בצרפת זועמים על האירועים (Getty) (צילום: ספורט 5)
בצרפת זועמים על האירועים (Getty) | צילום: ספורט 5

אלימות קשה בליגה הצרפתית. המשחק בין ניס למארסיי הופסק הערב (ראשון) כרבע שעה לסיומו, במצב של 0:1 לקבוצה הביתית, בעקבות מהומה אדירה, כשאוהדים מקומיים פרצו למגרש והחלו להתעמת עם שחקני מארסיי באליאנץ ריביירה. לאחר למעלה משעה, בעוד שחקני מארסיי מסרבים לעלות על הדשא, שרק השופט לסיום והתכולים צפויים לספוג הפסד טכני של 3:0.

הסערה התרחשה במחצית השניה. בדקה ה-75 דימיטרי פאייט, כוכב מארסיי, ניגש להרים כדור קרן ואז נפגע מבקבוק שהושלך לעברו על ידי האוהדים של ניס מאחורי השער. בתגובה הקשר זרק את הבקבוק לעברם ומשם התפתחה מהומה.

אם מישהו חשב שהרוחות יירגעו לאחר המשחק ואחד מהצדדים ייקח אחריות, נראה שממש לא כך המצב. נשיא ניס, ז'אן פייר ריבר אמר: "אני לא באמת מבין למה מארסיי לא הסכימה לחדש את המשחק. זה מאוד מאכזב שזה נגמר ככה. הדברים ברורים, אנשי האבטחה של מארסיי לא היו צריכים לעלות ולהכות את השחקנים שלנו".

 

מנגד, נשיא מארסיי פאבלו לונגוריה, פרסם סרטון ברשתות החברתיות שבו הודיע: "הליגה החליטה לחדש את המשחק, ואנחנו החלטנו לטובת השחקנים שלנו שהותקפו, שלא נחזור לשחק. הבטיחות שלהם לא מובטחת, וזאת פעם שנייה שזה קורה אחרי מונפלייה, אז כן החלטנו לחזור. השופט היה איתנו והוא אישר לי ולסמפאולי שאי אפשר להבטיח את הביטחון של השחקנים. אנחנו צריכים ליצור תקדים עבור הכדורגל הצרפתי".

ב'לאקיפ' תקפו הלילה את האירועים ובטור מערכת מיוחד תחת הכותרת "בושה", נכתב: "מי הכי מסכן בסיפור? הרוב המכריע שהיה בין 32 אלף האוהדים במגרש. אנשים שרק רצו לבלות זמן איכות עם החברים והמשפחה, והיו צריכים להישלח הביתה בגלל קומץ אנשים חמומי מוח וחסרי אחריות. הרבה מאותם אנשים ירגישו נבגדים, הם לא יחזרו למגרשים בקרוב, ואפשר להבין אותם".

צפו ברגע בו פגע הבקבוק בפאייט והמהומה החלה >>

אנשי הביטחון הפרידו בין ההמון לשחקנים אמנם, אבל הצליחו למנוע פציעות של מספר מהם. פאייט העלה לרשתות החברתיות תמונה של גבו לאחר זריקת הבקבוק, כאשר עוד מספר שחקנים העלו תמונות של חניקות, שפה נפוחה ועוד. בהמשך, אנשי מארסיי התלוננו על מחסור באבטחה.

צפו בפגיעות השחקנים >>

עם ירידת השחקנים לחדר ההלבשה, עלתה שאלת השאלות: האם חוזרים לשחק? ובכן, תלוי את מי שואלים. ניס רצתה לחדש. חורחה סמפאולי, מאמן מארסיי, לא ממש רצה לחדש. אנשי הביטחון והשופט הבהירו שביטחון השחקנים אינו מובטח. והליגה, טוב נו, היא טענה שיש לחדש את המשחק כדי "לשמור על הסדר הציבורי". סמפאולי לא אהב לשמוע זאת ויצא למסדרון עם תיק על גבו, כשברקע קולות המקלחת של שחקני מארסיי. פה כבר היה ברור, המשחק לא יחודש.

צפו בסמפאולי משתולל >>

כותרות הבוקר בעיתונים לא הקלו עם השותפים לכאוס, כמובן. בל'אקיפ נתנו שלל כותרות לאירוע האלים, ביניהן "קשה מנשוא", "בלתי נסלח" ו"בושה". ב"לה פריזיאן" העניקו את הכותרת "דרבי הבושה". וב-"RMC" כינו את הלילה "עצוב".

האוהדים מצידם, מחו בצורה יצירתית: אתר הליגה הצרפתית נפרץ ע"י האקר והושבת, ככל הנראה כמחאה על כך שניס, נכון לעכשיו, קיבלה ניצחון טכני. כמובן שזו לא המילה האחרונה ומארסיי תערער על ההחלטה. באחד הסרטונים שפורסמו במהלך הלילה, נראה אחד מאנשי הצוות של מארסיי תוקף אוהד של ניס ועל כך הוא ספג אש ברשתות.