הכדורגלן היהודי הטוב בעולם התגלה במפתיע: מחקר גנאולוגי חדש קובע כי מוצאו של שחקן הכדורגל המפורסם כריסטיאנו רונאלדו הוא יהודי. קבוצת חוקרים חשפה כי לרונאלדו, כוכב יובנטוס ונבחרת פורטוגל, יש קשר ליהודים שברחו מהרדיפות בפורטוגל במאה ה-16.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קבוצת החוקרים, שמתמחה בלאום הפורטוגלי, ציינה כי שורשיו של רונאלדו - שזכה חמש פעמים בכדור הזהב ובשלל תארים קבוצתיים - מגיעים עד לתקופת אנוסי ספרד, שהמירו את דתם מפחד הכנסייה הקתולית והאינקוויזיציה.

המחקר התמקד במוצאו של רונאלדו, הכוכב הגדול בתולדות פורטוגל שגם זכה עם הנבחרת הלאומית באליפות אירופה. הצוות הפורטוגזי-ברזילאי שהוקם במסגרת חברת המחקר "מרטינס קסטרו קונסורוריה אינטרנציונל" בדקו את שורשיו לפי עיר הולדתו באי מדיירה בפורטוגל.

הזוכה בפעם הרביעית. רונאלדו (צילום: רויטרס)
כריסטיאנו רונאלדו וכדור הזהב, ארכיון | צילום: רויטרס

"האב הקדום" של הכוכב נרדף על ידי האינקוויזיציה

בדומה לפורטוגזים רבים שמוצאם מאזור מדיירה, נמצא כי גם רונאלדו שייך לצאצאי היהודים הפורטוגזים שברחו  מרדיפות של מלך פורטוגל דום ז'ואו השלישי בראשית המאה ה – 16. האי מדיירה, מתברר, היה אחד ממסלולי הנדידה העיקריים עבור אותם יהודים שביקשו להימלט מהאינקוויזיציה שהופעלה על ידי הכנסייה הקתולית.

בשלב השני נבדקו שורשיו המשפחתיים של השחקן: החוקרים מצאו אב קדום שהוגדר "נוצרי חדש" בשם לאונור ריביירו. הוא נעצר ועונה על ידי האינקוויזיציה באשמת פשע יהדות ונפטר בליסבון בשנת 1595 הרחק ממשפחתו. הערכת החוקרים הייתה כי אותו אב קדום עבר תהליך דומה ליהודים אנוסים - שלמרות שהמירו את דתם, עדיין שמרו את היהדות בסוד. בשל כך הכנסייה הנוצרית המשיכה לרדוף אותו בעזרת האינקוויזיציה.

החוקר הראשי של חברת המחקר, המומחה לגנאולוגיה ספרדית פדרו ארודה, הסביר: "התהליך שעבר אותו אב קדום לאונור תועד בארכיונים של הטורה דו טומבו (מרשם תושבים) בליסבון - והתיעוד של צאצאיו שמור בארכיונים של האי מדיירה. כל הקבצים האלו פתוחים גם לציבור הרחב".

בשנים האחרונות פורטוגל הכירה בעוול ההיסטורי שנגרם לאותן משפחות יהודיות שנרדפו והוכרחו להמיר את דתן ע"י הכנסייה הקתולית והאינקווזיציה בין המאה ה-15 למאה ה-18: המדינה אף חוקקה חוק שמאפשר להוציא אזרחות פורטוגלית לצאצאי יהודים אנוסי ספרד שנפלו קורבן.

עו"ד מוטי כהן, מנכ"ל ומייסד חברת פספורטוגו המתמחה במימוש זכאות לדרכונים אירופאים, מסר בתגובה: "גילוי מוצאו של השחקן כריסטיאנו רונאלדו עשוי  להיות אמצעי חשוב בהפצת החוק לאלפי צאצאי יהודים אנוסי ספרד שהיגרו לאזורים שונים בעולם. גילוי אבות יהודיים מסייע בהכרת החוק לא רק בברזיל ובפורטוגל, אלא בכל העולם כפשע שבוצע נגד העם היהודי ונגד האנושות. ההערכה היא שמאות אלפי יהודים, צאצאי האנוסים זכאים לאזרחות פורטוגלית והאתגר כיום הוא להביא לידיעתם של הזכאים על האפשרות לקחת חלק בתיקון העוול ולקבל את אזרחותו".