחו חלונות זמן כדי להטעין את המצברים. 
  3 - אישה קוראת בטבע (צילום: shutterstock By Dean Drobot)
  בלמידה יש רק יתרונות, היא משאירה אותנו מעודכנים ורלוונטיים | צילום: shutterstock By Dean Drobot
 7. קבעו בדיקות תקופתיות

  יש דברים שאם לא קובעים אותם מראש, הם פשוט מתמוססים ונשכחים, כמו בדיקות רפואיות שגרתיות. אל תחכו לכאב השיניים הבא, כדי להיזכר שלא ביקרתם כבר כמה שנים אצל שיננית או רופא שיניים, ואל תחכי לסיפור הטרגי הבא שתשמעי על חולת סרטן השד כדי להתקשר לכירורג שד. תהיו תמיד עם האצבע על הדופק ודאגו לקבוע מראש בדיקות רפואיות, עכשיו ממילא את רוב התורים אפשר לקבוע באמצעות אפליקציות.
 8. זמן איכות זוגי/ אישי

  אנחנו נמצאים לא מעט זמן עם בני הזוג שלנו (תעיד על כך תקופת הקורונה והשקע בספה), ומעצמנו אנחנו נפרדים רק כשאנחנו הולכים לישון. אבל כמה זמן איכות זוגי או זמן איכות אישי יש לכם? תנעצו בלו"ז פגישה זוגית או לרווקים שביניכם פגישה אישית. זה יהיה זמן האיכות שלכם ורק שלכם. כדי שזה יהפוך להרגל, תקפידו שזה יהיה אחת לשבוע, באותו יום ובאותה שעה, ותעשו את מה שעושה לכם הכי טוב: שיחה מקרבת, טיול בים, קריאה, סרט. להורים עם ילדים חשוב לבלות זמן איכות עם כל אחד מהילדים לבד. תחליטו שאחת לשבוע מבלים שעה עם כל אחד מהילדים במשחק, בטיול, בשיחה, בהכנת ארוחה משותפת, שעות אלו יהיו הזכרונות הכי מתוקים, שילוו את הילדים שלכם לעוד שנים ארוכות.
 9. תוקירו תודה

  במחקר פסיכולוגי שנערך ב-2003, עלה כי הכרת תודה והערכה של הטוב בחיינו, תורמות לאושר ולאיכות חיינו. איך זה קורה? כשאנחנו נחפש על מה להודות, אנחנו פתאום שמים לב לכל מיני דברים טובים שקורים לנו ושאולי לקחנו אותם כמובן מאליו, וכך, לאט לאט, אנחנו מסגלים ראייה חיובית. "הניחו ליד המיטה מחברת, וכתבו בה בכל ערב 3-5 דברים שאתם רוצים לומר עליהם תודה. זה יכול להיות דבר קטן שקרה לכם היום: "תודה שמצאתי חנייה בקלות", "תודה שישנתי היום שנ"צ" וגם על דברים יותר גדולים כמו "תודה שאני והמשפחה שלי בריאים". ברגע שהמחברת תהיה מונחת ליד המיטה, הכרת התודה תהפוך להרגל. אפשר גם בארוחת ערב לשאול את הילדים: "מה היה כייף לכם היום"? ככה תלמדו אותם לראות את החיובי כי בדרך כלל אנחנו נחפש תמיד את השלילי, וכמובן תשתפו גם אתם על מה אתם מודים או שמחים היום". 
  גבר במיטה עם הטלפון (צילום: Syda Productions , shutterstock)
  שחררו את הנייד, את העבודה ואת המשימות | צילום: Syda Productions , shutterstock
 10. קחו הפסקה מהעבודה

  בין אם אנחנו עצמאיים או שכירים, אנחנו עובדים ועובדים ועובדים. העבודה גולשת מהמשרד לבית, פולשת לזמן שלנו עם הילדים, לארוחות וכו'. תגדירו לעצמכם זמן שבו פשוט לא עובדים. לא עונים למיילים, לטלפונים ולא עסוקים בעבודה. חשוב לנוח ולקחת פסק זמן, לחדש מצברים, זה רק ישפר את איכות העבודה שלנו, ובכלל את איכות החיים.

ייעוץ מקצועי לכתבה: אילת לבנון, מאמנת בכירה, מנכ"ל בית ספר לוגוס לאימון ולהתפתחות וחברה בקהילת המטפלים SOMEBUDDY.