יום חגיגי - הפך לשנוי במחלוקת. השופט סאם אליסון הפך אתמול (שלישי) לשופט השחור הראשון שמנהל משחק בפרמייר ליג, הליגה האנגלית הבכירה, מאז שנת 2008, כששפט את ההתמודדות בין שפילד יונייטד ללוטון, משחק שהסתיים בניצחון 2:3 של לוטון. אלא שלא התוצאה הייתה הדבר המרכזי במשחק הזה, אלא דווקא השופט עצמו.

רשת "סקיי ספורטס", שכמובן נחשבת לגוף התקשורת הגדול ביותר שמסקר את כל מה שקשור לכדורגל באנגליה, פרסמה ציוץ חגיגי על עצם העובדה שאליסון ינהל את המשחק, כולל תמונות שלו מחויך. אלא שמיד עם עליית הציוץ לאוויר התמלא הפוסט בתגובות גזעניות וקוטלות, מה שגרם לרשת לחסום את האפשרות להגיב.

 

 

השופט עצמו לא התייחס לאירוע, אך באנגליה פורסמה תגובה של מקורביו: "זה עצוב שזה מה שקרה, אבל לא הוא ולא סביבתו מתייחסת לזה יותר מדי. אנחנו צריכים כחברה לראות יותר שופטים כאלה. ובכללי, לא משנה מה צבע עורו של אדם, אם הוא ברמה המתאימה - הוא צריך להתקדם".

בהתאחדות האנגלית עצמה דווקא התייחסו לעצם העובדה שאחרי שנים ארוכות שופט שחור מנהל משחק בליגה הבכירה ואמרו: "שמנו לעצמנו למטרה להגדיל את הגיוון של שופטי המשחקים בכל רחבי פירמידת הכדורגל. המטרה היא גידול של 1,000 שופטות נשים ו-1,000 שופטים שחורים או אסאיתיים בכל הרמות בשלוש השנים הקרובות".

"העובדה שאין יותר שופטים 'מגוונים' זו הפתעה גדולה, כי שופטים אסייתים ושחורים נמצאים שם בחוץ", אמר שחקן העבר איאן רייט, שכיום מתפקד כשגריר גיוון במשחקי גברים ונשים. "אולי צריך לבחון את הדרך להביא אותם לרמת העילית הזו. לא יכול להיות שיש כל כך הרבה בסביבה, ושהרבה לא עוברים. צריך לברר איפה החסימה. אם אנשים מסתכלים על זה ואומרים: 'כשופט שחור, הוא יכול להתמודד עם לחץ כזה?' כן הוא יכול. אז, שופטים שחורים יכולים, שופטים אסייתים יכולים ושופטים של צבע יכולים. אז אתה תוהה איפה החסימה".