sportFive1363780 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
קווין דוראנט. הסתבך בפרשייה דומה (GETTY) (צילום: ספורט 5)
קווין דוראנט. הסתבך בפרשייה דומה (GETTY) | צילום: ספורט 5
באנגליה, יודע כל מי שעוקב אחרי הכדורגל בממלכה, חלק מהסיפורים המעניינים ביותר מגיעים דווקא מהליגות הנמוכות, בטח כשמדובר על סנדרלנד, הקבוצה שהייתה חלק מסדרה דוקומנטרית מצליחה בנטפליקס. גם הסיפור שלפנינו מגיע מה"חתולים השחורים" של צפון-מזרח אנגליה, וגם הוא נוגע במחוזות הביזאר.

סיפורינו מתחיל עם מייקל ביל, מאמן אנגלי צעיר בן 43, שבחודש דצמבר האחרון חתם על חוזה כמאמן הראשי של סנדרלנד עד קיץ 2026, אבל הקדנציה שלו החזיקה מעמד חודשיים בלבד, עם 6 הפסדים ב-12 משחקים ו-4 ניצחונות. מדובר בקדנציה הקצרה ביותר של מאמן בתולדות המועדון. עד כאן, סיפור של כישלון חרוץ של מאמן צעיר, אבל לא סיפור יוצא דופן. עד שהתגלו הפרטים שיצאו לאור השבוע.

במהלך השבוע הוחלף, נפוצות בכל אתרי התקשורת הגדולים באנגליה ידיעות שמקשרות את ביל לחשבונות ברשת החברתית X(לשעבר טוויטר), שכל מטרתם הייתה להגן על המאמן ולרטווט חשבונות אחרים שעושים לו יח"צ חיובי.

בעבר כבר עסקנו במדור זה על החשיבות בהשפעה על התודעה ברשתות והכוח העצום של בוטים וחשבונות מזוייפים. זה קרה בכמות של מאות אלפי חשבונות בבחירות לארצות הברית, זה קורה בפוליטיקה הישראלית, וזה קורה גם בדברים שאינם ברומו של עולם, כמו, ובכן, ספורט. זכור במיוחד המקרה של קווין דוראנט, צייצן מדופלם, שב-2017 שכח להחליף יוזר בחשבון הטוויטר שלו, ולכלך על קבוצתו לשעבר, אוקלהומה. ההערכה הייתה כי דוראנט מחזיק בכמות גדולה של חשבונות מזויפים.

הפרשה המביכה עבור ביל נחשפה באחד מפודקאסטי האוהדים של סנדרלנד, ששמו לב לחשבון לא מוכר, שמגיב בצורה אובססיבית לטובתו של המאמן, כאשר התוצאות כאמור, לא גיבו את מה שנכתב, ובטח לא מעמדו מול האוהדים, שדרשו לפטרו כבר בשלב מוקדם לאחר המינוי. אותו חשבון דאג להפיץ מסר שסנדרלנד תתקשה למצוא מחליף ראוי, וקרא לקהל להתייצב מאחוריו.
מייקל ביל. הקדנציה בסנדרלנד היתה קצרה מהצפוי (GETTY) (צילום: ספורט 5)
מייקל ביל. הקדנציה בסנדרלנד היתה קצרה מהצפוי (GETTY) | צילום: ספורט 5
בין היתר, החשבון, שעל פי החשד כאמור הופעל על ידי ביל בזמן שהוא אימן את סנדרלנד, האשים את הנהלת הקבוצה בכישלון ובכך שהיא לא נותנת גיבוי לאנגלי בן ה-43. "אם הם יפטרו את ביל, מי יהיה משוגע מספיק כדי לקחת את התפקיד הזה? מי ירצה להגיע למועדון עם הנהלה לא תומכת וקהל אוהדים רעיל? הם צריכים לתת לביל את כל הכלים והזמן להצליח".

אוהדים שחשדו בחשבון, יצאו "לחקור" את הנעשה, וגילו ציוצים מהעבר שהיללו את העבודה של ביל בגלאזגו ריינג'רס, וחזרו עד 2017 שקרא "תנו למייקל ביל משרה, העבודה שלו עם צעירים מוכיחה שהוא ראוי". אז איך בעצם באותו פודקאסט אוהדים הגיעו למסקנה המתבקשת שביל הוא זה שעומד מאחורי אותו חשבון מפוקפק? ההסבר לפניכם.

החשבון, שכבר נמחק, תחת השם Player_id, היה למעשה חשבון שהיה מיועד לעסק אותו ניהל ביל, שהוצג כתכנית קידום לכדורגלנים צעירים ומאמנים. כדי לגלות זאת, אוהדי סנדרלנד חזרו לציוץ מחשבון אחר ב-2017 שקרא לעקוב אחרי החשבון Player_id, שהוצג כעסק של אותו ביל. אותו חשבון שש שנים לאחר מכן, הפך לכלי על מנת לנגח את הנהלת סנדרלנד, וחמור מכך, את אוהדי הקבוצה.

מייקל ביל כמובן מכחיש את הטענות כלפיו, אבל הראיות לא באמת מותירות מקום לספק. "הוא הליצן הכי גדול של תקופתנו. לא הבנתי בעבר איך הוא אימן את ריינג'רס, ואני לא מבין איך סנדרלנד נתנה לו את ההזדמנות", נאמר בתכנית אירוח שעוסקת בליגת המשנה האנגלית. ביל, שלפני כחודשיים חתם על חוזה ארוך טווח, הפך בתוך פחות מ-3 חודשים לאחת הדמויות המושמצות בכדורגל האנגלי.

ואנחנו? גם מהסיפור הזה אנחנו לומדים על הכוח העצום של הרשתות החברתיות, על הנזק שהן יכולות ליצור, ועל כך שאף פעם אסור לאף אחד לזלזל באינטילגנציה של קהל האוהדים שלו. את ביל, כך נראה, הפרשה הזאת תלווה עוד הרבה שנים.