קבוצת הנשים של מועדון הכדורגל צ'לסי הודיעה כי תתחיל לבנות את תוכניות האימון של השחקניות בהתאם למחזור החודשי שלהם. המטרה: למקסם הישגים ולצמצם למינימום את הפגיעות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הפרסום בטלגרף הבריטי, מאחורי היוזמה עומדת מנהלת הקבוצה, אמה הייז. לדבריה, במשך זמן רב מדי הצורה בי אימנו כדורגלניות וכדורגלנים היה זהה – למרות שישנם הבדלים פיזיולגיים ברורים בין המינים. "אני מאמנת בתעשייה בה התייחסו לנשים כמו גברים קטנים", הסבירה. "אבל בסופו של דבר אנחנו עוברות משהו כל חודש שהוא מאוד שונה מגברים".

כדורגלניות צ'לסי כדורגל נשים
שחקניות צ'לסי. אימונים מותאמי-מחזור | צילום: רויטרס

הרעיון ניצת במוחה כשראתה את קבוצתה מפסידה בגמר הגביע האנגלי בשנת 2016 לקבוצת הנשים של ארסנל. "הרבה מהשחקניות שלנו בדיוק היו סביב קבלת הווסת שלהן", הסבירה. "אני זוכרת שהסתכלתי על השחקניות שלי והבנתי שהן רק מגיבות, שהן לא בשיא היכולות. זו הייתה נקודת ההתחלה".

בפברואר נפגשה עם הרופאה והרצה ד"ר ג'ורג'י ברוינוולס, שפיתחה אפליקציית כושר לנשים לתוכה הן יכולות להזין את הנתונים על המחזור החודשי שלהן והסימפטומים הנלווים לו. הייז עודדה את השחקניות להוריד את האפליקציה, ולאחר קבלת רשותן צוות אימון קיבל גישה לנתונים שהזינו כדי להתאים לכל אחת את תוכנית האימונים שמתאימה לה. ד"ר ברוינוולס מגיעה מדי שבועיים לביקור כדי לייעץ לשחקניות ולהסביר להן את המשמעות של התסמינים השונים.

כדורגלניות צ'לסי כדורגל נשים
"השחקניות יפיצו את הידע הלאה" | צילום: רויטרס

המחזור יכול להשפיע על השחקניות בצורות שונות: הקואורדינציה עשויה להשתנות בחלקים מסוימים שלו, ובחלקים אחרים השחקניות עשויות להרגיש רעבות יותר ומשכך לעלות במשקל. בנוסף, בחלקים מסוימים במחזור נשים רגישות יותר פיזית ולכן הסיכוי לפציעות עולה.

נבחרת כדורגל הנשים של ארה"ב, שזכתה במונדיאל הנשים בקיץ האחרון, עקבה גם היא אחרי המחזור החודשי של השחקניות שלה – אולם צ'לסי היא הקבוצה הראשונה שהפכה את המעקב לחלק אינטגרלי משגרת האימונים. "אנחנו רואות את עצמנו כמובילות", הסבירה הייז, שמקווה שקבוצות נוספות יצטרפו ליוזמה. "השחקניות מהאלה הולכות להיות הדור הראשון של נשים משכילות בנושא המחזור החודשי שלהן, והן יפיצו את הידע הזה הלאה עד כמה שיוכלו. אנחנו מקוות שזה יהפוך לחלק מהתרבות של כל מועדון כדורגל נשים בעולם".