sportFive1241091 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אצטדיון אל בייט שיארח את המשחק (GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images (צילום: ספורט 5)
אצטדיון אל בייט שיארח את המשחק (GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images) | צילום: ספורט 5

חיכינו 1,589 ימים, מאז גמר 2018, בשביל לכתוב את המשפט הזה. מונדיאל 2022 יצא לדרך מחר (ראשון, 18:00) עם משחק בין קטאר לאקוודור שיזניק את תחרות הכדורגל הגדולה בעולם ואחד האירועים הבודדים שיכולים לגרום לכל כדור הארץ לעצור מלכת ופשוט להתיישב מול הטלוויזיה.

קטאר ואקוודור אמנם לא נחשבות לפייבוריטיות לעליית שלב, בהתחשב בכך שהן משחקות בבית א' לצד הולנד וסנגל, אך שתיהן ירצו להפתיע. עבור קטאר המארחת זאת ההופעה הראשונה אי פעם במונדיאלים, בעוד אקוודור משתתפת במונדיאל זו הפעם הרביעית ותנסה לשחזר את ההישג מ-2006 בה עלתה מבית א' (גם בו שיחקה מול המארחת) והודחה בשמינית הגמר מול אנגליה.

לפני המשחק, באופן מסורתי, יתקיים טקס הפתיחה. קטאר לא רוצה להצטרף לדרום אפריקה ולהפוך למארחת השנייה אי פעם שלא עוברת את שלב הבתים. הנבחרות נפגשו פעם אחת בעבר, במשחק ידידות ב-2018 בו קטאר ניצחה 3:4.

אלמועז עלי. יכבוש את השער הראשון במונדיאל? (Catherine Ivill - FIFA (צילום: ספורט 5)
אלמועז עלי. יכבוש את השער הראשון במונדיאל? (Catherine Ivill - FIFA/FIFA via Getty Images) | צילום: ספורט 5

קטאר מאמינה: "יש לנו את הכלים כדי לעלות"
המארחות פותחות את המונדיאל מאז 2006 (לפני כן משחק הפתיחה היה של אלופת העולם המכהנת), כאשר מלבד דרום אפריקה האחרות ניצחו במשחק זה. הפרש השערים המצטבר עומד על 4:14 לטובת המארחות, ובמשחק הפתיחה האחרון רוסיה הביסה 0:5 את ערב הסעודית.

בצל הביקורת על הבחירה בקטאר כמארחת, הנבחרת המקומית ערכה מחנה אימונים של כחצי שנה לפני המשחק. שחקניה כלל לא משחקים באירופה וחלק מהכוכבים, כמו אלמועז עלי או אכרם עפיף, ינסו להדהים את העולם. המאמן פליקס סאנצ'ס, שמאמן במדינה במשך שנים ועבר גם בנבחרות הצעירות, בטוח בשחקניו שזכו יחד איתו באליפות אסיה האחרונה ב-2019.

"עבדנו קשה מאוד בשביל להגיע לכאן, גם כמדינה וגם כנבחרת. זה רגע היסטורי עבורנו כי זאת ההופעה הראשונה אי פעם, קטאר מדינה קטנה ואנחנו נשחק מול שחקנים טובים מאוד ומהליגות הטובות ביותר", אמר המאמן סאנצ'ס. "יש לנו את הכלים כדי לנצח אותם, התאמנו ואנחנו יכולים להיות הקבוצה המאורגנת ביותר בבית. אני מכיר את השחקנים האלה במשך שנים".

הקפטן, חסן אל חיידוס, הוסיף: "תמיד חלמתי להיות הקפטן של קטאר במונדיאל, זאת הזדמנות גדולה לכל העולם הערבי. זאת אחריות גדולה, יש לחץ אבל אנחנו מנסים להפוך אותו למשהו חיובי בהרבה עבורנו ועבור כל אזור המפרץ".

הרכב משוער: סעד אל-שיב; בעולם חוחי, בסאם אל-ראווי, עבדלגרים חסן; פדרו "רו-רו" קורייה, עבדולעזיז חאתם, חסן אל היידוס, כרים בודייף, חמאם אל אמין; אקרם אפיף, אלמועז עלי.

שחקני אקוודור מתאמנים (RAUL ARBOLEDA/AFP via Getty Images) (צילום: ספורט 5)
שחקני אקוודור מתאמנים (RAUL ARBOLEDA/AFP via Getty Images) | צילום: ספורט 5

אקוודור דרוכה: "קטאר, סנגל והולנד טובות מאיתנו"
באקוודור, בשונה מקטאר, יש מספר שחקנים מוכרים כמו פרוויס אסטופיניאן ומוזס קסיידו מברייטון או החלוץ הוותיק אנר ולנסיה. למרות זאת, הנבחרת עלתה פעם אחת בתולדותיה משלב הבתים ונחשבת כאנדרדוג מול סנגל והולנד. תוצאה רעה מול קטאר, ככל הנראה, תסתום את הגולל על סיכויי האקוודורים לעלות שלב.

המאמן גוסטבו אלפרדו מודע לכך: "המונדיאל שונה מהמוקדמות, אנחנו הולכים לשחק מול אלופת אסיה, אלופת אפריקה והולנד. כל הקבוצות האלה יותר טובות מאיתנו, לכן היינו דרג רביעי בהגרלה. אנחנו חייבים להיות אבן בנעליים שלהן".

בשונה ממנו, הקפטן אנר ולנסיה אופטימי: "המארחת תפסיד במשחק הפתיחה בפעם הראשונה בהיסטוריה". ולנסיה אף הצהיר כי יתרום את כל כספיו מהמונדיאל למען ארגוני זכויות אדם. שחקן העבר של הנבחרת ושל מנצ'סטר יונייטד, אנטוניו ולנסיה, אופטימי גם כן: "אקוודור תנצח 0:2, אנר ולנסיה יכבוש צמד".

הרכב משוער: הרנאן גאלינדס; אנחלו פרסיאדו, פליקס טורס, פיירו הינקאפי, פרוויס אסטופיניאן; מויסס קאייסדו, קרלוס גרואסו, אלאן פרנקו; אנר ולנסיה, גונסלו פלאטה, מייקל אסטרדה.