בעוד פרשת הכדורגלנים והקטינות ממשיכה להסתעף ולהסתבך, חזרנו לכמה מקרים מהעולם כדי לראות איך הם הסתיימו ואיך הם השפיעו על הקריירות המבטיחות של הכדורגלנים שהורשעו. נכון, החוק בין מדינה למדינה שונה, אבל בעין הציבורית הנאשמים מאבדים לא מעט מכבודם ומההערכה אליהם בכל מדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אדם ג'ונסון

המקרה בו היה מעורב הכדורגלן הבכיר ביותר הוא כנראה זה של אדם ג'ונסון. הקשר, שרשם בשיאו 12 הופעות בנבחרת אנגליה והבקיע שני שערים במוקדמות יורו 2012, שיחק במועדון הפאר מנצ'סטר סיטי שנתיים וכשהואשם היה שחקן בכיר בסנדרלנד אחרי שחתם על חוזה ל-4 שנים תמורת 10 מיליון פאונד. מאמן הקבוצה אמר עליו בזמנו: "רציתי להוסיף שחקנים איכותיים לסגל ואדם הוא בדיוק מסוג השחקנים האלה. אני לא יכול להיות מאושר יותר שהוא הגיע למועדון".

קצת יותר מ-3 שנים אחרי המילים האלה הגיעה הפרשה שהפכה את ג'ונסון לאחד האנשים השנואים בממלכה. הוא נעצר במרץ 2015 באשמת קיום יחסי מין עם קטינה, בעוד בת זוגו בהיריון. המשפט שלו כמובן היה מתוקשר מאוד ונמשך 16 ימים, בסיומם נגזר עליו במרץ 2016 עונש של 6 שנות מאסר. בכלא הוא ספג איומים על חייו ואף דווח שהוא שוקל להתאסלם. בשנה שעברה, במרץ 2019, הוא שוחרר לאחר שריצה חצי ממאסרו. כדורגל מקצועני? הוא ממש לא חזר לשחק.

אדם ג'ונסון
אדם ג'ונסון | צילום: reuters

שערוריית מועדון הכדורגל ת'ון
על הקבוצה השוויצרית ת'ון אולי לא שמעתם מעולם. אם אתם עכברי כדורגל מושבעים אתם אולי זוכרים שבעבר שיחק בה לוטם זינו הישראלי. אבל ב-2007 המועדון הזה היה בכותרות, וממש לא מסיבות חיוביות. בנובמבר 2007 נעצרו לא פחות מ-20 אנשים הקשורים במועדון – מהם 6 שחקנים פעילים, באשמת קיום יחסי מין עם קטינה, אוהדת הקבוצה.

אבל הפרשה הסתיימה בקול ענות חלושה לעומת איך שהיא התחילה. רוב העצורים נוקו מאשמה, למשל אוסקר סקאריונה שלימים שיחק במכבי ת"א, ואלה שכן נמצאו אשמים הצליחו להוכיח כי האקט היה בהסכמה והם ספגו מבית המשפט קנסות בלבד. הם המשיכו לשחק כדורגל, חלקם אפילו בת'ון עצמה והקריירה שלהם לא נפגעה יותר מדי.

קרים בנזמה ופרנק ריברי
פרשה סנסציונית שלא הפכה לגדולה יותר מכיוון שבצרפת גיל ההסכמה עומד על 15. הכל התחיל קצת לפני מונדיאל 2010: נבחרת צרפת הגיעה כדי לשפר את הרושם אחרי יורו 2008 הכושל, בו סיימה במקום האחרון בשלב הבתים אחרי רומניה, והחלוץ קרים בנזמה והקשר פרנק ריברי היו מהכוכבים הגדולים של הנבחרת הזו. אלא שאז התפרסם בצרפת ובעולם כי מתנהלת חקירה נגד השניים בדבר קיום יחסי מין עם נערת ליווי בת 17 – דבר שאסור בצרפת לפני גיל 18.

אדם ג'ונסון במדי מנצ'סטר סיטי
אדם ג'ונסון במדי מנצ'סטר סיטי | צילום: reuters

בנזמה נופה מהסגל למונדיאל והשניים המתינו לחקירת המשטרה, אך למעט אי ההופעה במונדיאל ההוא הקריירות של השניים לא נפגעו יותר מדי - למעט בעין הציבורית. רק 4 שנים לאחר מכן המשטרה הצרפתית סגרה את התיק בטענה כי אי אפשר להוכיח שהחלוץ והקשר ידעו את הגיל של נערת הליווי – זאיה דאהר. ב-2015 בנזמה היה מעורב בפרשה נוספת, סחיטה של חברו לנבחרת, והוא נופה ממנה לצמיתות.

בארי בנל
המקרה הזה שונה מכיוון שכאן מדובר במאמן קבוצת ילדים שהטריד שחקנים קטינים אותם היה אמור לאמן. ההתעללות, שהתקיימה שנים ארוכות, נחשפה בפברואר האחרון, אז אחד המוטרדים, מלקולם רודג'ר, חשף את סיפורו באומץ בתקשורת הסקוטית למרות שלא היה חייב לחשוף את שמו. רודג'ר סיפר שהמאמן בארי בנל הטריד אותו ועוד מספר נערים במהלך נסיעה מסקוטלנד לאנגליה.

רודג'ר מספר כי הדבר השאיר אצלו צלקות כל כך עמוקות שהוא לא חש רצון יותר לשחק או לראות כדורגל – בעוד לפני כן הוא לא היה מעביר יום בלי משחק. בחודשים האחרונים הוא הפך לקול של המחאה כנגד התעללות בילדים במדינה והוא קורא לשחקני כדורגל שעברו התעללות לתבוע את אלו שפגעו בהם: "אל תתנו להם לסגור איתכם הסדרי טיעון מחוץ לכתלי בתי המשפט רק בגלל שיש להם כסף והם יכולים להרשות את זה לעצמם. הצדק צריך להיעשות בבית המשפט".