"מוכן למות בשבילו". מרטינס ומסי יצרו חיבור מיוחד (GETTY) (צילום: ספורט 5)
"מוכן למות בשבילו". מרטינס ומסי יצרו חיבור מיוחד (GETTY) | צילום: ספורט 5
שברו בצורת של 28 שנים (GETTY) (צילום: ספורט 5)
שברו בצורת של 28 שנים (GETTY) | צילום: ספורט 5

זכייתה של ארגנטינה בקופה אמריקה היתה אחד הסיפורים המרגשים של השנה בכדורגל העולמי. האלביסלסטה, שלא הניפו תואר בטורניר גדול לתקופה בלתי נתפסת במונחים שלהם של 28 שנים, זכו סוף סוף לקצת נחת. ההצלחה ההיסטורית של התכולים-לבנים הגיעה בעיקר בזכות טורניר היסטורי של בחור אחד, "פרעוש", ליאו מסי.

עם ארבעה שערים וחמישה בישולים, הפנומן הארגנטיני הוליך את חבריו לתואר לו כל כך חיכו במדינה הדרום אמריקנית. מי שהיה אחד המסייעים המרכזיים למסי בטורניר, היה אמיליאנו מרטינס. השוער, שעד לפני הקופה לא היה בורג מרכזי בנבחרת, הפך לאחד הברגים החשובים של ארגנטינה ויצר חיבור מיוחד מאוד עם "הפרעוש", עליו סיפר בהרחבה בראיון. בתווך הפך לסנסציית רשת בעקבות ה"טראש טוק" שלו עם שחקני היריבות במהלך דו-קרב בעיטות העונשין בחצי הגמר נגד קולומביה.

"רק כשראיתי את כל הממים באינטרנט, הבנתי כמה זה היה גדול", סיפר השוער, "אנשים השתגעו מהדברים שאמרתי לבועטים בפנדלים, אבל מבחינתי זה דבר מאוד רגיל. אנשים שמכירים אותי יודעים איך אני כבן אדם, לא אשתנה עבור אף אחד. יש לי תשוקה אדירה למה שאני עושה, אני לוחם ללא גבולות. ומן הסתם, כשהאיצטדיון ריק אפשר לשמוע את כל מה שאני אומר על הדשא".

על הלחץ לזכות בקופה: "הידיעה ששיחקת שישה או שבעה משחקים בנבחרת ובסוף לא זכית בכלום היא אסון, מה זה שווה? כלום. התחושה היא טובה כי זכינו, אבל צריך לזכור שהיה לנו מזל כי עצרתי שלוש מחמש בעיטות עונשין בחצי הגמר".

העבודה המנטלית שעשה במהלך הטורניר: "אמרתי לעצמי, 'זה שלך, כל העולם יכיר אותך', ידעתי שאם לא ננצח בגמר הכל היה לחינם. שמתי בצד את התקשורת, האנשים, הממים... הייתי מרוכז, חשבתי שאני צריך לעשות את מה שעשיתי בארסנל, ראסינג או אסטון וילה".

"רציתי יותר שמסי יזכה בקופה מאשר שאני אזכה" (GETTY) | צילום: ספורט 5

החיבור המיוחד שיצר מרטינס עם מסי, הפך לאחד הגורמים ליכולתו הטובה על הדשא בברזיל. "ליאו נתן לי חיבוק ואמר לי: 'אתה תעצור בעיטה'. יש לנו שחקן ענק שמציל אותנו בכל משחק, שעושה הכל עבור נבחרת ארגנטינה. המעט שיכולתי לעשות היה לעזור לו להגיע גמר. זו היתה המטרה שלי מלכתחילה", שיתף.

ההשפעה של מסי על כר הדשא: "במשחק נגד אורוגוואי הוא אמר לי: 'תעזור לנו בכדורי הגובה כי הם אמיצים'. באופן כללי, הוא מדבר יותר כשהוא הקפטן על המגרש, הוא עוזר לכולנו. אחרי שהוא הבקיע את הפנדל שלו, הוא יכול היה לחזור מיד למרכז המגרש, אבל הוא בא אליי ולחש לי: 'אתה תהדוף', ואכן עצרתי את הבעיטה הבאה. זה מה שהוא מייצר. קשה להסביר, אבל הוא קפטן שכל העולם היה רוצה".

הפוסט שהעלה מסי בו כינה אותו "מפלצת": "הייתי חסר מילים כשראיתי את זה. יש משפטים ותמונות שאתה שומר איתך עד סוף חייך. אני רוצה למסגר את החיבוק שלנו. אותו הדבר קרה בחצי הגמר, כשהוא הגיע לחבק אותי, זה נתן לי כוח לעצור את הפנדל ולהיות אפילו טוב יותר".

מרטינס המשיך: "כשהוא מעלה תמונה וכותב עליי 'הוא פנומנלי', איך לא אתן תצוגה בגמר? אני מוכן למות בשבילו. אמרתי לפני ארבעה-חמישה חודשים שאני מעדיף שהוא יזכה בקופה לפני שאני אזכה. וזה אמיתי. בדיוק כמו שכל ארגנטינה מרגישה כך. הברזילאים, לדעתי, רצו שארגנטינה תזכה בקופה רק בגלל מסי. אין ארגנטיני שלא רצה שמסי יזכה, וזה קרה. אני מקווה שנצליח להביא לו גם את גביע העולם".

"הוא כל כך רצה לזכות בתואר עם ארגנטינה, יותר מכל אחד אחר בנבחרת", סיפר השוער, "הוא העביר את זה לנו, את הטירוף החייתי הזה לזכות במשהו. אז איך לא נרצה להביא תואר? כאוהד ארגנטינה, הגשמתי חלום".

לסיום, השווה את ההשפעה של מסי עליו לסדרת טלוויזיה מוכרת: "הלוואי והיה לי שחקן כמוהו בכל משחק ליגה לצידי, הייתי הופך לשוער הרבה יותר טוב. הגעתי לנבחרת ל-45 ימים אחרי עונה נהדרת באסטון וילה שהשתפרתי בה מאוד, אבל בטורניר השתפרתי בעוד 15%-10%. הרגשתי כמו בדרגון בול Z, הפכתי ל'סופר סאייה'".