(צילום: אודי ציטיאט) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אודי ציטיאט) | צילום: ספורט 5

קריאה נוספת ברוסיה להשעיית ישראל מהתחרויות הבינלאומיות בכדורגל: מזכיר ההתאחדות הרוסית, מקסים מיטרופאנוב, צוטט בתקשורת המקומית כמי שטוען: "היחס צריך להיות שווה. העיקרון הבסיסי של פיפ"א ואופ"א הוא שכדורגל מעל הפוליטיקה. כרגע, זה לא המצב". הקריאה היא להשעות את ישראל כפי שרוסיה הושעתה בגלל המלחמה באוקראינה, או להחזיר את הרוסים לפעילות מלאה.

כזכור לפני כחודש, סגן שר הספורט הרוסי, אמיר חמיטוב, שלח מכתב לאופ"א ופיפ"א בבקשה להחזיר את רוסיה לפעילות (ממנה הושעתה בפברואר 2022 בעקבות המלחמה באוקראינה), לאור המשך השתתפותן של קבוצות ישראליות.

"אני קורא להתאחדויות הכדורגל הבינלאומיות להחזיר את הקבוצות הרוסיות והנבחרת לטורנירים בינלאומיים", כתב חמיטוב, "סכסוכים אחרים בעולם לא זכו ליחס דומה לזה של רוסיה. המצב המתוח במזרח התיכון, לא רק ברצועת עזה, אלא גם בסוריה, מצרים ולבנון קרה בגלל הצבא הישראלי".

חמיטוב ציין את החלטת העצרת הכללית של האומות המאוחדות, שרוב המדינות הצביעו בעדה, שקראה להפסקת אש בעזה. "רק ארצות הברית וישראל הצביעו נגד", טען חמיטוב, "אבל ההחלטה הזאת לא פגעה בהשתתפות של ישראל בתחרויות. מכבי חיפה ומכבי תל אביב ממשיכות להתחרות. ספורטאים רוסיים צריכים לקבל את אותה ההזדמנות. אני קורא להתאחדויות הבינלאומיות לשקול מחדש את החלטתן, ולא להיות בעלי מוסר כפול".

צריך לציין כי הסיכויים שהמהלך יתממש קטנים, לאחר הצהרת האיחוד האירופי כי לישראל יש זכות להגן על עצמה - במסגרת המלחמה שלה כעת בעזה. אבל הקריאות להשעיית ישראל, שעלו גם סביב המשך ההשתתפות של מכבי תל אביב ביורוליג, ממשיכות להישמע.